İstanbul’da 2022 Kış Olimpiyatları’nın Çin’de yapılmasına karşı protesto ve basın açıklaması gerçekleşti

4 şubat Cuma günü, Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği’nin tertip etmesiyle İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın toplantısı düzenlendi.

Protestoya Doğu Türkistan STKlarının yetkilileri ve üyeleri olmak özere istanbuldaki Doğu Türkistanlılardan kadın erkek olarak bine yakın kişi katıldı.

Doğu Türkistan’da Çin işgalinden bu yana birçok kez büyük katliamlar gerçekleştirildi. Bunlar arasında en önemli olaylardan birisi de 5 Şubat Gulca Katliamı. Katliamın 25. yıl dönümünde Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na tepki göstermek ve 5 Şubat Gulca Katliamı’nı anmak amacıyla İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde Protesto yaptı.

ellerinde Türk ve Doğu Türkistan bayrakları taşıyan protestocular, Uygur soykırımı durdur!, pekin olimpiyatları boykot, işkence kampları kapatılsın!, işkence kamplardaki Doğu Türkistanlılar serbest bırakılsın! İşgalci komünist Çin Doğu Türkistan’dan defol! gibi sloganlar attı.

gurup adına basın açıklama metnini STK’lar Birliği Başkanı sayın Hidayet Oğuzhan okudu.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor;

“SOYKIRIMA HAYIR!” BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları,

1949 yılında Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da Müslüman Türk halkı Çin Terörist devletinin sürekli işkence, zulüm, soykırım ve asimile politikasının hedefi olmaktadır. 73 yıllık işgal döneminde;

Barın Katliamı, Urumçi Katliamı, Lükçün Katliamı, Hanirik Katliamı, İlişku Yerkent Katliami gibi faşist Çin devletinin gizlice yürüttüğü daha nice katliamlarda on binlerce Doğu Türkistanlı masum insan topluca yok edilmiştir.

Bugün burada 25’inci yıl dönümünü anmakta olduğumuz ve dünyaya hatırlatmak istediğimiz Gulca Katliamı, 4 Şubat 1997 yılı Ramazan ayında Kadir gecesi münasebeti ile meşrep düzenleyen gençlerin hukuksuz tutuklanmasına tepki göstererek, onların serbest bırakılması için protesto yapan halkın vahşilerce katledildiği bir olaydır. Protesto sırasında yüzlerce genç Çin ordusu tarafından silahlar ile katledilmekle beraber, olay sonrası binlerce insan tutuklanmış, kayıp olmuş, 200 kişiye ölüm cezası verilmiş ve 90 genç ise müebbet hapse çaptırılmıştır. Bağımsız kaynaklara göre tutuklanan 300’den fazla genç eksi -30 derece soğukta üzerine soğuk su sıkılmış bir vaziyette bekletilerek dondurulmuş ve şehit edilmiştir.

5 Şubat 1997’de yaşanan Gulca Katliamı, Müslüman Doğu Türkistan halkının kendi inancını yaşamak için yaptığı barışçıl gösteriye karşı Çin’in kendi otoritesini korumak uğruna Doğu Türkistan halkının canını hiçe saydığının göstergesidir.

Süper güç olma yolunda uluslararası arenada siyasi ve ekonomik yönünden etkisini arttırmaya çalışan Çin, hayallerinin kilit noktası olarak Yeni İpek Yolu projesini

düşünce özgürlüğü yok edilmiş, çocuklar kamplara kapatılarak kendi kimliğinden uzaklaştırılmıştır. Tüm bu soykırım politikalarının sadece Çin’in siyasi ve ekonomik çıkarlarını garantiye almak için yapılmış olması aslında Çin’in tüm insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymaktadır.

