Jinping, Uyguları Türkistan’dan Sürmeyi Planlıyor

Doğu Türkistan’da artan etnik huzursuzluk Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önündeki en önemli sorunlardan biri. Zengin kaynaklara sahip bölgeyle ilgili düzenlenen üst düzey bir görüşmede Xi, Uygurlar’ın daha fazla asimile edilmesi ile ilgili projelerini açıkladı.

Xi Jinping’in göreve gelmesinin üzerinden geçen 14 ayda gerçekleşen saldırılarda 200’e yakın kişi öldü. Saldırıların çoğu Çin’in ‘Şincan’ olarak adlandırdığı Doğu Türkistan’da oldu. Ancak, saldırıların coğrafyası kuzeyde Pekin’in Tiananmen Meydanı’ndan güneydeki Yunnan eyaletine kadar bir alanı kapsıyor.

Geçen ay saldırganlar Doğu Türkistan’ın merkezi Urumçi’de kalabalık bir pazara patlayıcılar fırlattı. Bunun üzerine Çin de bölgeyle ilgili ikinci üst düzey toplantıyı düzenledi. Devlet Başkanı Xi, terörü sert şekilde bastırma ve uzun dönemli istikrar çağrısı yaptı ve dini faaliyetler üzerinde kontrolun arttırılacağını belirtti.

Ancak Xi aynı zamanda Çin’in Han etnik çoğunluğu ile Uygur azınlık arasındaki asimilasyonun da destekleneceğini açıkladı.

Avustralya’nın La Trobe Üniversitesi’nden Asya Çalışmaları uzmanı James Leibold, Doğu Türkistan’ın güneyinden daha çok sayıda Uygur’un koparılması ile ilgili çağrının önemli olduğunu söylüyor. Leibold, sorunu yalnızca paranın çözemeyeceğinin anlaşıldığını ve artık devletin buradaki halkın farklı fırsatları kovalayabilmesine olanak sağlaması gerektiğini söylüyor. Uzmana göre bu riskli bir proje.

Leibold Uygurlar’ın ülkenin farklı bölgelerine yerleştirilmesinin ise etnik çatışmaları arttırabileceğini belirtiyor ve devletin şiddet ve terör sorununu çözmek için asimilasyon politikası uygulamasının sorunu kısa dönemde daha zor hale getireceğini söylüyor.

Devlet medyasına yansıyan haberlere göre Xi toplantıda asimilasyonun, ülkede uzlaşmanın, ulusal birliğin ve sorunun çözümünün sağlanması için kritik olduğunu belirtti. Xi aynı zamanda ülkedeki etnik gruplar arasında Çin’in geleceği ile ilgili ortak akıl yaratılması gerektiğini söyledi.

Ülkenin farklı yerlerinde yaşayan Uygurlar’ın Şincan’a dönmeye zorlandıkları haberleri geliyor.

Uygur Amerikan Derneği Başkanı Alim Seyitov asimilasyon politikasının geçmişte de olduğu gibi etnik gerilimi arttıracağını söylüyor. Bu siyasetin etnik unsurlar arasında uzlaşı ve barışı amaçlamadığını, bunun kültürel soykırım ve zorla asimilasyon anlamına geldiğini belirten Seyitov bugün yaşanan sorunların bu tür asimilasyon politikalarının bir ürünü olduğunu söyledi.

Toplantıdan çıkan tek iyi şeyin Çin hükümetinin Uygur çocukları için okul harçlarını kaldırması ve her Uygur aileye bir iş sağlama sözü olduğunu söyleyen Seyitov, Çin hükümetinin bugüne dek Uygurlar’a değil bölgeye yerleşen Hanlar için istihdam yarattığını belirtti.

Geçen ay yapılan ilk toplantıda Xi, hükümet politikalarının doğru yolda olduğunu söylemiş ve güney Şincan’ın kalkınmasıyla ilgili politikalara değinmişti.

Geçenlerde devlet medyasında çıkan haberlerde devletin bölgedeki tekstil işlerinin sayısını 2020 senesine kadar 1 milyona çıkaracağı belirtilmişti.

Yetkililer aynı zamanda yerel halkın gereksinimlerini karşılayacak işlerin açılmasının ve şirketlerin yerel işgücüne istihdam sağlamasına destek olmanın önemine değindi.

VOA News

x

Check Also

23 NİSAN Çocuk bayramı ve Doğu Türkistanlı Çocuklar

Basın Bildirisi Bugün TBMM kurulmuş, Bağımsız ve Egemen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için en önemli adım atılmış gündür. Bugün çocukların kendi ana vatanında mutlu ve hür yaşamaları için bağışlanmıştır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ...

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi