4. DOĞU TÜRKİSTAN MİLLİ BİRLİK ŞURASI SONUÇ BİLDİRİSİ – Bosna Hersek

11 Ekim 2021Değişen dünya koşullarının ve büyük güçler arasındaki rekabetin uluslararası siyasi arenada tırmandığı bir dönemde, 13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 4. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası, 8-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Saraybosna’da gerçekleştirildi.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan diasporası olarak değişen dünya koşullarına göre pozisyon almak ve ona göre hareket etmek için ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek, gelecek bir yılda Doğu Türkistan davası için etkin eylem planı hazırlamak konusunda önemli kararlar alınması amaçlanan Şura, dünyanın dört bir yanından siyasi liderler, din âlimleri, aydınlar, araştırmacılar ve çeşitli STK temsilcilerinin katılımıyla başarıyla tamamlandı.

72 yıldır sürmekte olan Çin zulmüne maruz kalan, komünizmin kurbanı, mazlum Doğu Türkistan halkı olarak; bizimle aynı kaderi paylaşan, dava adamı, komutan (rahmetli) Aliya İzzetbegoviç önderliğinde uzun yıllar süren mücadeleler ve verilenlerden çok sayıda şehit sonucunda özgürlüğüne kavuşmuş, kendi bağımsız devletini kurmuş ve özgürlük yolunda çabalayan milletlere örnek olan Bosna-Hersek’te düzenlenen 13. Kardeşlik Buluşması ve 4. Milli Birlik Şurası tarihi bir öneme sahiptir.

9 Ekim sabahı itibarıyla başlayan 13. Kardeşlik Buluşması ve 4. Milli Birlik Şurası açılış törenine bütün Doğu Türkistan Diaspora vekilleri, Bosna Hersek, Makedonya ve Albanya STK’ları, Sancak (Sırbistan) Başmüftüsü, Avrupa, Kuveyt ve birçok ülkeden Müslüman toplulukların vekilleri ve diplomatlar katıldı. Doğu Türkistan Milli birlik Şurası Sonuç Bildirisi beyan edilerek sona erdi. Şuranın gerçekleşmesinde maddi, manevi her türlü destekte bulunan ve emeği geçen herkese bilhassa Bosna Hersek devletine, halkına ve STK’larına canı gönülden minnet ve şükranlarımızı arz ederiz. Şura 10 Ekim gece saatlerine kadar toplam 8 oturum hâlinde gerçekleştirildi.

Bu vesileyle Doğu Türkistan meselesiyle ilgilenenlerle temaslar kurulmuş ve ileriye dönük çalışmalar için plan yapılmıştır.4. Milli Birlik Şurası’nda ele alınan konular;

1. Bosna-Hersek ve Doğu Türkistan mücadelesinde devlet inşa sürecinin karşılaştırılması

2. Değişen dünya düzeninde Doğu Türkistan Mücadelesi ve gelinen son nokta

3. Batı ülkelerinin Çin politikası – tehditler ve fırsatlar

4. İslam dünyasının Çin politikası – tehditler ve fırsatlar

5. Afganistan ve Orta Asya’daki durum ve Doğu Türkistan meselesi

6. Çin’in gelecekteki konumu ve değişim süreci konusunda muhtemel senaryolar

7. Doğu Türkistan davasının teşkilatçılıktan devlet olmaya doğru gelişimi

8. Bundan sonraki süreçte Doğu Türkistan davasında atılacak adımlar

4. Milli Birlik Şurası’nda öne çıkan önemli noktalar;

1. Çin’in siyasi sistemde, kültürde, toplumsal değerlerde ve uluslararası ilişkilerde evrensel değerlere ve insanlığa tamamen aykırı olan hile ve tehditlerini teşhir etmek ve dünya toplumunu uyarmak.

2. Batı ülkelerinde faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, İslami hareketler ve her kesimden bireylerle Çin’e karşı iş birliği.

3. Doğu Türkistan teşkilatlarının teşkilat sisteminin geliştirilmesi, profesyonelleşmenin hızlandırılması ve uzmanlaşmış kadroların güçlendirilmesi.

