Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

201406162006china1 Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı olaya neden olduğu iddia edilen 3 kişiyi idama mahkûm etti.

Davanın 13 Haziran’da başladığı ve üç günde sona erdiğini bildiren CCTV’nin görüntülerinde, ceza alanların Urumçi’deki mahkemenin verdiği kararı dinledikleri ve yakınlarının ağladığı görülüyor. Sanıkların ve yakınlarının mahkemedeki görüntülerinin ardından saldırının gerçekleşme görüntüleri ile aracın alev aldığı fotoğraflara da yer veriliyor.

Çin, olayın ardından bunun planlı bir terörist saldırısı olduğunu bildirmişti. Saldırısı sırasında ise aracın takip edildiği de kaydedilmişti.

28 Ekim’de öğle sularında gerçekleştirilen saldırıda araç, Tiananmen Meydanı’nın kuzeyindeki tarihi Yasak Şehir’in girişine çok yakın bir yerde Tiananmen kürsüsünün önündeki kalabalığa dalmıştı. Olayın hemen ardından meydan boşaltılmış ve olayı haberleştirmek için saldırının olduğu yere giden yabancı gazeteciler gözaltına alınıp, kamera görüntülerine el konulmuştu. Olay ilk olarak sosyal medyada duyulmuş ve fotoğraflar paylaşılmıştı.

İDAM GEREKÇESİ Sözde TERÖRİZM

Pekin’deki tarihi Tiananmen meydanında gerçekleştirdikleri ölümcül saldırı nedeniyle yargılanan ve Uygur olduğu tahmin edilen 3 kişi idama mahkûm oldu.

CCTV, Doğu Türkistan Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki sözde Orta Dereceli Halk Mahkemesi’nin, sanıklardan Hasancan Wuxur, Yusuf Ömerniyaz ve Yusuf Ahmed’i sözde ‘’terörist bir grubun içinde yer almak, yönetmek ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından ölüm cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme ayrıca, ‘’terörist gruba katılmak ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından Gülnar Tuhtiniyaz’a ömür boyu hapis, Bucanat Abdulkadire ise 20 yıl hapis cezası verdi.

Urumçi’deki mahkeme, olayla ilgili yargıladığı sanıklardan Tohti Mehmet, Dursuncan Abliz ve Abla Niyaz’a da terörist gruba katılmak suçlamasıyla 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

OLAYLARIN NEDENLERİ

İnsan hakları gruplarının, Uygur bölgesindeki tansiyona, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) buraya göçünün neden olduğunu savunuyor.

30 Nisan’da Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı.

1 Mart’ta da güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil ölmüş, 143’ü de yaranmıştı. Bu olayı Çin medyası, Çin’in 11 Eylül’ü olarak tanımlamıştı.

Çin, Urumçi ve Kunming’deki saldırıları terörist saldırılar olarak nitelemişti. Bu olayın ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Çin yönetimi, kısa süre önce de Uygur bölgesinin İli şehrinde 55 kişiyi, 7 bin kişinin gözleri önünde bir stadyumda toplu yargılamış ve bunlardan 3 kişiye idam cezası vermişti.

Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Şincan’daki hükümet, Mart ayında ‘’terörle ilgili’’ videoların indirilmesi, saklanması ve yayılmasını yasaklamıştı.
Çin, Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Doğu Türkistan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor.

Çin’in, Uygurları terör eylemi düzenlemekle suçladığı, ancak Uygurların ise bunu reddettiği belirtiliyor.

201406162006china1 Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdulla-niyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Toxti-Maxmut Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Türsunjan-Abliz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Buwijennet-Abduqadir Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Gülnar-Toxti-niyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

yüsüp-Exmet Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

yüsüp-ömerniyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

yüsüpjan-hushur Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

x

Check Also

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...

Çin, Doğu Türkistan’da ‘bağımsız insan hakları gözlemi’ teklifini reddetti

Çin’in Paris Büyükelçiliği, Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız insan hakları gözlemine izin verilmeyeceğini bildirdi. Ankara Çin‘in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın ...

‘Çin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini kısırlaştırıyor’

Çin hükümetinin ülkedeki Uygur nüfusunu azaltmak için kadınları kısırlaştırdığına ilişkin tanık ifadeleri ve raporlar her geçen gün daha ciddi ve ...

İSVEÇLİ ÜNLÜ ŞARKICI ZARA’DAN ÇİN’E DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ!

İsveçli ünlü şarkıcı Zara Larsson, Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı politikalarına tepki olarak Çin menşeli teknoloji şirketi Huawei ile reklam anlaşmasını ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2000 ÇİNLİ EĞİTMEN İŞE ALINACAK

Milyonlarca Uygur Türkünün ceza kamplarında tutulduğu ve muazzam zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıkları dünyada çapında büyük tartışmalara konu olurken, ...

Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, Uygur Türklerine otomatik mülteci statüsü verilmesi çağrısında bulundu

Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti. Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, ...

Doğu Türkistan depremle sarsıldı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi, merkez üssü, Turfan kentine bağlı Toksun ilçesi ...

Doğu Türkistan Heyeti İçişleri bakanı ziyaret etti

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...

Göç idaresi genel müdürlüğü ziyaret edildi

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...