Anasayfa » Haberler » Uygur Diasporası Baskıya Sosyal Medyada Direniyor

Uygur Diasporası Baskıya Sosyal Medyada Direniyor

Halmurat Harri Elsoy, 2018’in ilkbaharında, Sincan’da yaşayan anne ve babasının Çin’deki toplama kamplarına gönderildiğini öğrendiğinde, onları kurtarmak için yapabileceği tek şeyin sosyal medyanın gücünü kullanmak olduğunu düşünmüş.

İlk başlarda Çin’in misilleme yapmasından korktuğunu söyleyen 35 yaşındaki Elsoy, “Annem ve babam gözaltına alındıktan ve Çin’in bu gözaltıları sürekli inkar ettiğini gördükten sonra kaybedecek bir şeyim olmadığını anladım” diyor.

Elsoy, yaklaşık iki yıl boyunca, Uygur diasporasını örgütlemek ve Çin’in kuzeybatısında özerk Sincan bölgesinde yaşayan ve çoğunluğu Türk olan Uygurlar’ın durumu hakkında farkındalık yaratmak için sosyal medyayı kullanmış. Annesi ve babası 2018 yılının Aralık ayında serbest bırakılan Elsoy, Çin hükümeti Uygurlar’a baskı politikasını sona erdirene kadar Internet üzerinden yürüttüğü örgütlenme faaliyetlerine devam edeceğini söylüyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Elsoy, “Çin’in Uygurlar üzerindeki baskısı sürdükçe, ailem ve diğer yakınlarım Çin zulmünden kaçamayacaklar” şeklinde konuşuyor.

Keyfi tutuklamalar ve gözaltılar

Elsoy, Sincan’ın doğusundaki Turpan kentinde büyümüş. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra, 2008’de Urumçi’de bir hastanede doktorluk yapmaya başlamış. Ancak kariyerinde daha birinci yılını doldurmadan, çok fazla yabancı arkadaşı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış.

Elsoy, “Bir gün iş çıkışı evimden alındım. Gözaltına alınmamın nedeni, emaille iletişim kurduğum çok fazla yabancı arkadaşım olmasıydı. Beni 10 gün alıkoydular. Sonra ailem 15 bin dolar kefalet ödedi ve serbest bırakıldım. Bu olaydan sonra, Çin’den ayrılmaya karar verdim” diyor.

2010 yılında Finlandiya’ya taşınan Elsoy, 2014’te ilk çocuğunun doğmasının ardından Finlandiya vatandaşı olmuş. Elsoy, sosyal medyada başlattığı “MeTooUyghur” gibi eylemlerin ve medyaya verdiği röportajların, anne-babasının özgürlüğe kavuşmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Annesinin ve babasının devlet memuru olduğunu söyleyen Elsoy, “Çin hükümetinin terörle ve aşırı dincilikle mücadele için şart koştuğu mesleki eğitim kriterlerine uymuyorlar. Dindar bile değiller ve hiçbir mesleki eğitime ihtiyaçları yok” şeklinde konuşuyor.

Çin hükümetinin resmi haber kanallarından biri olan Global Times, 2019 yılının Aralık ayında, Elsoy’u Doğu Türkistan ayrılıkçı örgütlerinin üyesi olmakla ve Uygurlar hakkında yanlış bilgi yaymakla suçlamış. Haber kanalı, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi örgütleri de “bu iddiaların yayılmasında aktif rol almakla” suçlamış.

Bir milyon Uygur’a keyfi gözaltı

2017 yılından beri, uluslararası toplum Çin’i bir milyondan fazla Uygur’u keyfi olarak gözaltına alıp toplama kamplarına kapatmakla suçluyor. İnsan hakları örgütleri, gözaltına alınanların beyin yıkama programlarına tabi tutulduklarını ve Müslüman olduklarını reddetmeye zorlandıklarını söylüyor.

Suçlamaları kabul etmeyen Çinli yetkililerse, uyguladıkları programın radikalleşmeyi önleme amaçlı olduğunu veya Sincan sakinlerinin Çince öğrenmelerine ve mesleki beceri kazanmalarına yardımcı olan bir mesleki eğitim program olduğunu öne sürüyor.

Yetkililer, geçtiğimiz haftalarda, kamplardaki bütün “öğrencilerin mezun olduğunu” ve iş bulduğunu söylediler. Ancak uluslararası hak örgütlerine göre, bu kişiler ya daha uzun süre hapse mahkum edildiler ya da ucuza çalıştırılmak üzere sanayi bölgelerine yollandılar.

Elsoy, Nisan ayının başında, Sincan’daki bir arkadaşından, 45 yaşındaki teyzesinin serbest bırakıldıktan sonra çalışmaya başladığı bir pamuk fabrikasında öldüğünün haberini almış.

