Anasayfa » Haberler » Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı

Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı

Guardian gazetesi ve tartışmalı konular hakkında fact-checking (teyit) çalışmaları yapan ve alanında dünyanın en güvenilir platformlarından biri olan Bellingcat’ın ortak çalışması, Doğu Türkistan’da 2016’dan beri Uygurlara ait onlarca dini yapının kısmen ya da tamamen yıkıldığını ortaya çıkardı.

Yılın bu zamanlarında Doğu Türkistan’daki Taklamakan Çölü’nün ziyaretçilerle dolup taşması gerekirdi. On yıllardır her bahar Uygurlar, 8. yüzyılda yaşadığına inanılan Müslüman savaşçı İmam Asım’ın türbesini ziyaret eder, ağaçlara çaput bağlayıp Allah’tan şifa, bereket ve af dilerlerdi.

Çoğu Uygur’un hac maliyetlerini karşılayamadığı bölgedeki inanışa göre, türbeyi üç defa ziyaret eden hacca gitmiş sayılırdı.

Türbenin Aralık 2017 ve Nisan 2019’da çekilmiş iki fotoğrafı, yıkımın boyutlarını gözler önüne seriyor:

Fakat bu yıl İmam Asım türbesi bomboş. Sufiler’e kucak açan cami ve diğer binalar yıkıldı, geriye sadece topraktan kapılmış türbe kaldı. Adaklar ve çaputlar ortalıkta görülmüyor. Hacıların ayağı kesilmiş.

Bellingcat analisti Nick Waters ve Guardian, uydu görüntüleri yardımıyla 91 dini alan arasında 61 cami ve İmam Asım türbesi dahil olmak üzere iki büyük türbenin 2016-2018 yılları arasında ciddi hasar gördüğünü ortaya çıkardı. Bu iki türbe ve 15 cami tamamen yıkılmış gibi görünürken diğer camilerin kapıları, minareleri ve kubbeleri yıkılmış.

Ekran-Görüntüsü-359 Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı
Ekran-Görüntüsü-360 Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı

Çin devleti radikal İslamcılıkla mücadele kisvesi altında Uygurlara yönelik ciddi baskı politikaları uyguluyor. Adım başı kameraların ve arama noktalarının bulunduğu Doğu Türkistan’da 1,5 milyon Müslüman, “yeniden eğitim” adı altında toplama kamplarında tutuluyor.

Hak savunucuları ve araştırmacılar yetkililerin yüzlerce, belki de binlerce camiyi yerle bir ettiğini söylüyor. Fakat Çin’in gazeteci ve araştırmacıların Doğu Türkistan’da özgürce seyahat etmesini engellediği göz önüne alınırsa, pek çoğu köylerde gerçekleşen bu yıkımlar hakkında yeterli bilgiye erişilemiyor.

Nottingham Üniversitesi’nden İslam tarihçisi Rian Thum, “İmam Asım’daki harabelerin görüntüleri şok edici. Dindar hacılar için yürek parçalayıcı olsa gerek” diyor.

caferi-sadık Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı

Öldükten sonra Doğu Türkistan’a İslam’ı getirmek için ruhunun bölgeye geldiğine inanılan Cafer-i Sadık türbesinin önce 10 Aralık 2013’te, sonra 20 Nisan 2019’da çekilmiş iki fotoğrafı.

Thum, Çin devletinin “Uygur kültürünün kökünü kazıyıp atalarına saygısızlık göstererek onların bölge ile bağını koparmayı amaçladığını” belirtiyor.

Guardian’a konuşan bir Uygur, önceden her köyde bir cami olduğunu fakat bunların pek çoğunun yıkıldığını anlatıyor:

“Önceden Müslümanlar ibadet etmek, bir araya gelmek için camilere gelirdi. Son yıllarda bunlar yok oldu.”

Yutian (Keriya) bölgesinin eski sakinlerine göre Şincan eyaletindeki Müslümanların çoğu kamera sistemleriyle dolu camilere gitmeyi bıraktı. Camilerin çoğunda cemaate kimlik taraması yapılıyor, İmam Asım gibi türbelerdeki dini bayramların çoğu yıllardır yapılmıyor.

Çok sayıda muhalife göre dini yerlerin yok edilmesi, Çin’de büyüyen genç Uygurların kökenlerini hatırlamasını engelliyor. Eskiden Hotan’da yaşayan bir Uygur, çok sayıda Uygur’un toplama kamplarına hapsedilip ailesinden koparılmasına atıfta bulunarak “Şimdiki neslin ailesini ellerinden alıp onlara kökenlerini hatırlatan kültürel mirasını yok ederseniz, bu insanlar büyüdüklerinde [kendi kültürüne] yabancı olacaklar” diyor.

dsa-750x563 Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı

İslam’ın “Çinlileştirilmesi”

Çin devleti Müslüman azınlığa dair iddiaları reddedip onların dini ve kültürel pratiklerini kısıtlıyor ya da onları “yeniden eğitim” kamplarına gönderiyor. Yıkılan camilere dair Guardian’ın yönelttiği soru hakkında Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “bahsedilen durumdan haberdar olmadığını” söyledi.

Her ne kadar sözcü, gazeteye gönderdiği yazılı açıklamada Çin’de 20 milyon Müslüman, 35 bin cami olduğunu ve dini özgürlüklerin özgürce yaşandığını söylese de Pekin yönetimi, İslam ve Hıristiyanlık gibi dinleri “milli şartlara” daha iyi uymaları için “Çinlileştirmeyi” hedeflediğini açık açık söylüyor. Bu yılın ocak ayında Çin, “İslam’ı sosyalizmle daha uyumlu hale getirmek için beş yıllık bir planı kabul etti.

Araştırmacılara göre bunun bir yolu da İslami binaları yok etmek.

Sydney Üniversitesi’nde Şincan tarihçisi David Brophy, Şincan’ın İslami mimarisinin yok edilmesinin yeni, “Çinlileştirilmiş” bir İslam’a yumuşak bir geçişe hizmet ettiğini söylüyor.

Kimi eleştirel sesler, yetkililerin türbelerin tarihini bile ortadan kaldırmaya çalıştığını belirtiyor. Şincan’daki türbeleri belgeleyen ünlü Uygur akademisyen Rahile Davut, 2017 yılında ortadan kayboldu. Eski meslektaşları ve akrabaları, Uygur geleneklerini korumaya yönelik çalışmaları nedeniyle gözaltına alındığını düşünüyor.

Davut 2012’de verdiği bir röportajda şunları söylemişti: “Eğer biri bu türbeleri yok ederse, Uygur halkı toprağıyla bağını yitirir. Artık kişisel, kültürel, manevi bir tarihleri olmaz. Birkaç yıl içinde neden burada yaşadığımıza ya da nereye ait olduğumuza dair bir hafızamız olmazdı.”

Kayank:
https://medyascope.tv/2019/05/07/cinin-dogu-turkistanda-camileri-yiktigina-dair-yeni-kanitlar-ortaya-cikarildi/

 Çin’in Doğu Türkistan’da camileri yıktığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı
x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2000 ÇİNLİ EĞİTMEN İŞE ALINACAK

Milyonlarca Uygur Türkünün ceza kamplarında tutulduğu ve muazzam zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıkları dünyada çapında büyük tartışmalara konu olurken, Doğu Türkistan’ın Aksu valiliği tarafından “2020 İstihdam Planı açıklandı. Çin ...

Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, Uygur Türklerine otomatik mülteci statüsü verilmesi çağrısında bulundu

Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti. Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, İçişleri Bakanı Priti Patel’e Çin’in Uygur Türklerine “soykırım” uyguladığı yönünde ...

Doğu Türkistan depremle sarsıldı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi, merkez üssü, Turfan kentine bağlı Toksun ilçesi olan depremin, yerin 20 kilometre derinliğinde kaydedildiğini açıkladı. Bölgedeki Urumçi, Korla ...

Çin’den İHH’nın Doğu Türkistan raporu hakkında açıklama

İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İNSAMER) tarafından “Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” raporu Çin’in tepkisini çekti. Çin, raporda yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını savunsa da somut herhangi ...

Doğu Türkistan Heyeti İçişleri bakanı ziyaret etti

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar birliği üyelerinden teşkil edilen bir heyet Ankara’da İç işleri ...

Göç idaresi genel müdürlüğü ziyaret edildi

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar birliği üyelerinden teşkil edilen bir heyet Ankaradaki Göç idaresi ...

Doğu Türkistan Urumçi Katliamı ile ilgili gerçekleşecek basın açıklaması ve resim sergisine davet

Doğu Türkistan Urumçi Katliamı ile ilgili gerçekleşecek basın açıklaması ve resim sergisine davetUrumçi Katliamını gerçekleştiren komünist Çin yönetimi, 2017 Nisan ayından buyan 5 milyon Müslüman Türkü esir kampında işkence altında ...

5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamını Unutmadık

5 Temmuz Urumçi Katliamını tetikleyen Şauguan katliamı, 26 Haziran 2009 dönemin T.C. Cumhurbaşkanı Ürümçi’de ziyarette iken Çin’in Şauguan şehrinde 800 Uygur kız erkek işçilerin çalıştıkları fabrikanın işçi evleri, 4000 binden ...

İnsan değilsiniz: Çin,Uygur Türkleri kadınlara zorla kürtaj yaptırıp kısırlaştırıyor

Çin, Doğu Türkistan’daki nüfusu azaltmak için akıl almaz yöntemlere başvuruyor. Yüzbinlerce kadının rahimlerine spiral takmaya, kürtaja ve kısırlaştırmaya zorlandığı belirtiliyor. Çok çocuk yapanlara para cezası kesiliyor ve kamplara gönderilmekle tehdit ...