Anasayfa » Haberler » Brezilya Eğitim Bakanı “Koronavirüs, Çin’in dünyayı ele geçirme planı”

Brezilya Eğitim Bakanı “Koronavirüs, Çin’in dünyayı ele geçirme planı”

 Brezilya Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip koronavirüsün “Çin’in dünyayı ele geçirme planı” olduğu yönündeki sözleri nedeniyle Pekin, Brezilya’dan resmi açıklama istedi.

Brezilya’da aşırı sağcı Jair Bolsonaro hükümetinin Eğitim Bakanı Abraham Weintraub’ın yeni tip korona virüs salgınının Çin’in “dünyayı ele geçirme planı” olduğu sözleri Pekin’in tepkisini çekti.

Weintraub 4 Nisan’da Twitter’dan paylaştığı ve pazar günü sildiği mesajında Çinlilerin aksanıyla da dalga geçerek şu ifadeleri kullandı: 
Jeopolitik olarak bu küresel krizden kim daha güçlü olarak çıkacak? Brezilya bu şaşmaz dünyayı ele geçirme planında kiminle müttefik?

Çin’in Brezilya Büyükelçiliği Twitter’dan yaptığı açıklamada bakanın sözlerini “karalayıcı”, “damgalayıcı”, “saçma ve rezilce” diye niteleyerek bakanın “son derece ırkçı bir davranışta” bulunduğunu belirtti.

Çin’in Brezilya büyükelçisi Yang Wanming de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Çin hükümeti Brezilya’dan resmi açıklama bekliyor” ifadesini kullandı.
 “Solunum cihazı satarlarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim”

Diplomatik gerginlik diğer birçok ülke gibi Brezilya’nın Kovid-19’la mücadelede Çin’den daha fazla tıbbi ekipman istediği sırada yaşandı.

Paylaşımı sonrası Radio Bandeirantes’e verdiği röportajda sözlerinin arkasında duran Bakan Weintraub, Çin’i salgınla mücadelede daha fazla yardım yapmaya çağırdı ve “Eğer Çin bize bin adet suni solunum cihazı satarsa elçiliğin önünde diz çöküp özür dileyeceğim ve aptallık ettiğimi söyleyeceğim” dedi.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta da geçen hafta Çin’den solunum cihazı ve diğer ekipmanların tedariğinde sorun yaşadıklarını, bazı siparişlerin sebep gösterilmeden iptal edildiğini söylemişti.

Tartışma nedeniyle Brezilya’nın Twitter trendlerinde #TradeBlockadeOnChinaNow (Hemen Çin’le Ticari Blokaj) etiketi en üst sıraya yükselmişti. 

En büyük ticari ortağı Çin olan Brezilya, yeni koronavirüsün en sert darbe vurduğu Latin Amerika ülkesi. 11 binden fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü ülkede 500’den fazla kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Küresel salgının başlangıcında iki ülke arasındaki ilişkiler Devlet Başkanı Bolsonaro’nun milletvekili oğlu Eduardo’nun Çin hakkındaki sözleri nedeniyle halihazırda gerilmişti.

Eduardo Bolsonaro mart ayındaki açıklamasında “Çin diktatörlüğünün” salgını örtbas ettiğini iddia etmiş, geçen hafta da bir Twitter paylaşımında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Pekin’in bu konudaki itirazlarına rağmen koronavirüsü “Çin virüsü” şeklinde nitelemişti.

Olay nedeniyle Çin’in Rio de Janerio konsolosu Li Yang, Brezilya’nın O Globo gazetesine açık mektup yazarak oğul Bolsonaro’ya ” Gerçekten bu kadar bön ve cahil misin?” sorusunu yöneltmişti.

Kaynak: AFP, AP

x

Check Also

Koronavirüsün nasıl yayıldığı tartışması Çin’le Avustralya’yı karşı karşıya getirdi

Çin bir süredir dünya çapında 3 milyonu aşkın kişiyi hasta eden ve 200 bini aşkın insanın ölümüne yol açan Covid-19 salgını karşısında izlediği tutumdan dolayı başta ABD olmak üzere bazı ülkelerden gelen tepkilerle karşı karşıya kalıyor. Sebebi ise salgının ilk olarak Çin’in Vuhan bölgesinde ortaya çıktığının ancak Çin’in bunu uluslararası ...

Çin ticari amaçlar için verileri gizliyor

Dünyanın büyük kısmında toplumsal yaşamı durma noktasına getiren yeni tür koronavirüse ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında söz dalaşı sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro, Pekin yönetimine göndermede bulunarak, “Çin koronavirüs verilerini ticari yarışı kazanmak amacıyla bir aşı üretmeye çalıştığı için gizliyor” dedi. Dünyanın büyük kısmında toplumsal yaşamı ...

ABD’li Senatör Cotton, Çin’i, Kovid-19 salgınının kaynağını gizlemekle suçladı

ABD’nin Arkansas Senatörü Cumhuriyetçi Cotton, yeni tip koronavirüs salgınının kaynağına ilişkin kanıtların Vuhan’daki laboratuvarları işaret ettiğini ancak Çin’in örtbas girişimiyle bu kanıtlardan kesin sonuç elde etmenin mümkün olmayacağını yazdı. Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde Tom Cotton, Çin’in ilk Kovid-19 vakalarının Vuhan’daki su ürünleri pazarına giden kişilerde görüldüğünü iddia ettiğini ancak ...

ABD’deki Missouri Eyaleti, Çin’e dava açıyor!

Corona virüsü salgınının merkezi haline gelen ABD’deki Missouri Eyaleti, virüsün ana vatanı olan Çin’e dava açacağını açıkladı. ABD’nin Missouri eyaleti, “corona virüs konusunda elindeki bilgileri kötüye kullandığı, diğer yönetimleri aldattığı ve Covid-19 salgınının dünya çapında bir pandemiye dönüşmesine yol açtığı” gerekçesiyle Çin’e, Çin Komunist Partisi’ne ve bazı Çinli yetkililere dava ...

Çin’de koronavirüs sebebiyle 1 günde 1290 ölüm

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve pandemiye dönüşen koronavirüs salgınında, kentte uygulanan karantinada evde yetersiz sağlık sistemi nedeniyle ölenler tespit edilmeye başlandı. Vuhan’da bir günde tespit edilen ölü sayısı bin 290 olarak kayıtlara geçti. Çin’in Vuhan kentinde uygulanan karantinada, evde yetersiz sağlık sistemi nedeniyle ölenler tespit edilmeye başlandı. Vuhan’da bir ...

OSMANLI BELGELERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN

Arşivlerde ortaya çıkan belgelere göre Osmanlı, uzak demeden Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’a vapur dolusu silah göndermiş.Osmanlı Devleti’nin Çin’e karşı savaşan Doğu Türkistanlılara 1870’li senelerde bir vapur dolusu silah ve top gönderdiği ortaya çıktı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki Türkistan ile alâkalı belgelerin izini süren Araştırmacı Yazar Süreyya Atilla Sağlamçubukçu, 3 binin üzerinde ...

Çin’den Türkiye’ye kışkırtıcı mesaj

Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yaptığı zulüm ve işkencelerle tepki çeken Çin, Ermenistan’a gönderdiği koronavirüs yardım kolileriyle Türkiye’ye çirkin bir atıfta bulundu. Abdussamet Karataş Paketlerin üzerindeki “Dostluğumuz Ararat’tan (Ağrı Dağı) daha yüksek ve Yantszı Nehri’nden daha uzun olsun.” yazısı, Çin’in Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saldırısı olarak yorumlandı. Bölücü ifadeler hakkında Dışişleri Bakanlığı, Çin’in ...

Çin’den Doğu Türkistan’da yeni asimilasyon hamlesi!

Çin yönetimi, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini türlü bahanelerle eğitim adı altındaki işkencehanelere hapsetmeye ve bölgeye sözde eğitim propagandalarıyla Çinli yerleştirmeye devam ediyor. Çin yönetimi, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini türlü bahanelerle eğitim adı altındaki işkencehanelere hapsetmeye ve bölgeye sözde eğitim propagandalarıyla Çinli yerleştirmeye devam ediyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri Doğu ...

TAYVAN: ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ, UYGURLARI KOBAY OLARAK KULLANIYOR

Tayvan’daki üst düzey bir askeri düşünce kuruluşu olan Ulusal Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (INDSR) toplama kamplarında tutulan on binlerce Uygur gencinin, Çin’in iç bölgelerindeki işletme ve üretim tesislerinde zorunlu olarak çalıştırmak için transfer edildiğini bildirdi. UYGURLAR, ÇİN’İN İŞ GÜCÜ İHTİYACININ EN KOLAY ÇÖZÜMÜ Rapora göre Çin Komünist Partisi (ÇKP) ...