Çin Doğu Türkistan’ın demografisini değiştirmek için planlı olarak bölgeye büyük çapta Çinlileri yerleştirmekte ve teşvik etmektedir. Yanı sıra zorla kürtaj, kısırlaştırma ve yerleşimci Çinliler ile Müslüman Türkleri zorla evlendirme gibi yöntemlerle Doğu Türkistan’daki Türklerin nüfusunu azaltarak soykırım ve asimilasyon uygulamaktadır. Kanaat önderleri, âlimler, aydınlar, yazarlar, iş insanları ve sanatçılar da toplama kamplarına alınmış, beyin yıkama ve köle işçiliğe tabi tutulmuş, birçoğu ise işkence edilerek şehit edilmiştir, yargısız infaz edilmiş ya da hapse atılmıştır.

Merkezi hükûmetten yerel hükûmete kadar 73 yıldır aynı strateji ile yürütülen ve bir devlet politikası halını alan bu uygulamalarla işgalci Çin, Doğu Türkistan halkının sosyal yapısını bozmaya ve çökertmeye çalışmaktadır.

Değerli Basın Mensupları,

Yeni İpek Yolu projesini garanti altına almak için başvurduğu soykırım yöntemlerini gün geçtikçe artıran işgalci Çin; Taiwan, Hong Kong, Tibet ve İç Moğolistan gibi bölgelerdeki uygulamalarına da aynı anlayışla devam etmektedir. Dünya kamuoyunun; yaşanmakta olan soykırım ve Doğu Türkistanlıların zihnine kan ile yazılmış katliamlara rağmen yeterli tepki göstermemesi, verimli ve caydırıcı adım atmaması, Çin’i soykırıma devam etmekte cesaretlendirmektedir.

ABD başta olmak üzere, Batı ülkelerinin Doğu Türkistan’daki soykırımı tanıması, köle işçiliğe karşı yaptırımların artması, müstakil Uygur mahkemesinin soykırım kararını vermesi, insan hakları örgütlerinin tüm tarafları acil harekete çağırması ve BM toplantılarında Türkiye dahil 43 ülkenin Çin’e karşı ortak suçlama açıklamasında bulunması umut verici gelişmelerdir. Ancak İslam Dünyası hala Doğu Türkistan meselesinde sessiz kalmakta ve yeterince duyarlı olmamaktadır. İslam Dünyasın bu eksikliği bizi Çin’e karşı mücadelemizde yalnız bırakmaktadır.

İslam alemini Doğu Türkistan’da devam eden soykırımın durdurulması için somut adımları atmaya davet ediyoruz.

Biz Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, Doğu Türkistan’da yaşanmakta olan Soykırımın durdurulması ve soykırımın asıl sebebi olan işgalin sonlandırılması için tüm meşru yollarla mücadelemizi sürdüreceğiz. Doğu Türkistan halkının bağımsızlığının ve can güvenliğinin sağlanması için diasporadaki tüm Doğu Türkistanlılar ve kardeş kuruluşlar ile birlik ve beraberlik içinde hiç geri adım atmadan mücadele azmimizi devam ettireceğiz.

Bugün Doğu Türkistan’da yok olma tehlikesinde olan halkı kurtarmak için tüm insanlık alemini harekete geçmeye çağrıda bulunuyoruz.

İslam İş birliği Teşkilatı, Türk Devletleri Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ile diğer uluslararası ve yerel kurumların da kuruluş amaçlarına sadık kalarak sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Biz buradan tüm insanlığı Barış, Dayanışma ve Adalet gibi olimpiyat oyunlarının asıl amaçlarını çiğneyerek milyonlarca insana soykırım uygulamakta olan Çin’in ev sahipliği yaptığı, Gulca Katliamının 25’inci yıl dönümünde, bugün 4 Şubat’ta açılışı yapılan, Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarını boykot etmeye, izlememeye, sporcuları ve katılımcıları asıl ilkelerine aykırı bu kanlı oyunlara ortak olmamaya, soykırıma karşı tavır sergilemeye, mazlum halkın ahına kulak vererek ellerini kaldırmaya, adalete destek vermeye çağırıyoruz.

