Çin’den Uygurlar’ı Asimile Etme Projesi

10313803_622553444509149_1573164477546796448_n Çin’den Uygurlar'ı Asimile Etme Projesi

Doğu Türkistan’da artan etnik huzursuzluk Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önündeki en önemli sorunlardan biri. Zengin kaynaklara sahip bölgeyle ilgili düzenlenen üst düzey bir görüşmede Xi, Uygurlar’ın daha fazla asimile edilmesi ile ilgili projelerini açıkladı

Xi Jinping’in göreve gelmesinin üzerinden geçen 14 ayda gerçekleşen saldırılarda 200’e yakın kişi öldü. Saldırıların çoğu Çin’in ‘Şincan’ olarak adlandırdığı Doğu Türkistan’da oldu. Ancak, saldırıların coğrafyası kuzeyde Pekin’in Tiananmen Meydanı’ndan güneydeki Yunnan eyaletine kadar bir alanı kapsıyor.
 
Geçen ay saldırganlar Doğu Türkistan’ın merkezi Urumçi’de kalabalık bir pazara patlayıcılar fırlattı. Bunun üzerine Çin de bölgeyle ilgili ikinci üst düzey toplantıyı düzenledi. Devlet Başkanı Xi, terörü sert şekilde bastırma ve uzun dönemli istikrar çağrısı yaptı ve dini faaliyetler üzerinde kontrolun arttırılacağını belirtti.
 
Ancak Xi aynı zamanda Çin’in Han etnik çoğunluğu ile Uygur azınlık arasındaki asimilasyonun da destekleneceğini açıkladı.
 
Avustralya’nın La Trobe Üniversitesi’nden Asya Çalışmaları uzmanı James Leibold, Doğu Türkistan’ın güneyinden daha çok sayıda Uygur’un koparılması ile ilgili çağrının önemli olduğunu söylüyor. Leibold, sorunu yalnızca paranın çözemeyeceğinin anlaşıldığını ve artık devletin buradaki halkın farklı fırsatları kovalayabilmesine olanak sağlaması gerektiğini söylüyor. Uzmana göre bu riskli bir proje.
 
Leibold Uygurlar’ın ülkenin farklı bölgelerine yerleştirilmesinin ise etnik çatışmaları arttırabileceğini belirtiyor ve devletin şiddet ve terör sorununu çözmek için asimilasyon politikası uygulamasının sorunu kısa dönemde daha zor hale getireceğini söylüyor.
 
Devlet medyasına yansıyan haberlere göre Xi toplantıda asimilasyonun, ülkede uzlaşmanın, ulusal birliğin ve sorunun çözümünün sağlanması için kritik olduğunu belirtti. Xi aynı zamanda ülkedeki etnik gruplar arasında Çin’in geleceği ile ilgili ortak akıl yaratılması gerektiğini söyledi.
 
Ülkenin farklı yerlerinde yaşayan Uygurlar’ın Şincan’a dönmeye zorlandıkları haberleri geliyor.
 
Uygur Amerikan Derneği Başkanı Alim Seyitov asimilasyon politikasının geçmişte de olduğu gibi etnik gerilimi arttıracağını söylüyor. Bu siyasetin etnik unsurlar arasında uzlaşı ve barışı amaçlamadığını, bunun kültürel soykırım ve zorla asimilasyon anlamına geldiğini belirten Seyitov bugün yaşanan sorunların bu tür asimilasyon politikalarının bir ürünü olduğunu söyledi.
 
Toplantıdan çıkan tek iyi şeyin Çin hükümetinin Uygur çocukları için okul harçlarını kaldırması ve her Uygur aileye bir iş sağlama sözü olduğunu söyleyen Seyitov, Çin hükümetinin bugüne dek Uygurlar’a değil bölgeye yerleşen Hanlar için istihdam yarattığını belirtti.
 
Geçen ay yapılan ilk toplantıda Xi, hükümet politikalarının doğru yolda olduğunu söylemiş ve güney Şincan’ın kalkınmasıyla ilgili politikalara değinmişti.
 
Geçenlerde devlet medyasında çıkan haberlerde devletin bölgedeki tekstil işlerinin sayısını 2020 senesine kadar 1 milyona çıkaracağı belirtilmişti.
 
Yetkililer aynı zamanda yerel halkın gereksinimlerini karşılayacak işlerin açılmasının ve şirketlerin yerel işgücüne istihdam sağlamasına destek olmanın önemine değindi.

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+