“Teyzemin eşi 15 yıl hapse mahkum edildi ve teyzem bir süre toplama kampında tutulduktan sonra Turpan’daki bir pamuk fabrikasında asgari ücretle çalışmaya zorlandı” diyen Elsoy, teyzesinin 2017’den beri kaybettiği dördüncü yakını olduğunu belirtiyor.

Uygur kültürünün geleceği tehdit altında

Merkezi Washington’da olan Uygur İnsan Hakları Projesi’nin üst düzey yetkililerinden Elise Anderson, Uygur diasporasının Çin’deki Uygurlar’ın kültürel ve diğer kayıpları için kaygılandığını söylüyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Anderson, birçok Uygur’un, anneleri ve babaları veya diğer yakınları ortadan kaybolduğu için sesini yükselttiğini ve geride bıraktığı Uygurlar adına konuştuğunu söylüyor.

Bazı Uygur aktivistlere göre, Çin hükümeti Uygur diasporasının yürüttüğü küresel kampanyaların gücünü çoktan fark etti. Bu aktivistlerden biri de Arslam Hidayat. Hidayat, dünyanın dört bir yanında yaşayan Uygur aktivistlerin Çin tarafından izlendiğini ve sistemli bir çabayla susturulmaya çalışıldığını söylüyor.

Bahreyn’de yaşayan 32 yaşındaki Uygur kökenli Avustralyalı müzik öğretmeni Hidayat, “Çin’in dünyadaki Uygur aktivistlerine karşı yürüttüğü propaganda gerçek” diyor.

Troller

Hidayat, sosyal medyadaki örgütlenme hareketini 2018 yılının Kasım ayında, Sincan’da ünlü bir Uygur komedyen olan kayınpederi Adil Micit’in toplama kampına gönderilmesinden sonra başlatmış. Facebook’ta oluşturduğu Talk to East Turkestan – Doğu Türkistan’la Konuşun sayfasının binlerce takipçisi var. Hidayat’ın bu hareketini, milliyetçi Çin trolleri ve hükümet kanalları sık sık tehdit ediyor.

‘’Facebook sayfamız sürekli Çin Komünist Partisi’nin saldırısına uğruyor. Saldırılar öyle bir boyuta ulaştı ki, Çin’deki Global Times gazetesinde bizim hakkımızda bir makale yayınlandı’’ diyen Hidayat, Çin devlet medyasında ‘’yurtsever Çinli Internet kullanıcıları Facebook’taki Doğu Türkistan teröristlerinin Facebook sayfasını istila etti” şeklinde manşetler çıktığını söylüyor.

A6FF3B8B-FF15-4D94-BF2C-4CB9DE3AFDA9_w1023_r1_s Uygur Diasporası Baskıya Sosyal Medyada Direniyor

Hidayat’ın geçen hafta Abdugheni Sabit adlı başka bir Uygur aktivistle birlikte başlattığı #HearUyghurs (#UygurlarıDuyun) adlı kampanyanın amacıysa, Uygur diasporasını Corona virüsü salgını sırasında Sincan’da haber alamadıkları yakınlarıyla ilgili bilgileri paylaşmaya teşvik etmek.

Hollanda’nın Amsterdam kentine kaçan 40 yaşındaki Uygur işadamı Sabit, Corona virüsü krizinin, Çin’in baskı politikasını sürdürdüğü Sincan’daki Uygurlar’dan haber alınmasını daha da zorlaştırdığını söylüyor.

Sabit, “Dünyanın dört bir yanındaki Uygur aktivistler, onlarca yıldır Komünist Çin’in baskısı altında yaşayan Uygurlar’ın durumuna dikkat çekiyor, ancak Çin ekonomik ve siyasi gücünü kullanarak bizi susturmaya hatta yalancı konumuna düşürmeye çalışıyor” diyor.

Kaynak: amerikaninsesi.com/a/uygur-diaporası-baskıya-sosyal-medyada-direniyor-/5395997.html

x

Check Also

ABD’li Senatör Cotton, Çin’i, Kovid-19 salgınının kaynağını gizlemekle suçladı

ABD’nin Arkansas Senatörü Cumhuriyetçi Cotton, yeni tip koronavirüs salgınının kaynağına ilişkin kanıtların Vuhan’daki laboratuvarları işaret ettiğini ancak Çin’in örtbas girişimiyle bu kanıtlardan kesin sonuç elde etmenin mümkün olmayacağını yazdı. Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde Tom Cotton, Çin’in ilk Kovid-19 vakalarının Vuhan’daki su ürünleri pazarına giden kişilerde görüldüğünü iddia ettiğini ancak ...

ABD’deki Missouri Eyaleti, Çin’e dava açıyor!