Değerli Basın Mensupları,

Son olarak; mücadelemizde bizim yanımızda duran bütün kardeş STK’lara, desteklerini eksik etmeyen tüm Türk halkına ve bugün burada bulunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yaşasın Hürriyet! Yaşasın Adalet! Yaşasın Bağımsız Doğu Türkistan!

Akabinde Doğu Türkistan Alimler Birliği başkan vekili sayın Mahmudcan Damolla İslam dünyasına hitaben Arapça Basın açıklaması yaptı.

Hemen arkasından Merkezi Malezya’da olan Uygurlar için Malezya hareketi başkanı sayın Zohri Yuhyi Ingilizce basın açıklamasında bulunurken Türk Dünyası Sivil Toplum Platformu Genel Başkanı sayın Serdar Şahin Soykırımcı bir ülkenin Dünyada barışı, iyiliği, kardeşliği pekiştirmeyi amaçlayan Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma hakkı olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Ayrıca Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı sayın Abdulhamit Abdureşit tarafından yapılan Basın açıklama metni şu şekilde;
Çin’in Doğu Türkistan’da Uygulamakta olduğu “soykırım ve insanlığa karşı suç” politikalarını protesto hem 2022 kış olimpiyatlarını seyretmemeye çağrı ve Gulca Katliamının 25.yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen protesto ve basın açıklaması etkinliği basın bildirisi.

Değerli basın mensupları, siyasi parti ve STK’ların saygıdeğer temsilcileri, Doğu Türkistan davasının yılmaz destekçileri, kıymetli hemşerilerim, sevgili çocuklar, hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bugün burada toplanmamızın amacı esas itibariyle Çin’in Doğu Türkistan’da çoğunluğu Uygurlar olmak üzere, Kazak, Kırgız, Özbek gibi Müslüman Türk halklarına uygulamakta olduğu soykırım ve insanlığa karşı suç teşkil eden politikalarını lanetlemek ve hep birlikte etkin yöntemlerle Çin’in geri adım atmasını sağlayacak konsensüs için kamuoyu oluşturmaya çalışmak aynı zamanda, 5 Şubat Gulca katliamında şehit edilen kardeşlerimizi anmak ve ne yazık ki tüm önleme çabalarımıza rağmen yapılmasına engel olamadığımız,  2022 Kış Olimpiyatlarının soykırımın merkezi olan Pekin ’de yapılmasını asla ve kata tasvip etmediğimizi haykırmak içindir.

 Haykırıyoruz bu insanlığın ayıbıdır, Olimpiyatların kara lekesidir.

Çin’in Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Türkü işkence kamplarına kapatarak soykırım yapmakta olduğu artık bir iddia değil, deliller, işkence kamplarından kurtulabilen mağdurların ifadeleri, uluslararası araştırmacıların raporları, Çin’in sızdırılmış çok gizli belgelerindeki direktifleri ve bizzat kamplarda görev yapmış Çinli polisin tanıklığı sonucunda Londra’da kurulmuş “Bağımsız Uygur Mahkemesi” tarafından 9 Aralık 2021 tarihinde Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu politikalarının “soykırım ve insanlığa karşı suç” olduğu hükmüne varılmıştır. 

Çin artık emperyalist emellerini gizleme ihtiyacı duymayacak konuma gelmiştir. Bir Kuşak Bir Yol projesi Çin’in emperyalist emellerini gerçekleştirebilmesinin can damarıdır. Doğu Türkistanlıları bu projesinin önündeki en büyük engel olarak gördükleri için kökünden halledilmesi gereken bir sorun olarak bakmaktadır. Onun içindir ki yıllardan beri süregelen asimilasyon politikalarını 2017 yılından itibaren soykırım boyutuna taşımıştır. Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin zihniyeti İnsanları değerli bir varlık olarak değil, sadece üretim aracı, zor kullanılarak yönetilmesi gereken ve ÇKP’ye mutlak itaat ettiği müddetçe yaşamalarına müsamaha gösterilebilecek topluluklar olarak görmektedir. Sloganlarından bazıları: “ÇKP’nin sözüne dinle, ÇKP’ye minnettar ol, ÇKP ile yürü, ÇKP’yi sevmek vatanseverlik, ÇKP her şeyin üstündedir. ÇKP için her şey feda edilir.” Bu söylemlerden çok şey çıkarabiliriz. Doğu Türkistan işte böyle hastalıklı bir zihniyetin işgali altındadır. 

Çin’in yapmakta olduğu insanlık dışı uygulamaları son zamanlarda özellikle batılı ülkelerin parlamentoları ve hükümetleri peş peşe soykırım ve insanlığa karşı suç olarak kabul edip kınamakta, kanunlar çıkarıp ambargo uygulamakta ve Beijing 2022 Kış Soykırım Olimpiyatlarını diplomatik boykot etmektedir.

Ne yazık ki kardeşlerimiz ve dindaşlarımız bu konuda sessiz kalmayı hatta Çin’in tarafında yer almayı tercih etmektedir. Her zaman mazlumdan yana zalimin karşısında duran Türk soydaşlarımızdan, adalet, sevgi, saygı, şefkat ve güzel ahlak üzerine olması gereken İslam ümmetinden ve hakkaniyeti, insan hakları ve özgürlükleri bir değer olarak gören bütün insanlığı Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmak için harekete geçmeye davet ediyoruz. Yarın çok geç olabilir! 

Ulusal ve uluslararası çapta, hükümetler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde uzlaşı şekillendirerek uluslararası hukuk, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ve benzeri yaptırımsal gücü olan belge ve anlaşmalardan etkin şekilde yararlanıp somut eylemlerimiz ile güçlü karşılık bir mekanizması oluşturmalıyız.

     Derhal yapılması gerekenler:

1- Birleşmiş Milletler ivedilikle Çin’den toplama kamplarını kapatarak oradaki masum vatandaşların serbest bırakılmasını talep etmelidir.

2- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Doğu Türkistan’a acilen bir gözlemci heyet göndermeli ve orada daimî temsilcilik bulundurmayı talep etmelidir.

3- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Doğu Türkistan’da yaşanmakta olan soykırım konusunu gündemlerine almalıdır.

4- Avrupa Birliği, İslam İş Birliği Örgütü, Türk Devletleri Teşkilatı gibi küresel ve bölgesel örgütler Çin’e baskı yapmalıdır.

5- Uluslararası Çalışma Örgütü zorla çalıştırmaya karşı etkin girişimlerde bulunmalıdır.

6- Uluslararası basın kuruluşlarının Doğu Türkistan’a engelsiz girebilmeleri ve özgürce haber yapabilmeleri sağlanmalıdır.

7- Uluslararası Ceza Mahkemesi soykırım suçuna karışmış yetkilileri derhal tespit ederek yargılamalıdır.

8- Ulusal parlamentolar Çin’in soykırım yapmakta olduğunu kabul etmelidir.

9-  Kadın ve çocuk hakları kuruluşları acilen harekete geçmeli, uluslararası örgütler ve hükümetler nezdinde girişimlerde bulunmalıdır.

Tüm çözümler bunlarla sınırlı olmamakla beraber atılması gereken temel adımlardır.

Uzun zamandan beri olimpiyatların Pekin’de yapılmasını önlemeye yönelik Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve milli olimpiyat komiteleri nezdinde sürdürdüğümüz çabalar ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır fakat boykotumuzu Pekin Olimpiyat Oyunlarını seyretmeyerek devam ettireceğiz. Çin ürünleri satın almayarak tepkimizi göstereceğiz.

Bu programı organize eden Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Katılım sağlayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Hepinize tekrar saygılarımı sunuyorum.

