Çin’in toplama kamplarında Doğu Türkistan’lı Müslümanlara karşı soykırım yaptığını ispatlayan belgeler

Çin’in toplama kampların da Müslüman Uygur Türk’lerine karşı soykırım uyguladığının belgeleri ortaya çıktı…Ama onlar “Yahudi” olmadığı için dünya sessiz…

Washington merkezli Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından yayınlanan 24 sayfalık yeni belgelerde Çin’in ‘Mesleki Eğitim Merkezi‘ adı altında toplama kampları kurduğu açıkça görülüyor.

Kamplarda Müslüman Uygur Türk’lerine karşı resmen Soykırım uygulamları yapılıyor..

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kampları dünya basınında sıkça yer almasının ardından Haziran ayında BBC‘den gazeteciler tarafından görüntülendi.

Kasım ayının başında ise Çin’in Uygur Müslümanlarıyla ilgili yazışmaları, Pekin hükümetinde görevli bir yetkili, hissettiği rahatsızlıktan dolayı basına sızdırdı. New York Times‘ta yer alan 403 sayfalık belgelerde bizzat Çin lideri Şi Cinping’in ‘radikalleşen’ ailelerle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlatıyordu.

YENİ BELGELER SIZDIRILDI

Şimdiyse Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından ele geçirilen 24 sayfadan oluşan belgeler basınla paylaşıldı.

“DÜŞÜNCELERİ ve DİLLERİ YENİLENECEK”
 

4POGDZsY_normal Çin'in toplama kamplarında Doğu Türkistan'lı Müslümanlara karşı soykırım yaptığını ispatlayan belgeler

DW Türkçe@dw_turkce

23f0 Çin'in toplama kamplarında Doğu Türkistan'lı Müslümanlara karşı soykırım yaptığını ispatlayan belgeler

Çin’in Sincan’daki kamplarının “kullanım kılavuzu” basına sızdı

Yüksek güvenlikli hapishanelerde zorla tutulan Müslüman Uygurların “beyni yıkanıyor”

Ayrıntılar TSİ 18:25’de #DWHaber‘de12916:43 – 25 Kas 2019Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik90 kişi bunun hakkında konuşuyor

Belgelerde hükümetin ana amacının, etnik azınlıkları suç işlemeden önce kamplara alma, düşüncelerini ve dillerini yenileme olduğu kaydediliyor.

FİRARLARIN ÖNLENMESİ İÇİN ÖNLEMLER ALINACAK

2017 tarihli belgede, “Firarların önlenmesi, gözetleme kuleleri, rutin kontrol, kapıların iki kez kilitlenmesi zorunluluğu” kaydediliyor. Ayrıca ‘yurtların ve sınıfların’ kör nokta olmayacak şekilde güvenlik kameralarıyla izlenmesi gerekliliği vurgulanıyor.

CEZALARIN MAHKEME KAYITLARI YER ALIYOR

Sızan belgelerde ülkenin batısında Müslüman Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kamplarının nasıl yönetildiğinin yanı sıra Uygur Türklerine verilen cezaların mahkeme kayıtları da bulunuyor.

“BİR MÜSLÜMAN, ÖĞÜT ETMESİ SONRASINDA HAPİS CEZASI ALIYOR”

Bir mahkeme kaydında iş arkadaşına daha iyi bir Müslüman olması için temiz bir dil kullanmasını öğütleyen Uygur Türküne verilen hapis cezası da yer alıyor.

Belgelerde ayrıca Pekin’in üst düzey teknolojiyle kamplardaki kişileri izlediğine dair bilgiler bulunuyor.

“KAÇMALARINA ASLA İZİN VERMEYİN”

Sızan belgeler arasında dönemin Sincan Komünist Parti Sekreter Yardımcısı Zhu Hailun‘in, kamp yetkililerine gönderdiği 9 sayfalık bir not da dikkat çekti.

Bu notlarda, “Kaçmalarına asla izin vermeyin“, “Yanlış davrananlara yönelik cezaları ve disiplini artırın“, “Pişmanlığa ve itirafa teşvik edin” gibi talimatlar sıralandı.

Belgelerin birinde, “Öğrencilerin sabit bir yatak yeri, sırası, sınıfta oturacağı yeri, çalışma şartları olmalıdır ve bunların değiştirilmesi kesinlikle yasaktır. Uyanma, yıkanma, tuvalete gitme, organize olma, ev işleri, yemek yeme, çalışma, uyuma gibi disiplin kuralları uygulanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

“KÜLTÜREL SOYKIRIMIN KANITI”

Doğu Türkistan’ın önde gelen güvenlik uzmanlarından Adrian Zenz, “Belgeler bunun bir çeşit kültürel soykırım olduğunu doğruluyor” dedi. Zenz, Çin hükümetinin başından beri bir plan dahilinde hareket ettiğini vurgulayarak, 2017 yılında Sincan Adalet Bakanlığı belgelerinde yer alan “beyin yıkama, kalpleri temizleme, yanlışları çıkarıp, doğruları yerleştirme” raporundaki amacın bir kez daha bu belgelerde ortaya çıktığını ifade etti.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIM

Doğu Türkistan’ın güneyindeki 15 binden fazla kişinin, 2017’de sadece bir haftada kamplara gönderildiği bilgisinin görüldüğü belgelerde, kamptaki kişilerin “zorunlu davranışlara ne kadar uyduğu” ve Çinceyi ne kadar iyi konuştuklarına göre puanlandığı belirtildi.

Çin’in “siyasi eğitim” iddiasıyla kamp ve hapishanelerde gözaltında tuttuğu Uygur Türkleri ve Sincanlı Müslümanların sayısı yaklaşık 1 milyon. Ancak Uygurlu aktivistler kamp ve sözde ‘eğitime alınanları’  denilen Ceza evlerindeki Tutukluların sayısı 5 milyondan fazla olduğunu öne sürmüştü.

Kaynak: Tıme Türk

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...