Corona virüsü salgınının merkezi haline gelen ABD’deki Missouri Eyaleti, virüsün ana vatanı olan Çin’e dava açacağını açıkladı. ABD’nin Missouri eyaleti, “corona virüs konusunda elindeki bilgileri kötüye kullandığı, diğer yönetimleri aldattığı ve Covid-19 salgınının dünya çapında bir pandemiye dönüşmesine yol açtığı” gerekçesiyle Çin’e, Çin Komunist Partisi’ne ve bazı Çinli yetkililere dava ...

Çin’de koronavirüs sebebiyle 1 günde 1290 ölüm

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve pandemiye dönüşen koronavirüs salgınında, kentte uygulanan karantinada evde yetersiz sağlık sistemi nedeniyle ölenler tespit edilmeye başlandı. Vuhan’da bir günde tespit edilen ölü sayısı bin 290 olarak kayıtlara geçti. Çin’in Vuhan kentinde uygulanan karantinada, evde yetersiz sağlık sistemi nedeniyle ölenler tespit edilmeye başlandı. Vuhan’da bir ...

OSMANLI BELGELERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN

Arşivlerde ortaya çıkan belgelere göre Osmanlı, uzak demeden Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’a vapur dolusu silah göndermiş.Osmanlı Devleti’nin Çin’e karşı savaşan Doğu Türkistanlılara 1870’li senelerde bir vapur dolusu silah ve top gönderdiği ortaya çıktı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki Türkistan ile alâkalı belgelerin izini süren Araştırmacı Yazar Süreyya Atilla Sağlamçubukçu, 3 binin üzerinde ...

Çin’den Türkiye’ye kışkırtıcı mesaj

Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yaptığı zulüm ve işkencelerle tepki çeken Çin, Ermenistan’a gönderdiği koronavirüs yardım kolileriyle Türkiye’ye çirkin bir atıfta bulundu. Abdussamet Karataş Paketlerin üzerindeki “Dostluğumuz Ararat’tan (Ağrı Dağı) daha yüksek ve Yantszı Nehri’nden daha uzun olsun.” yazısı, Çin’in Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saldırısı olarak yorumlandı. Bölücü ifadeler hakkında Dışişleri Bakanlığı, Çin’in ...

Çin’den Doğu Türkistan’da yeni asimilasyon hamlesi!

Çin yönetimi, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini türlü bahanelerle eğitim adı altındaki işkencehanelere hapsetmeye ve bölgeye sözde eğitim propagandalarıyla Çinli yerleştirmeye devam ediyor. Çin yönetimi, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini türlü bahanelerle eğitim adı altındaki işkencehanelere hapsetmeye ve bölgeye sözde eğitim propagandalarıyla Çinli yerleştirmeye devam ediyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri Doğu ...

TAYVAN: ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ, UYGURLARI KOBAY OLARAK KULLANIYOR

Tayvan’daki üst düzey bir askeri düşünce kuruluşu olan Ulusal Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (INDSR) toplama kamplarında tutulan on binlerce Uygur gencinin, Çin’in iç bölgelerindeki işletme ve üretim tesislerinde zorunlu olarak çalıştırmak için transfer edildiğini bildirdi. UYGURLAR, ÇİN’İN İŞ GÜCÜ İHTİYACININ EN KOLAY ÇÖZÜMÜ Rapora göre Çin Komünist Partisi (ÇKP) ...

ÇKP DOĞU TÜRKİSTAN’DA TAKİBATI ARTTIRIYOR: 5G AĞLARINI YAYGINLAŞTIRMA PLANI!

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Doğu Türkistan’da takibatı arttırıyor. Çin’in Doğu Türkistan’da takibi kuvvetlendirmek amacıyla 5G ağlarını yaygınlaştırmak için yeni bir plan geliştirdiği öğrenildi.Türkistan Press’in haberine göre Çin’in yayın organı Xinjiang gazetesinde yer alan bilgiler doğrultusunda, Doğu Türkistan Bilgi ve İletişim İdaresinin Urumçi merkezli 5G ağ inşaatının genişletileceği ve 2021’nin sonuna ...

Doğu Türkistan’da Çin, koronavirüsten daha zararlı!

Çoğunluğu Uygur Türkü ve Müslüman azınlıklardan oluşan 25 milyon nüfuslu Doğu Türkistan’da Çin’de Pekin hükümetinin koronavirüs salgınının kontrol altına alındığını açıklaması sonrası Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yeterli önlemler alınmadan normal hayata dönülmesi, Covid 19 tehlikesinin bölgede yeniden yayılması korkularına neden oldu. Çoğunluğu Uygur Türkü ve Müslüman azınlıklardan oluşan 25 milyon ...