Çin izin vermezse Doğu Türkistan için farklı seçenekler var

İnsan hakları savunucuları ve Batılı diplomatlar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin, Çin memnun olmasa bile, Uygurların Doğu Türkistan’daki gün geçtikçe kötüleşen durumuna ilişkin kendi bulgularını belgelendirmesi gerektiğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, pazartesi günü yaptığı açıklamada, toplu gözaltı, işkence ve zorla çalıştırma iddialarını araştırmak için bu yıl uzun zamandır beklenen Doğu Türkistan ziyareti için Çin’le şartlar üzerinde mutabık kalmayı umduğunu söylemişti.

Pekin, Uygurların ve diğer Türk toplumlarına mensup kişilerin kötü muameleye maruz kaldığı yönündeki tüm iddiaları reddediyor.

Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını ise dini aşırılıkçılıkla mücadele için mesleki eğitim merkezleri olarak dünyaya lanse ediyor.

Birleşmiş Milletler’de Kanada öncülüğünde 45 ülke, salı günü BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin Doğu Türkistan’a erişimi için Pekin’e izin vermesi çağrısında bulunmuştu.

Çin’e hitaben yapılan ortak çağrı, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkeler adına Kanada Büyükelçisi Leslie Norton tarafından BM İnsan Hakları Konseyi’nde okunmuştu.

Bu ülkeler, toplama kampları, işkence ve zorla çalıştırmaya dair durumun yerince incelenmesini ve resmi olarak raporlanmasını istiyor.

Ancak Çin, çağrıyı “siyasi güdüler” ile yönlendirilen müdahale olarak nitelendirerek reddetti.

Bachelet’nin ziyaretinin memnuniyetle karşılanacağını belirten Pekin, ancak bu ziyaretin “sözde suçluluk karinesine dayalı bir soruşturmadan ziyade değişim ve işbirliğini teşvik etmeye” odaklanması gerektiğini belirtti.

Çin’in yaklaşımına sert tepki gösteren Bachelet, İnsan Hakları Konseyi’ne yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’da yaşananlara dair bilgi toplamak için farklı seçeneklerin de olduğunu ima etti.

Bununla birlikte bölgeyi ziyaret etmek için 2018’den bu yana Çin’den cevap (izin) beklediğini kaydetti.

Ayrıca Bachelet, “Bu arada ofis, Sincan’daki (Doğu Türkistan) iddia edilen insan hakları ihlallerine ilişkin analizlerini ve değerlendirmelerini derinleştirmeye devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Bachelet, BM’nin kendisine tanıdığı yetki kapsamında, hak ihlallerine ilişkin tanıklıkları Konsey’den izin almadan ya da ilgili ülkenin daveti olmaksızın uzaktan toplayabiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Genel Direktörü Kenneth Roth gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sincan’da (Doğu Türkistan) neler olduğuna dair resmi bir Birleşmiş Milletler değerlendirmesi yok ve Pekin’in inkarı göz önüne alındığında buna ihtiyacımız var.” demişti.

Roth, bu ifadelerle BM’yi Doğu Türkistan konusunda artık harekete geçmeye çağırmıştı.

İnsan hakları ihlalleri ile ilgili küresel çapta faaliyet yürüten dünyanın en büyük iki sivil toplum kuruluşu olan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), yaptıkları açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’daki eylemlerinin ‘insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini’ belirtmiş ve bunu belgelendirdiklerini bildirmişlerdi.

Cenevre merkezli The International Service for Human Rights isimli hak örgütünden Çin uzmanı Sarah Brooks, “Bundan sonra kalan tek şey, Yüksek Komiser Bachelet’in adım atması. Çin’in işbirliği, kendi işini yapmasının bir ön koşulu şeklinde yanlış yorumlanmamalı.” sözleriyle BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: EURONEWS

x

Check Also

Çin’den BM ülkelerine skandal çağrı: Pekin karşıtı organizasyonlara katılmayın

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini maruz bıraktığı zulüm tüm çağrılara rağmen devam ediyor. Çin’in bazı BM ülkelerine Pekin’in Uygurlara uyguladığı zulmün ele alınacağı bir organizasyona katılmamaları yönünde ikna çağrısında bulunduğu belirtildi. Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ...

Çin güvenilir bir ticari partner midir?

Merve Şebnem Oruç / Gazeteci, Yazar 08.05.2021 Covid-19’a karşı geliştirdiği aşıyı ticari bir silah olarak kullanmayı denediği bilinen ve Doğu Türkistan nedeniyle karşılaştığı en ufak eleştiriye dahi çok sert ekonomik tehditlerle cevap veren Çin’in sadece ...

İngiltere’den Doğu Türkistan adımı! Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ dedi

Çin’in Doğu Türkistan Uygur Müslüman Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını İngiliz parlamentosu ‘soykırım’ olarak tanıyan önemli bir karar aldı. Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik Çin zulmü devam ediyor. Binlerce Uygur Türkü’nü toplama kamplarında zorla çalıştıran, çocukları ...

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Dernek Başkanımızı evinde ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve beraberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Sayın Ahmet Selim KÖROĞLU, sayın Ayhan OĞAN, Zeytinburnu Kaymakamımız ve Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürümüz Dernek Başkanımız Hidayet Oğuzhan’ı İstanbul’da evine teşrif ederek şereflendirdiler. bu nezaket ziyaretinden ...