Brezilya Eğitim Bakanı “Koronavirüs, Çin’in dünyayı ele geçirme planı”

 Brezilya Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip koronavirüsün “Çin’in dünyayı ele geçirme planı” olduğu yönündeki sözleri nedeniyle Pekin, Brezilya’dan resmi açıklama istedi.

Brezilya’da aşırı sağcı Jair Bolsonaro hükümetinin Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip korona virüs salgınının Çin’in “dünyayı ele geçirme planı” olduğu sözleri Pekin’in tepkisini çekti.

Weintraub 4 Nisan’da Twitter’dan paylaştığı ve pazar günü sildiği mesajında Çinlilerin aksanıyla da dalga geçerek şu ifadeleri kullandı: 
Jeopolitik olarak bu küresel krizden kim daha güçlü olarak çıkacak? Brezilya bu şaşmaz dünyayı ele geçirme planında kiminle müttefik?

Çin’in Brezilya Büyükelçiliği Twitter’dan yaptığı açıklamada bakanın sözlerini “karalayıcı”, “damgalayıcı”, “saçma ve rezilce” diye niteleyerek bakanın “son derece ırkçı bir davranışta” bulunduğunu belirtti.

Çin’in Brezilya büyükelçisi Yang Wanming de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Çin hükümeti Brezilya’dan resmi açıklama bekliyor” ifadesini kullandı.
 “Solunum cihazı satarlarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim”

Diplomatik gerginlik diğer birçok ülke gibi Brezilya’nın Kovid-19’la mücadelede Çin’den daha fazla tıbbi ekipman istediği sırada yaşandı.

Paylaşımı sonrası Radio Bandeirantes’e verdiği röportajda sözlerinin arkasında duran Bakan Weintraub, Çin’i salgınla mücadelede daha fazla yardım yapmaya çağırdı ve “Eğer Çin bize bin adet suni solunum cihazı satarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim ve aptallık ettiğimi söyleyeceğim” dedi.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta da geçen hafta Çin’den solunum cihazı ve diğer ekipmanların tedariğinde sorun yaşadıklarını, bazı siparişlerin sebep gösterilmeden iptal edildiğini söylemişti.

Tartışma nedeniyle Brezilya’nın Twitter trendlerinde #TradeBlockadeOnChinaNow (Hemen Çin’le Ticari Blokaj) etiketi en üst sıraya yükselmişti. 

En büyük ticari ortağı Çin olan Brezilya, yeni koronavirüsün en sert darbe vurduğu Latin Amerika ülkesi. 11 binden fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü ülkede 500’den fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Küresel salgının başlangıcında iki ülke arasındaki ilişkiler Devlet Başkanı Bolsonaro’nun milletvekili oğlu Eduardo’nun Çin hakkındaki sözleri nedeniyle halihazırda gerilmişti.

Eduardo Bolsonaro mart ayındaki açıklamasında “Çin diktatörlüğünün” salgını örtbas ettiğini iddia etmiş, geçen hafta da bir Twitter paylaşımında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Pekin’in bu konudaki itirazlarına rağmen koronavirüsü “Çin virüsü” şeklinde nitelemişti.

Olay nedeniyle Çin’in Rio de Janerio konsolosu Li Yang, Brezilya’nın O Globo gazetesine açık mektup yazarak oğul Bolsonaro’ya ” Gerçekten bu kadar bön ve cahil misin?” sorusunu yöneltmişti.

Kaynak: AFP, AP

x

Check Also

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...

Çin, Doğu Türkistan’da ‘bağımsız insan hakları gözlemi’ teklifini reddetti

Çin’in Paris Büyükelçiliği, Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız insan hakları gözlemine izin verilmeyeceğini bildirdi. Ankara Çin‘in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2000 ÇİNLİ EĞİTMEN İŞE ALINACAK

Milyonlarca Uygur Türkünün ceza kamplarında tutulduğu ve muazzam zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıkları dünyada çapında büyük tartışmalara konu olurken, ...

Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, Uygur Türklerine otomatik mülteci statüsü verilmesi çağrısında bulundu

Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti. Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, ...

Doğu Türkistan depremle sarsıldı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi, merkez üssü, Turfan kentine bağlı Toksun ilçesi ...

Doğu Türkistan Heyeti İçişleri bakanı ziyaret etti

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...

Göç idaresi genel müdürlüğü ziyaret edildi

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...

Doğu Türkistan Urumçi Katliamı ile ilgili gerçekleşecek basın açıklaması ve resim sergisine davet

Doğu Türkistan Urumçi Katliamı ile ilgili gerçekleşecek basın açıklaması ve resim sergisine davetUrumçi Katliamını gerçekleştiren komünist Çin yönetimi, 2017 Nisan ...

5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamını Unutmadık

5 Temmuz Urumçi Katliamını tetikleyen Şauguan katliamı, 26 Haziran 2009 dönemin T.C. Cumhurbaşkanı Ürümçi’de ziyarette iken Çin’in Şauguan şehrinde 800 ...