Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

201406162006china1

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı olaya neden olduğu iddia edilen 3 kişiyi idama mahkûm etti.

Davanın 13 Haziran’da başladığı ve üç günde sona erdiğini bildiren CCTV’nin görüntülerinde, ceza alanların Urumçi’deki mahkemenin verdiği kararı dinledikleri ve yakınlarının ağladığı görülüyor. Sanıkların ve yakınlarının mahkemedeki görüntülerinin ardından saldırının gerçekleşme görüntüleri ile aracın alev aldığı fotoğraflara da yer veriliyor.

Çin, olayın ardından bunun planlı bir terörist saldırısı olduğunu bildirmişti. Saldırısı sırasında ise aracın takip edildiği de kaydedilmişti.

28 Ekim’de öğle sularında gerçekleştirilen saldırıda araç, Tiananmen Meydanı’nın kuzeyindeki tarihi Yasak Şehir’in girişine çok yakın bir yerde Tiananmen kürsüsünün önündeki kalabalığa dalmıştı. Olayın hemen ardından meydan boşaltılmış ve olayı haberleştirmek için saldırının olduğu yere giden yabancı gazeteciler gözaltına alınıp, kamera görüntülerine el konulmuştu. Olay ilk olarak sosyal medyada duyulmuş ve fotoğraflar paylaşılmıştı.

İDAM GEREKÇESİ Sözde TERÖRİZM

Pekin’deki tarihi Tiananmen meydanında gerçekleştirdikleri ölümcül saldırı nedeniyle yargılanan ve Uygur olduğu tahmin edilen 3 kişi idama mahkûm oldu.

CCTV, Doğu Türkistan Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki sözde Orta Dereceli Halk Mahkemesi’nin, sanıklardan Hasancan Wuxur, Yusuf Ömerniyaz ve Yusuf Ahmed’i sözde ‘’terörist bir grubun içinde yer almak, yönetmek ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından ölüm cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme ayrıca, ‘’terörist gruba katılmak ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından Gülnar Tuhtiniyaz’a ömür boyu hapis, Bucanat Abdulkadire ise 20 yıl hapis cezası verdi.

Urumçi’deki mahkeme, olayla ilgili yargıladığı sanıklardan Tohti Mehmet, Dursuncan Abliz ve Abla Niyaz’a da terörist gruba katılmak suçlamasıyla 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

OLAYLARIN NEDENLERİ

İnsan hakları gruplarının, Uygur bölgesindeki tansiyona, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) buraya göçünün neden olduğunu savunuyor.

30 Nisan’da Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı.

1 Mart’ta da güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil ölmüş, 143’ü de yaranmıştı. Bu olayı Çin medyası, Çin’in 11 Eylül’ü olarak tanımlamıştı.

Çin, Urumçi ve Kunming’deki saldırıları terörist saldırılar olarak nitelemişti. Bu olayın ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Çin yönetimi, kısa süre önce de Uygur bölgesinin İli şehrinde 55 kişiyi, 7 bin kişinin gözleri önünde bir stadyumda toplu yargılamış ve bunlardan 3 kişiye idam cezası vermişti.

Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Şincan’daki hükümet, Mart ayında ‘’terörle ilgili’’ videoların indirilmesi, saklanması ve yayılmasını yasaklamıştı.
Çin, Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Doğu Türkistan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor.

Çin’in, Uygurları terör eylemi düzenlemekle suçladığı, ancak Uygurların ise bunu reddettiği belirtiliyor.

201406162006china1

Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

x

Check Also

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Dernek Başkanımızı evinde ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve beraberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Sayın Ahmet Selim KÖROĞLU, sayın Ayhan OĞAN, Zeytinburnu Kaymakamımız ve Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürümüz Dernek Başkanımız Hidayet Oğuzhan’ı İstanbul’da evine teşrif ederek şereflendirdiler. bu nezaket ziyaretinden ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi