Anasayfa » Haberler » Brezilya Eğitim Bakanı “Koronavirüs, Çin’in dünyayı ele geçirme planı”

Brezilya Eğitim Bakanı “Koronavirüs, Çin’in dünyayı ele geçirme planı”

 Brezilya Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip koronavirüsün “Çin’in dünyayı ele geçirme planı” olduğu yönündeki sözleri nedeniyle Pekin, Brezilya’dan resmi açıklama istedi.

Brezilya’da aşırı sağcı Jair Bolsonaro hükümetinin Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip korona virüs salgınının Çin’in “dünyayı ele geçirme planı” olduğu sözleri Pekin’in tepkisini çekti.

Weintraub 4 Nisan’da Twitter’dan paylaştığı ve pazar günü sildiği mesajında Çinlilerin aksanıyla da dalga geçerek şu ifadeleri kullandı: 
Jeopolitik olarak bu küresel krizden kim daha güçlü olarak çıkacak? Brezilya bu şaşmaz dünyayı ele geçirme planında kiminle müttefik?

Çin’in Brezilya Büyükelçiliği Twitter’dan yaptığı açıklamada bakanın sözlerini “karalayıcı”, “damgalayıcı”, “saçma ve rezilce” diye niteleyerek bakanın “son derece ırkçı bir davranışta” bulunduğunu belirtti.

Çin’in Brezilya büyükelçisi Yang Wanming de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Çin hükümeti Brezilya’dan resmi açıklama bekliyor” ifadesini kullandı.
 “Solunum cihazı satarlarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim”

Diplomatik gerginlik diğer birçok ülke gibi Brezilya’nın Kovid-19’la mücadelede Çin’den daha fazla tıbbi ekipman istediği sırada yaşandı.

Paylaşımı sonrası Radio Bandeirantes’e verdiği röportajda sözlerinin arkasında duran Bakan Weintraub, Çin’i salgınla mücadelede daha fazla yardım yapmaya çağırdı ve “Eğer Çin bize bin adet suni solunum cihazı satarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim ve aptallık ettiğimi söyleyeceğim” dedi.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta da geçen hafta Çin’den solunum cihazı ve diğer ekipmanların tedariğinde sorun yaşadıklarını, bazı siparişlerin sebep gösterilmeden iptal edildiğini söylemişti.

Tartışma nedeniyle Brezilya’nın Twitter trendlerinde #TradeBlockadeOnChinaNow (Hemen Çin’le Ticari Blokaj) etiketi en üst sıraya yükselmişti. 

En büyük ticari ortağı Çin olan Brezilya, yeni koronavirüsün en sert darbe vurduğu Latin Amerika ülkesi. 11 binden fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü ülkede 500’den fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Küresel salgının başlangıcında iki ülke arasındaki ilişkiler Devlet Başkanı Bolsonaro’nun milletvekili oğlu Eduardo’nun Çin hakkındaki sözleri nedeniyle halihazırda gerilmişti.

Eduardo Bolsonaro mart ayındaki açıklamasında “Çin diktatörlüğünün” salgını örtbas ettiğini iddia etmiş, geçen hafta da bir Twitter paylaşımında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Pekin’in bu konudaki itirazlarına rağmen koronavirüsü “Çin virüsü” şeklinde nitelemişti.

Olay nedeniyle Çin’in Rio de Janerio konsolosu Li Yang, Brezilya’nın O Globo gazetesine açık mektup yazarak oğul Bolsonaro’ya ” Gerçekten bu kadar bön ve cahil misin?” sorusunu yöneltmişti.

Kaynak: AFP, AP

x

Check Also

Doğu Türkistan’a tehcir: Uygur Türkleri toplama kampından zorla fabrikaya gönderiliyor

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da üstü kapalı tehcir uyguluyor. Pekin, toplama kamplarındaki Uygur Türklerini fabrikalara zorla göndermeye başladı. Çalıştırılmak üzere ülkenin yüksek teknoloji üretim merkezi olan Shenzhen şehrine 50 bin, Shaoguan şehrine de 30 binden fazla kişinin gönderileceği belirtiliyor. Çin, Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nde “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren ...

‘Uygur” tanımı Doğu Türkistan’dan silindi!

Çin Komünist Partisi resmi web sitelerinin “Uygur” kelimesini “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” tanımından kaldırarak sadece “Xinjiang Özerk Bölgesi” kullanımında bulunduğu bildirildi. Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Partisi resmi web sitelerinin “Uygur” kelimesini şu anda Doğu Türkistan için kullandıkları sözde resmi adı olan “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” tanımından kaldırarak sadece “Xinjiang Özerk Bölgesi” şeklinde kullanmaya başladığı ...

Uygur Diasporası Baskıya Sosyal Medyada Direniyor

Halmurat Harri Elsoy, 2018’in ilkbaharında, Sincan’da yaşayan anne ve babasının Çin’deki toplama kamplarına gönderildiğini öğrendiğinde, onları kurtarmak için yapabileceği tek şeyin sosyal medyanın gücünü kullanmak olduğunu düşünmüş. İlk başlarda Çin’in misilleme yapmasından korktuğunu söyleyen 35 yaşındaki Elsoy, “Annem ve babam gözaltına alındıktan ve Çin’in bu gözaltıları sürekli inkar ettiğini gördükten ...

Ömer Döngeloğlu Hocamızın mekânı cennet olsun

Ömer Döngeloğlu Hocamızın mekânı cennet olsun. Mazlum Doğu Türkistanlıların himayecisi ve duacısı olan, tüm TV programlarında, sohbetlerinde ve dualarında mazlum Doğu Türkistan’ı dilinden düşürmeyen değerli Hocamız Ömer Döngeloğlu, Çin virüsü ile hastalanmış ve Başakşehir Hastanesi’nde tedavi altındayken 3 Mayıs 2020 Pazar günü hakkın rahmetine kavuşmuştur. Değerli hocamızın vefat haberi tüm ...

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı’ndan çarpıcı açıklamalar

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, yeniakit.com.tr’de canlı yayın konuğu oldu. Çin koronavirüsü bilinçli olarak mı dünyaya saldı? Çin koronavirüs üzerinden büyük bir cinayet mi işledi? Çin dünyaya neden “yalan” söylüyor? Mehmet Özmen sordu, Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan cevapladı. Oğuzhan, Doğu Türkistan’ın dünyadan tecrit edildiğini belirterek, orada yaşanılan ...

Uzmanlara göre Çin Kovid-19 salgını nedeniyle uluslararası hukukta sorumlu tutulabilir

Uzmanlar, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeyerek Kovid-19 salgınının dünyaya yayılmasına neden olan Çin’in tazminat ödemesi gerektiğini belirtiyor. İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Henry Jackson Topluluğunda hukuk uzmanı Samuel Armstrong, ABD Deniz Harp Okulu (USNWC) ve Stockton Uluslararası Hukuk Merkezi öğretim üyesi Prof. Dr. James Kraska, Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Paul Miller, Çin‘e uygulanabilecek ...

DSÖ Çin temsilcisi: Çin inceleme talebimizi reddediyor

İngiliz medyasına konuşan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ)Çin temsilcisi Dr. Gauden Galea Çin’in inceleme taleplerini reddettiğini bildirerek, ” 3-16 Ocak tarihlerinde Çin DSÖ’ye 41 vaka dışında yeni vaka bildirmedi. Şu anda Çin’in ulusal düzeyde bir inceleme yaptığını biliyoruz, ancak biz davet edilmedik” dedi ABD’nin koronavirüs konusunda Çin ve Çin odaklı çalışmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütünün ...

Koronavirüsün nasıl yayıldığı tartışması Çin’le Avustralya’yı karşı karşıya getirdi

Çin bir süredir dünya çapında 3 milyonu aşkın kişiyi hasta eden ve 200 bini aşkın insanın ölümüne yol açan Covid-19 salgını karşısında izlediği tutumdan dolayı başta ABD olmak üzere bazı ülkelerden gelen tepkilerle karşı karşıya kalıyor. Sebebi ise salgının ilk olarak Çin’in Vuhan bölgesinde ortaya çıktığının ancak Çin’in bunu uluslararası ...

Çin ticari amaçlar için verileri gizliyor

Dünyanın büyük kısmında toplumsal yaşamı durma noktasına getiren yeni tür koronavirüse ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında söz dalaşı sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro, Pekin yönetimine göndermede bulunarak, “Çin koronavirüs verilerini ticari yarışı kazanmak amacıyla bir aşı üretmeye çalıştığı için gizliyor” dedi. Dünyanın büyük kısmında toplumsal yaşamı ...