Ardından Gulca Meşrebi Vakfı Temsilcisi ve Doğu Türkistan Alimler birliği üyesi sayın Kasımcan Damolla 5 şubat Gulca katılanının önü ve arkasını anlatarak Doğu Türkistan’ın Gulca ilinde 5 Şubat 1997 kadir gecesinde ibadet için toplanan kadınların tutuklanmasını barışçıl şekilde protesto eden Doğu Türkistanlı gençler, Çin askerleri tarafından vurularak ve soğukta su pompaları ile dondurularak vahşice katledilmişti. Katliam sonrası yüzlerce genç usulsüz tutuklanmış, yok edilmiş ya da müebbet hapis cezasına çaptırılmıştı. Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da son yıllarda soykırım politikaları ile milyonlarca Uygur ve başka Türk halklarını toplama kamplarına hapsetmiş, kadınlara toplu tecavüz etmiş, çocukları çocuk kampına kapatmış, dilini ve dinini yasaklamış, tüm özgürlükleri yok etmişken Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapması ve dünyanın buna seyirci kalması insanlık tarihinde utanç verici bir tablo olduğunu ifade etti.

Akabinde Balıkesir Genç İHH Başkanı sayın Ali Karataş Doğu Türkistanla ilgili yazdığı Şiiri okudu. Uygur Hareketi temsilcisi Mahliya Çetinkaya hanım efendi ingilice açıklamalarda bulunurken, Merhaba Osman hanım efendi de Doğu Türkistan şirini okudu. En son Doğu Türkistan alimler birliği üyesi Ömer Kari Hacım tarafından edilen duanın ardından protesto sona erdi.  

Çin rejimi Doğu Türkistan’ı işgal ettiğinden beri bölgede asimilasyon ve soykırım politikalarının yanı sıra birçok katliamı gerçekleştirdi. 5 Nisan Barin katliamı, 5 Şubat Gulca katliamı ve 5 Temmuz Urumçi katliamı sadece bunlardan bir kaçıdır.

x

Check Also

tebrik ederiz

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 28. Dönem millet vekilliği genel seçiminde yeni bir Dönem Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilen Sn. ...

Geçmiş olsun Türkiye

10 ilimizi etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Doğu ...

Çin istihbaratı Uygurların peşinde: İngiltere’de de muhbirlik baskısı

Uygur Türkleri dünyanın birçok noktasında Çin istihbaratının baskısına maruz kalıyor. İstanbul’daki muhbirlik baskısının ardından benzeri bir olayın İngiltere’de de yaşandığı ...

Tek Yürek Bağış Kampanyasına Doğu Türkistan camiası adına 1 Milyon TL

Türkiye genelinde bütün TV kanallarında depremzedeler için başlatılan Tek Yürek Bağış Kampanyasına Doğu Türkistan camiası adına 1 Milyon TL Bağış ...

28 Şubat 1976: Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Alihan Töre’nin vefatı

Onlar; yaşadıkları döneme çalışmalarıyla, eserleriyle damga vurup iz bırakarak gittiler. Bugün, Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Alihan Töre Sağuni’yi ...

Uygur Türk’ü soydaşlarımız, depremden etkilenen vatandaşlara Türkistan pilavı dağıttı

Uygur Türk’ü soydaşlarımız, depremin 14.gününde Adıyaman’da vatandaşlar için seferber olmuş durumda. Hazırladıkları Türkistan pilavını depremden etkilenen vatandaşlara böyle dağıttılar. Deprem ...

Uygur Türkleri depremzedelere Uygur pilavını ikram etti

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’taki insani yardım çalışmalarına destek veriyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın mobil mutfak aracında ...

İstanbul’daki Doğu Türkistanlı STK’lerden depremzedelere insani yardım

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 10 ili etkileyen depremlerin yaşandığı bölgelere acil insani yardım malzemeleriyle ...

5 Şubat Gulca Katliamı’nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’daki Uygurlar protesto gösterisi düzenledi

5 Şubat Gulca Katliamı’nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’daki Uygurlar, İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi. Uluslararası Doğu Türkistan ...