Doğu Türkistanlı Kaşgarlı ailesinin 16 yıl önce başlayan dramı, Başbakan’ın girişimiyle sona erdi

KYH_3532 Doğu Türkistanlı Kaşgarlı ailesinin 16 yıl önce başlayan dramı, Başbakan’ın girişimiyle sona erdi

Doğu Türkistanlı Kaşgarlı ailesinin 16 yıl önce başlayan dramı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle sona erdi.

Doğu Türkistanlı Kaşgarlı ailesinin 16 yıl önce başlayan dramı, şiir vesilesiyle ulaştıkları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle sona erdi.

Mir Kamil Kaşgarlı ve eşi, yıllar önce Çin polisinin haklarında tahkikat başlatması üzerine Doğu Türkistan’dan kaçarken iki evladını burada bırakmak zorunda kaldı. Aile, bütün uğraşlara rağmen çocuklarına kavuşamadı.

Bu yıl Çanakkale Zaferi kutlamaları sırasında şiir okuyan 5 yaşındaki çocukları sayesinde Başbakan Erdoğan’a ulaşan aile, durumu ileterek yardım istedi. Başbakan’ın girişimleri sayesinde 11 Eylül 2013 Çarşamba günü iki çocukları Türkiye‘ye giriş yaptı. Çocuklarına yıllar sonra kavuşan Mir Kamil Kaşgarlı ve eşi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda evlatlarını da yanlarına alarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a teşekküre gitti. Aile, kendileriyle yakından ilgilenen Erdoğan’a dualarla birlikte teşekkürlerini iletti.

ÖNCE ŞİİR OKUDU SONRA MEKTUP VERDİ

Doğu Türkistanlı ailenin 5 yaşındaki çocukları Mücahit Kaşgarlı, Başbakan’ın da katıldığı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü kutlamalarında ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiiri okuyarak protokolün gözlerini yaşartmıştı. Şiiri okuduktan sonra Başbakan’ın sevdiği ve yanaklarını öptüğü küçük Mücahit’in, ayrılmadan önce Erdoğan’a bir mektup verdiği kameralara yansıdı.

O mektubun içinden ise bir aile dramı çıktı. Mektupta, Mücahit’in babası Mir Kamil Kaşgarlı, 1997 yılında Doğu Türkistan’dan kaçarken bıraktığı, o zaman biri üç yaşında diğeri ise henüz bir aylık olan iki çocuğunu Türkiye’ye getirmek için yardım istediğini yazıyordu. Mektubu okuyan Erdoğan, Mücahit’e nerede yaşadıklarını sordu. Ankara’da olduğunu öğrenince, “Seninle Ankara’da görüşeceğiz” diyen Erdoğan, yaklaşık iki hafta sonra aileyi Meclis’teki ofisinde kabul edip, hikayeyi bir de onlardan dinledi.

Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatan aileyi teselli eden Başbakan, bizzat ilgileneceği sözünü verdi. Erdoğan’ın talebi üzerine harekete geçen Çin hükümeti yetkilileri, bir hafta sonra çocukları vatandaşlıktan çıkardıklarını bildirdi. Ardından yasal sıkıntılardan kaynaklanan engellemeleri de aşan Çin hükümet yetkilileri, küçük Mücahit’in Kaşgar’da kalan ağabey ve ablasını Türkiye’ye gönderdi. 16 yıl sonra evlatlarına kavuşan aile şimdi çok mutlu.

HER ŞEY 1997 YILINDA BAŞLADI

Türkiye’nin Sesi Radyosu Uygurca Masası’nda mütercim spiker olarak görev yapan Mir Kamil Kaşgarlı, 1965 yılında Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde doğar. Bir taraftan öğretmenlik, diğer taraftan da ipek ip ticareti yapan, bölgenin saygın, önde gelen kişilerinden olan Kaşgarlı’nın hayatı, 1997 yılında Pakistan Cemaati İslami tarih araştırmacılarından İlyas Ensari’nin Doğu Türkistan’a gelip kendisinden bölgeyi tanıtması için yardım istemesiyle değişir.

Konuğunun ayrılmasının ardından sivil polisler tarafından sorguya tabi tutulur. İşin bununla bitmeyeceğini, ileride bazı olmadık suçlamaların da başına gelebileceğinden endişe eden Mir Kamil Kaşgarlı, çareyi Pakistan’a kaçmakta bulur. Orada da kendini güvende hissetmeyen Kaşgarlı, Suriye’ye geçer. Burada Arapça öğrenirken eşi, 3 yaşındaki oğlu ve henüz bir aylıkken bıraktığı kızını getirmenin yollarını arar.

35 yaşından küçük kadınlara pasaport vermeyen Çin hükümetinin çocuklarını çıkarmayacağını anlayınca, eşini, resimleri benzeyen yaşlı bir kadının pasaportuyla bir yıl sonra Suriye’ye geçirmeyi başarır. Ancak çocukları dede ve ninesiyle Kaşgar’da kalmıştır. 2000 yılına kadar Suriye’de kalan Kaşgarlı ve eşi, ekonomik durumları bozulunca önce Suudi Arabistan’a yaşayan amcasının yanına, 4 yıl sonra da Türkiye’ye gelir. 2006 yılında da Türk vatandaşlığına geçer.

Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda çalışmaya başlayan Mir Kamil Kaşgarlı, bir taraftan da Urduca’dan Uygurca’ya kitap çevirileri yapar. Çocuklarını getirmek için Çin’in Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Çin Büyükelçiliği kanalıyla uzun uğraşlar veren Kaşgarlı ailesi, bunlardan bir sonuç alamaz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye gideceğini öğrenen Kaşgarlı, durumunu anlatan bir dilekçe yazar. Aynı dilekçeyi Dışişleri Bakanlığı’na da veren Kaşgarlı, bu girişimlerinden bir sonuç alamaz.

KÜÇÜK ÇOCUĞUN ŞİİR OKUMA YETENEĞİ BAŞBAKAN’A ULAŞTIRDI

5 yaşındaki küçük oğlu Mücahit’in şiir ezberleme ve okumadaki yeteneğini değerlendirmek isteyen Mir Kamil Bey, bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasına sokar. Büyük sempati toplayan küçük Mücahit’in başarılı performansı, O’nu, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü kutlamalarına ve cebinde ailenin dramını anlatan mektupla Başbakan Tayyip Erdoğan’a ulaştırır.

Bundan sonraki süreç Başbakan’ın talimatıyla hızlıca gelişir. Kaşgar Emniyet Müdürlüğü’nün çocukları çağırıp vatandaşlıktan silindiklerine dair belge verdiği haberini alır. Kaşgar Emniyeti’nin, babaları Türk vatandaşlığına geçtiği için kendileri de doğal olarak Türk vatandaşı olan çocukların Türk pasaportları ile ülkeden çıkabileceklerini müjdesini verir. İlk uçuş denemesi 10 Mayıs 2013 olan çocuklar çıkışta pasaport görevlilerine takılır. Yasal bazı sıkıntılardan dolayı Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın izni gerektiğini belirten görevliler, yazıyı beklemeleri için çocukları evlerine geri gönderir.

Yaklaşık 4 ay süren başka talep ve istekleri de yerine getiren ailenin hasreti, 11 Eylül 2013 Çarşamba günü sona erer. Mir Kamil Bey, yaşadığı büyük sevincin etkisiyle, “Hatırlamıyorum sonrasını” diye anlatıyor o anı. “Şimdi rüyada gibiyiz, uyanmaktan korkuyoruz” diye devam eden Mir Kamil Bey, 19 yaşına giren oğlu Selahattin ve 16 yaşındaki kızı Şerafet’le hasret gideriyor. Türkiye Türkçesine yabancı oldukları için anlasalar da konuşmakta zorlanan Selahattin ve Şerafet de gelmelerine vesile olan küçük kardeşleri Mücahit’i öpüp kokluyor.

BAŞBAKAN’A ÖMÜR BOYU DUA EDECEĞİZ

Babası, annesi ve Kaşgar’daki kardeşleri ile internet üzerinden konuşarak çocukların sağ salim geldiğini haber veren Mir Kamil Bey, hep beraber dakikalarca ağlaştıklarını anlatıyor. Kendisi gibi yüzlerce aile olduğunu anlatan Kaşgarlı, onların da en kısa zamanda çocuklarına kavuşmalarını dilerken Başbakan Erdoğan’a, Dışişleri Bakanlığı ve Pekin’deki Türk büyükelçiliği personeline dua ediyor. “Eğer devlet büyüklerimiz yakından ilgilenmeseydi çocuklara kavuşmamız asla mümkün olmayacaktı” diyen aile, Başbakan Erdoğan’a ömür boyu duacı olacaklarını ifade ediyor.

ERDOĞAN’A DUA HEDİYE ETTİLER

Teşekkür etmek için Başbakan Erdoğan’dan randevu talep eden ailenin isteği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleşti. Meclis’te aileyi kabul eden Erdoğan, bu kez sevinç gözyaşları döken ailenin mutluluğuna ortak oldu. Selahattin ve Şerafet’le yakından ilgilenen Başbakan’a Mir Kamil Bey, Erdoğan’ın küçük Mücahit’i kucağına alıp sevdiği fotoğraf tablosu üzerine yazdığı duayı ve Doğu Türkistan’a ait yöresel kıyafetini hediye etti.

Kaynak: haber7.com

x

Check Also

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...

Çin, Doğu Türkistan’da ‘bağımsız insan hakları gözlemi’ teklifini reddetti

Çin’in Paris Büyükelçiliği, Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız insan hakları gözlemine izin verilmeyeceğini bildirdi. Ankara Çin‘in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın ...

‘Çin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini kısırlaştırıyor’

Çin hükümetinin ülkedeki Uygur nüfusunu azaltmak için kadınları kısırlaştırdığına ilişkin tanık ifadeleri ve raporlar her geçen gün daha ciddi ve ...

İSVEÇLİ ÜNLÜ ŞARKICI ZARA’DAN ÇİN’E DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ!

İsveçli ünlü şarkıcı Zara Larsson, Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı politikalarına tepki olarak Çin menşeli teknoloji şirketi Huawei ile reklam anlaşmasını ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2000 ÇİNLİ EĞİTMEN İŞE ALINACAK

Milyonlarca Uygur Türkünün ceza kamplarında tutulduğu ve muazzam zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıkları dünyada çapında büyük tartışmalara konu olurken, ...

Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, Uygur Türklerine otomatik mülteci statüsü verilmesi çağrısında bulundu

Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti. Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, ...

Doğu Türkistan depremle sarsıldı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi, merkez üssü, Turfan kentine bağlı Toksun ilçesi ...

Doğu Türkistan Heyeti İçişleri bakanı ziyaret etti

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...

Göç idaresi genel müdürlüğü ziyaret edildi

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...