Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

201406162006china1 Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı’nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı olaya neden olduğu iddia edilen 3 kişiyi idama mahkûm etti.

Davanın 13 Haziran’da başladığı ve üç günde sona erdiğini bildiren CCTV’nin görüntülerinde, ceza alanların Urumçi’deki mahkemenin verdiği kararı dinledikleri ve yakınlarının ağladığı görülüyor. Sanıkların ve yakınlarının mahkemedeki görüntülerinin ardından saldırının gerçekleşme görüntüleri ile aracın alev aldığı fotoğraflara da yer veriliyor.

Çin, olayın ardından bunun planlı bir terörist saldırısı olduğunu bildirmişti. Saldırısı sırasında ise aracın takip edildiği de kaydedilmişti.

28 Ekim’de öğle sularında gerçekleştirilen saldırıda araç, Tiananmen Meydanı’nın kuzeyindeki tarihi Yasak Şehir’in girişine çok yakın bir yerde Tiananmen kürsüsünün önündeki kalabalığa dalmıştı. Olayın hemen ardından meydan boşaltılmış ve olayı haberleştirmek için saldırının olduğu yere giden yabancı gazeteciler gözaltına alınıp, kamera görüntülerine el konulmuştu. Olay ilk olarak sosyal medyada duyulmuş ve fotoğraflar paylaşılmıştı.

İDAM GEREKÇESİ Sözde TERÖRİZM

Pekin’deki tarihi Tiananmen meydanında gerçekleştirdikleri ölümcül saldırı nedeniyle yargılanan ve Uygur olduğu tahmin edilen 3 kişi idama mahkûm oldu.

CCTV, Doğu Türkistan Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki sözde Orta Dereceli Halk Mahkemesi’nin, sanıklardan Hasancan Wuxur, Yusuf Ömerniyaz ve Yusuf Ahmed’i sözde ‘’terörist bir grubun içinde yer almak, yönetmek ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından ölüm cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme ayrıca, ‘’terörist gruba katılmak ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından Gülnar Tuhtiniyaz’a ömür boyu hapis, Bucanat Abdulkadire ise 20 yıl hapis cezası verdi.

Urumçi’deki mahkeme, olayla ilgili yargıladığı sanıklardan Tohti Mehmet, Dursuncan Abliz ve Abla Niyaz’a da terörist gruba katılmak suçlamasıyla 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

OLAYLARIN NEDENLERİ

İnsan hakları gruplarının, Uygur bölgesindeki tansiyona, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) buraya göçünün neden olduğunu savunuyor.

30 Nisan’da Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı.

1 Mart’ta da güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil ölmüş, 143’ü de yaranmıştı. Bu olayı Çin medyası, Çin’in 11 Eylül’ü olarak tanımlamıştı.

Çin, Urumçi ve Kunming’deki saldırıları terörist saldırılar olarak nitelemişti. Bu olayın ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Çin yönetimi, kısa süre önce de Uygur bölgesinin İli şehrinde 55 kişiyi, 7 bin kişinin gözleri önünde bir stadyumda toplu yargılamış ve bunlardan 3 kişiye idam cezası vermişti.

Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Şincan’daki hükümet, Mart ayında ‘’terörle ilgili’’ videoların indirilmesi, saklanması ve yayılmasını yasaklamıştı.
Çin, Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Doğu Türkistan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor.

Çin’in, Uygurları terör eylemi düzenlemekle suçladığı, ancak Uygurların ise bunu reddettiği belirtiliyor.

201406162006china1 Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdulla-niyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Abdullah Niyaz (Ağır Hapise çarptırıldı.

Toxti-Maxmut Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Tohti Mahmut (Ağır Hapis Cezasına çarptırıldı.)

Türsunjan-Abliz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Tursuncan Abdulaziz (Hapis cezasına çarptırıldı.)

Buwijennet-Abduqadir Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Bibicenenet Abdulkadir(Kadın) 20 yıl Hapis cezasına çarptırıldı.)

Gülnar-Toxti-niyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Gülnaz Tohtiniyaz(Kadın) Ömür boyu Hapse mahkum edildi.

yüsüp-Exmet Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Yusuf Ahmet (Dün infaz edilerek şehit edildi.)

yüsüp-ömerniyaz Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Yusufcan Ömer (Dün infaz edildi.Şehitliğe terfi etti)

yüsüpjan-hushur Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Hüseyincan HOŞUR (Dün infaz edilerek şehit edildi)

x

Check Also

Kanada, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını ‘soykırım’ olarak tanımladı

Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlayan yasayı onayladı. Toronto Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 Şubat Gülca katliamin 24.yıl dönemi ...

Fenerbahçe’de bir dünya yıldızı: Mesut Özil Uygur Türkleri

Uygur Türklerine destek çağrısı Mesut Özil, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) Uygur Türklerine yönelik yapılan insan hakları ihlallerine ...

Dernek Başkanımız TBMM Başkanı ile körüştü

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Heyeti TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP beyi makamında ziyaret etti. Uluslararası Doğu Türkistan ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ile Türkiye arasında imzalanan Anlaşmayı’ değindi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı dış politika değerlendirme toplantısında Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ile imzalanan anlaşmaya değindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı dış politika değerlendirme toplantısında Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ...

Türkiye, Uygur Türklerini iade etmiyor! Anlaşmanın maddeleri ortaya çıktı

Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ‘Suçluların İadesi Anlaşması’ Pekin yönetimi tarafından kabul edildi. Türkiye ise ...

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Doğu Türkistan’daki acı gerçekler.

İnsan Hakları Günü her yıl, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin BM Genel Kurulu tarafından 1948 yılında kabul edildiği gün olan 10 ...

Avcılar’da Uygur Türkü’nün silahla saldiran iki cani tutuklandı

Avcılar’da Uygur Türkü’nün silahla saldiran iki cani tutuklandı İSTANBUL (AA) – Avcılar’da Uygur Türkü Yusuf A’nın silahlı saldırıda yaralanmasına ilişkin ...