Belge: Dünyada En Çok Uygurlar Tutuklandı!

Çin Polis teşkilatına ait veri tabanından sızan yeni belgeler Doğu Türkistan’da nüfusunun çoğunluğu Uygur Türkü’nden oluşan Konaşehir (Eskişehir) ilçesinde dünyanın en yüksek hapis cezası oranının şaşırtıcı biçimde sürdürüldüğünü ortaya çıkardı.

Associated Press’in (AP) ulaştığı veriler, ilçede yaklaşık her 25 kişiden birinin terörle ilgili suçlamalarla hapis cezasına çarptırıldığını işaret ediyor. Doğu Türkistan’ın kırsal bir bölgesi olan Konaşehir ilçesi 267 bin nüfusa sahip. Listeye göre, ortalama hapis süresi 9 yıl olan ilçede süreler 2 ile 25 yıl arasında değişiyor. Listedeki kadın, erkek, genç ve yaşlılardan oluşan isimlerin ortak noktasının Uygur olması dikkat çekiyor. Ayrıca veriler, son 5 yıldır Çin rejimi tarafından keyfi tutuklanan 30.000’e yakın Uygur Türkü hakkında ayrıntılı bilgiler içeriyor.

AP tarafından kısmen doğrulanan liste, Konaşehir’de hapishaneye gönderilen 10 binden fazla Uygur’un isimlerini veriyor. Bugüne kadar sızan en büyük liste olma özelliğine sahip belge, Çin’in bir milyondan fazla kişiyi toplama kampları ve hapishanelere gönderme politikasının ne denli büyüklüğünü yansıtıyor. 

HAPSEDİLEN KİŞİ SAYISI GERÇEKTEN ÇOK YÜKSEK

Doğu türkistan’da kimin hapiste olduğuna dair şimdiye kadarki en geniş ve en ayrıntılı görünümü sunan liste, Norveç’te yaşayan Uygur dilbilimci, aktivist Abdulveli Eyüp tarafından AP’ye aktarıldı.

AP, listedeki 194 kişiyi tanıyan sekiz Uygurla yapılan görüşmelerin yanı sıra yasal bildirimler, Çinli yetkililerle yapılan telefon görüşmelerinin kayıtları, adres, doğum günleri ve kimlik numaralarının kontrolleri yoluyla belgeyi doğruladı.

Liste, cinayet veya hırsızlık gibi tipik suçları bulunan kişileri içermiyor. Bunun yerine, terörizm, kökten dincilik veya geleneksel olarak siyasi muhaliflere karşı kullanılan “kavga çıkarmak ve sorun çıkarmak” gibi belirsiz suçlamalarla ilgili suçlara odaklanıyor. Bu da gerçekten hapsedilen kişi sayısının daha yüksek olduğu ve sudan bahaneler le içeri alındığı anlamına geliyor.

Belge aynı zamanda ailelerin ve insan hakları gruplarının Çin’in, “Uygurları kontrol altında tutmak için uzun süreli bir hapsetme sistemi uyguladığı” ve “hukuku bir baskı silahı olarak kullandığı” yönündeki yıllardır ileri sürdüğü iddiaları da teyit eder nitelikte. 

Uluslararası eleştirilere maruz kalan Rejim yetkilileri, Uygurların suçlama olmaksızın gönderildiği kısa süreli, yargısız toplama kamplarının 2019’da kapatıldığını duyurmuştu. Fakat uzmanlar binlerce Uygur’un “uydurma terörizm suçlamaları” olarak nitelendirdiği sebeplerden dolayı yıllardır hapiste bulunduğunu belirtiyor. 

8 ÜLKE ÇİN’İ SOYKIRIMCI İLAN ETTİ

Çin’in, Uygur Türklerine yönelik zulüm politikaları ABD, Hollanda, Kanada, Litvanya, İngiltere, Çek ve Belçika parlamentosu tarafından soykırım olarak kabul edildi. Fransa, Japonya, İrlanda ve daha pek çok ülke Çin’in eylemlerinden ciddi bir şekilde endişeli olduğunu belirtti. Hemen bütün Uluslararası kuruluşun gündemine giren Doğu Türkistan sorunu, hala bazı ülke ve küresel organizasyonlarca görmezden geliniyor.

Buna karşın BM, AB, G7 ve NATO üye ülkeleri Çin hakkında ciddi endişe taşıdığını ifade ederken Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kamplarındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizliyor. Aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

ÇİN, İŞLEDİĞİ CİNAYETLERİ YALANLIYOR

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa, sistematik Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Müslümanlığa ve Türklüğe ait her şey yasaklanmış durumda.

Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 2 milyondan fazla Uygur Türkü rızası dışında zorla tutuluyor. Bu sayı BM tarafından 4 yıldır revize edilmezken, Kamp tanıkları ve sızan bu tarz sÇin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın 2016’dan beri dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

turkistan press

x

Check Also

5 Mayıs Uygur Doppa Günü kutlu olsun

5 Mayıs Uygur Doppa Günü, Uygur halkının kültürüne, milli kimliğine olan saygı, sevgisinin ve Çin işgaline, asimilasyon politikasına karşı yılmaz ...

Kaşgarda Bayram namazı

Doğu Türkistan Diasporası, BM ,İnsan Hakları teşkilatları ve Çok sayıda ülkelerin baskısı sonuç verdi. Çinin 6 senelik baskıcı ve soykırım ...

Maarif Hareketinin kurucusu Merhum Abdulhakim Han MAHDUM ‘un kabrinde ziyaret

Maarif Hareketinin kurucusu Merhum Abdulhakim Han MAHDUM 'un kabrinde ziyaret

Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insanlık suçlarının kanıtı: Her 25 kişiden biri hapse atıldı!

Doğu Türkistan’da Kaşgar’ın Konaşehir (Köhneşehir) nahiyesinde 10 binden fazla kişinin güya terörle ilişkisi olduğu ileri sürülerek hapis cezasına çarptırıldığı ortaya ...

İİT 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı Hakkında Basın Açıklaması

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 22 Mart’ta Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenecek 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda İslamofobi, Afganistan, Keşmir ve Filistin konusu ...

“Adı Soykırım” belgeseli izleyiciyle buluştu

“Adı Soykırım” belgeseli izleyiciyle buluştu Human Movei Team’in Tülay GÖKÇİMEN’in yönetmenliğinde Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkence ve ...

Doğu Türkistan “Mavi Yürüyüş” ve Basın toplantısı düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan kadınlara destek olmak ve onların yaşadıklarına dikkati çekmek için ...

Türkçe roman “TURKUAZ GÖZYAŞI” kitabının tanıtımı ve imza etkinliği gerçekleşti

20 Şubat pazar günü Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliğinin organize etmesiyle Ankara’daki Doğu Türkistan Kültür merkezinde, Doğu Türkistan’daki Çin Nazı ...

İstanbul’da 2022 Kış Olimpiyatları’nın Çin’de yapılmasına karşı protesto ve basın açıklaması gerçekleşti

4 şubat Cuma günü, Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği’nin tertip etmesiyle İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın toplantısı düzenlendi. ...