Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

201406162006china1

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı olaya neden olduğu iddia edilen 3 kişiyi idama mahkûm etti.

Davanın 13 Haziran’da başladığı ve üç günde sona erdiğini bildiren CCTV’nin görüntülerinde, ceza alanların Urumçi’deki mahkemenin verdiği kararı dinledikleri ve yakınlarının ağladığı görülüyor. Sanıkların ve yakınlarının mahkemedeki görüntülerinin ardından saldırının gerçekleşme görüntüleri ile aracın alev aldığı fotoğraflara da yer veriliyor.

Çin, olayın ardından bunun planlı bir terörist saldırısı olduğunu bildirmişti. Saldırısı sırasında ise aracın takip edildiği de kaydedilmişti.

28 Ekim’de öğle sularında gerçekleştirilen saldırıda araç, Tiananmen Meydanı’nın kuzeyindeki tarihi Yasak Şehir’in girişine çok yakın bir yerde Tiananmen kürsüsünün önündeki kalabalığa dalmıştı. Olayın hemen ardından meydan boşaltılmış ve olayı haberleştirmek için saldırının olduğu yere giden yabancı gazeteciler gözaltına alınıp, kamera görüntülerine el konulmuştu. Olay ilk olarak sosyal medyada duyulmuş ve fotoğraflar paylaşılmıştı.

İDAM GEREKÇESİ Sözde TERÖRİZM

Pekin’deki tarihi Tiananmen meydanında gerçekleştirdikleri ölümcül saldırı nedeniyle yargılanan ve Uygur olduğu tahmin edilen 3 kişi idama mahkûm oldu.

CCTV, Doğu Türkistan Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki sözde Orta Dereceli Halk Mahkemesi’nin, sanıklardan Hasancan Wuxur, Yusuf Ömerniyaz ve Yusuf Ahmed’i sözde ‘’terörist bir grubun içinde yer almak, yönetmek ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından ölüm cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme ayrıca, ‘’terörist gruba katılmak ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından Gülnar Tuhtiniyaz’a ömür boyu hapis, Bucanat Abdulkadire ise 20 yıl hapis cezası verdi.

Urumçi’deki mahkeme, olayla ilgili yargıladığı sanıklardan Tohti Mehmet, Dursuncan Abliz ve Abla Niyaz’a da terörist gruba katılmak suçlamasıyla 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

OLAYLARIN NEDENLERİ

İnsan hakları gruplarının, Uygur bölgesindeki tansiyona, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) buraya göçünün neden olduğunu savunuyor.

30 Nisan’da Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı.

1 Mart’ta da güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil ölmüş, 143’ü de yaranmıştı. Bu olayı Çin medyası, Çin’in 11 Eylül’ü olarak tanımlamıştı.

Çin, Urumçi ve Kunming’deki saldırıları terörist saldırılar olarak nitelemişti. Bu olayın ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Çin yönetimi, kısa süre önce de Uygur bölgesinin İli şehrinde 55 kişiyi, 7 bin kişinin gözleri önünde bir stadyumda toplu yargılamış ve bunlardan 3 kişiye idam cezası vermişti.

Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Şincan’daki hükümet, Mart ayında ‘’terörle ilgili’’ videoların indirilmesi, saklanması ve yayılmasını yasaklamıştı.
Çin, Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Doğu Türkistan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor.

Çin’in, Uygurları terör eylemi düzenlemekle suçladığı, ancak Uygurların ise bunu reddettiği belirtiliyor.

201406162006china1

Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

x

Check Also

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu. Çin Virüsü pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra uzun zamandır bir araya gelemediğimiz Maarif Hareketi dava kardeşliği Maarif Ailesi Buluşması kapsamında bir araya toplandı. Google+

Çin izin vermezse Doğu Türkistan için farklı seçenekler var

İnsan hakları savunucuları ve Batılı diplomatlar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin, Çin memnun olmasa bile, Uygurların Doğu Türkistan’daki gün geçtikçe kötüleşen durumuna ilişkin kendi bulgularını belgelendirmesi gerektiğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle ...

Müslüman Uygur Türkleri Çinin sistematik baskıyla karşı karşıya

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/GRBcP5BrffI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> Çin'in Müslüman Uygurları, kendi hükümetlerinin sistematik baskısı ile karşı karşıya. Anavatanları olan Sincan eyaleti bir polis devletine dönüştürüldü - tahminen ...

Doğu Türkistanlı çocukların kimi kampta kimi Çinlilerin evinde

Bekir Şirin milligazete. com.tr Doğu Türkistanlı çocukların çilesi bitmek bilmiyor. Kimi asimilasyon kampında kimi Çinli bireylerin elinde bulunuyor Uluslararası Doğu Türkistan STK’ları Birliği’nin açıklamasına göre bir milyonu aşkın Doğu Türkistanlı çocuk, Çinlileştirme Çocuk kamplarında, tam ...

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan Doğu Türkistan rumuz yayınevi Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan Kısa Özet Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde doğdu. Pakistan Lahore Uluslararası İslami Bilimler Enstitüsünde İslam hukuku bölümünde  lisans eğitimini bitiren Oğuzhan, ...

Ankara Baroların, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa

Ankara Baroların, Çin işgal altında bulunan Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa Google+

Akit TV’de Uygur Türkü annelerden yürekleri dağlayan yardım çığlığı!

Doğu Türkistan’da zulüm gören Uygur Türkü annler Akit TV canlı yayına katıldı. Çin zulmüne uğrayan Uygur Türkü anneler, çocuklarına kavuşmak için gözyaşlarıyla yardım istedi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Akit TV’de gerçekleştirdiği ‘Doğu Türkistan Özel Yayını’na ...