4. Doğu Türkistan konusunda Türk ve İslam dünyasının desteğini kazanmak ve İslam dünyasını Çin tehdidine karşı uyarmak.

5. Doğu Türkistan davasının ana ilkelerini korumak temelinde karşılıklı iş birliğini tesis etmek ve insanlığın ortak düşmanına karşı birlikte hareket etmek, fikir ayrılıklarına bakılmaksızın çeşitli kuruluşlar ile iş birliğini geliştirmek ve birlikte çalışma mekanizmasını güçlendirmek.

6. Kuruluşlar arası iş birliğini engelleyen tüm faktörlere karşın teşkilatlar arası karşılıklı güven, anlayış, destek ve koruma ruhu oluşturmak.

7. Türk ve İslam ülkeleri ile Orta Asya ve Balkanlar’da halk diplomasisi yürütmek, Doğu Türkistan davasının uluslararası arenada daha da güçlenmesi ve gündem olması, çeşitli dillerde yapılan lobi faaliyetlerini arttırmak.

8. Genç neslin yetişmesi ve eğitimine özen göstermek, Doğu Türkistan davası adına nitelikli gençlerin gelişimi için önemli olan her türlü imkânın sağlanması konusunda çabalamak.

9. Doğu Türkistan’ın bağımsızlığının vazgeçilmez ilkemiz olduğunu her zaman vurgulamak ve dünya toplumunu Doğu Türkistan’ın işgal edilmiş Toprak olduğunu kabul ettirmeye çalışmak.

13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik buluşması ve 4. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası temsilcileri ve katılımcıları tarafından verilen teklif ve öneriler:

1. Çin’i destekleyen ülke ve kurumlarla bir araya gelerek, Çin’le olan diplomatik ilişkilerinden yararlanarak onları Doğu Türkistan konusunda Çin’e baskı yapmaya davet etmek.

2. Çin ile büyük güçler arasındaki çatışmalardan oluşan fırsatları etkin kullanmak.

3. Doğu Türkistan tarihinde, bağımsızlık mücadelesinde büyük rol oynamış âlim, siyasetçi ve liderlerin hayatından ders çıkarmak.

4. Doğu Türkistan davasında kadın rolünün etkinleştirilmesi ve bu role önem verilmesi.

5. Doğu Türkistan meselesinin Çin’e rakip güçler için stratejik önemini anlamak ve buna göre adım atmak.

6. İslam dünyası için yeni planlar ve stratejiler geliştirmek.

7. Çin ile İslam dünyası arasındaki ticaret ve her türlü anlaşmanın derinlemesine incelenmesi.

8. Arap ülkelerinde bilimsel çalışmaları ve lobi faaliyetlerini, sivil diplomasiyi güçlendirmek.

9. Balkanlarla ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkileri güçlendirmek, bu bölge halklarının Doğu Türkistan davasına ilişkin anlayışını artırmak için kendi dillerinde Doğu Türkistan davasını kitap, dergi vb. diğer medya aracılığıyla tanıtmak.

10. Doğu Türkistanlı teşkilatların zayıf/güçlü yönlerinin iyi analiz edilmesi ve farklı kuruluşların tamamlayıcı fonksiyona sahip olarak görülmesi.

11. Doğu Türkistanlılar arasındaki iş birliğini güçlendirmek ve Orta Asya’da Özbek, Kazak, Kırgız ve Rus dillerinde Lobiciliğin arttırılması. 13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 4. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasına ev sahipliği yapan Doğu Türkistan Maarif Hareketi olarak alınan kararların, sunulan teklif ve tavsiyelerin hayata geçirilmesi konusunda sıkı çalışmalar yürütüleceği vurgulandı. 13. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 4. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası 10 Ekim 2021’de yapılan duanın ardından başarıyla tamamlandı.

x

Check Also

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o argümanlarımı daha da genişletmek istiyorum. Hegemon potansiyeli taşıyan bir devlet her şeyden önce kendi içindeki ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak için afet bölgesine gelen 36 kişilik Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği heyetiyle de bir araya ...

Doğu Türkistanlılar, Antalya’da yangınla mücadeleye destek oluyor

İstanbul’dan yola çıkan Doğu Türkistanlılar, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyetin bölgeye gideceği belirtilmişti. Bölgede Kızılay ekiplerinin koordinasyonuyla yardım kolilerinin ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı ...

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ...

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu. Çin Virüsü pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra uzun zamandır bir araya gelemediğimiz Maarif Hareketi dava kardeşliği Maarif Ailesi Buluşması kapsamında bir araya toplandı. Google+