Türkiye Kamu-Sen İstanbul şubeleri tarafından Doğu Türkistan basın açıklaması

Türkiye Kamu-Sen İstanbul şubeleri tarafından İstanbul Beyazıt Meydanı’nde düzenlenen basın açıklamasında dernek genel sekreterimiz Abdulahad Abdurahman Doğu Türkistan STKlara temsilen konuşma yaparak Doğu Türkistan’daki güncel durumu değindi.

Türkiye Kamu-Sen, Doğu Türkistan’da devam eden Komünist Çin zulmünü lanetlemek için düzenlediği basın açıklamasında, yaşanan zulümlerin durdurulması için Türkiye hükûmetinin BM nezdinde derhal girişimlerde bulunması gerektiği ifade edildi.

Doğu Türkistan’da devam eden Komünist Çin zulmünü protesto etmek için Türkiye Kamu-Sen İstanbul şubeleri tarafından İstanbul Beyazıt Meydanı’nde düzenlenen basın açıklamasına birçok STK destek verdi.

Grup adına basın açıklamasını Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Remzi Özmen okudu.

İnsanın eşrefi mahlukat olduğunu, akıl, şefkat, merhamet, feraset gibi birçok nimetin insanoğluna bahşedildiğini belirterek konuşmasına başlayan Özmen, hem inancının hem de kültürünün gereği olarak insana adaletle, şefkatle, merhametle bakmak gerektiğini söyledi.

Özmen, “Bugün zalim Çin’in esareti altında olan Doğu Türkistan’ın çilekeş mücadelesinin dava adamı İsa Yusuf Alptekin; ‘Bir Doğu Türkistanlı olarak benim meselem Doğu Türkistan’dır. Bir Müslüman olarak meselem Müslümanlık meselesidir. Bir insan olarak meselem insanlık meselesidir’ diyerek zulmü görüp yaşadığı halde insanca bir bakış ortaya koymuştur. Biz Karabağ’da yaşanan ‘Hocalı Katliamı’ için ağıtlar yakıyoruz. Filistin’de, Arakan’da yaşananlara ağlıyoruz. ‘1974 Kıbrıs Harekatı’ından önce Türklere yapılanlara ağlıyoruz. Soykırıma varan etnik temizlik mezalim hafızalarımızdan silinmez. Avrupalı ülkelerin yürüttüğü asimilasyon temelli entegrasyon inançlarımıza ve dinimize karşı yürüttüğü anlaşılmaz tutuma hep birlikte ‘hayır’ diyoruz!” diye konuştu.

“Doğum kontrol yoluyla nüfusa müdahale edilmektedir”

“1757 yılından beri Çin işgali altında olan Doğu Türkistan, boğazımızda bir düğümdür” diyen Özmen, “1,5 asırdan beri zulme uğrayan, soykırım gören, evlerinden, yurtlarından olan soydaşlarımızın görmezden gelinmesi ve ne Türkiye ne de dünya nezdinde bir anlam ifade etmiyorsa insan haklarından söz edilemez. Çin zulmünden kaçan soydaşlarımız ana yurtlarından haber dahi alamazken zulmün soykırıma dönüştüğü görülmektedir. Doğu Türkistanlıların binlerce yıldır yaşadıkları topraklar işgal altında olduğu gibi seyahat özgürlükleri de kısıtlanmakta, doğum kontrol yoluyla nüfusa müdahale edilmektedir.” dedi.

Doğu Türkistanlıların binlerce yıldır yaşadıkları topraklar işgal altında olduğu gibi seyahat özgürlükleri de kısıtlanmakta, doğum kontrol yoluyla nüfusa müdahale edilmektedir.” dedi.

“Türkiye hükümetinin BM nezdinde derhal girişimlerde bulunmasını bekliyoruz”

Özmen, son olarak şu ifadelere yer verdi: “Çin hükümetinin zorla kendi topraklarına kattığı ve zorla vatandaş yaptığı Doğu Türkistanlılardan yaşama hakkını dahi esirgerken neyin insan hakkından bahsedip hangi değerleri savunacağız. Özellikle BM’nin dünyanın kanayan yarası haline gelen bu soruna eğilmesini istiyoruz. ‘Dünya İnsan Hakları Günü’nde Türkiye hükümetinin de BM nezdinde derhal girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. Sendika olarak hak arama mücadelesini temel insan hakkı olarak kabul etmekteyiz.”

“Dünya ‘İnsan Hakları Günü’nü kutlarken Doğu Türkistan 5 milyona yakın insan tutsak durumdadır”

Yapılan basın açıklamasının ardından bir konuşma yapan Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkan vekili Abdulahed Abdurahman, Çin’in yaptığı zulümlere dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

Biz 70 seneden beri Türkiye’de Doğu Türkistan’da zulüm var, işkence var, insanlarımız öldürülüyor, kadınlarımıza tecavüz ediliyor, haklarımız gasp ediliyor diye haykırıyoruz. Ancak bizi duyan olmadı. Sadece birkaç dernek ve vakıf sesimizi duydu ve sesimize ses olmaya çalıştı. Şimdiye kadar gür bir ses ortaya çıkmadı. Çünkü devletleri yönetenler sesimize kulak vermediler. Dünya ‘İnsan Hakları Günü’nü kutlarken Doğu Türkistan 5 milyona yakın insan tutsak durumdadır. ‘Yıllardır kürtaj var, atom bombası var. Camilerimiz, medreselerimiz yıkılıyor. Alimlerimiz öldürülüyor’ diye haykırdık ancak ses veren olmadı. Şimdi Doğu Türkistan’da bu ay itibarıyla 20 bin camimiz yıkılmış durumda. Yüzlerce hocamız, alimimiz toplama kamplarında işkence ile öldürüldü. Ailelerimizi Çinlileştirmek için ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında evlerimize Çinliler yerleştirilmektedir. İnsanlığa sesleniyorum! Hangi insan buna razı olabilir? Çin, Doğu Türkistan’ı dış dünyaya kapatmış durumdadır. 2016 yılından itibaren yurt dışında olan insanların bir kısmını zorla Doğu Türkistan’a götürüp Çin hapishanelerine tıktı.
Basın açıklaması yapılan dua ile son buldu.

(Nizamettin Aşkın- İLKHA)
https://ilkha.com/guncel/turkiye-dogu-turkistan-icin-bm-nezdinde-derhal-girisimlerde-bulunmali-110851
x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...