“Doğu Türkistan Kültür ve Tanıtım Haftası” etkinliği gerçekleşti

5 Nisan Doğu Türkistanlılar için Özel bir gündür. çünkü 5 Nisan 1990.yılı Doğu Türkistan’ın Kaşgar Vilayetine bağlı Barin Köyünde büyük bir olay yaşanmıştır. işgalci Çin yönetimin zulum ve baskıları tepki gösteren yaklaşık 500 civarında Uygur Türkü Çin zulmü ve işgale karşı tepki göstererek yürüyüş yaptı ve hükumet konağa yaklaşırken Çin askerleri tarafından ateş açıldı ve bir çok kişi şehit düştü daha sonra iki taraf resmen çatışmaya girdi. işgalci Çin 25 bin nüfuslu Barin köyüne 30 bin asker sevk ederek bölgeye abluka altına aldı ve büyük bir katliam yaptı. dolaysıyla bu olay Barin Katliamı diye tarih sayfasına yazıldı. bu acı olayı her yıl dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamakta olan Doğu Türkistanlılar tarafından çeşitli etkinlikler ile anıyor ve şehitlere fatihe okuyorlar.

Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği üyeleri “Doğu Türkistan Kültür Tanıtım Haftası” ve “Barın Katliamının Yıl Dönümü” dolasıyla Fatih Saraçhane Parkında etkinlik düzenledi.
Serginin açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Program Doğu Türkistan tarihini ve Çin’in uyguladığını katliamlarla ilgili bilgi verilmesi ile başladı.
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada: “ Bugün 5 Nisan 1990’da Doğu Türkistan’ın Kaşgar’a bağlı Barın kentinde büyük bir katliam yaşandı. Çin 30.000 asker tank ve uçaklarla büyük bir orantısız güç kullanarak tüm şehri yok etmek için saldırdı ve şehri yerle bir etti. Barın katliamının bugün 29.yıl dönümü bu sebeple 5 Nisan 1990 tarihinde Barın katliamında şehit düşen, gazi olan tüm Doğu Türkistanlı Soydaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.” dedi.
Oğuzhan konuşmasına söyle devam etti, “ Doğu Türkistan’da 70 senelik bir Çin esareti sürmekte ve her geçen gün Çin’in yaptığı zulüm ve asimilasyon çalışmaları artarak devam etmekte. Doğu Türkistan’da 5 milyon insan “Çin Nazi” kamplarında tutulmakta ve işkence görmektedirler. Bizler Doğu Türkistan’da yaşanan bu zulme dikkat çekmek ve Türk İslam aleminde Doğu Türkistan bilinci oluşturmak için bir resim sergisi düzenledik.” İfadelerini kullandı.Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikayetler geliyor soydaşlarımız bin türlü hakaret ve işkenceye maruz kalıyor diyen Oğuzhan, son olarak Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin Türk örf ve töresini bozmak Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini asimile etmek için Uygur Türklerinin evlerine Çinlileri yerleştirmekte ve onların hem yaşam haklarına hem de dini yaşantılarına karışarak kendilerine benzetmeye çalışmaktalar bu kabul edilebilir bir durum değildir, insan haklarına aykırı olduğunu” söyledi.
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Celal Erbay ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Şu anda selalar okunuyor. Bu selaların kültürümüzde büyük bir önemi vardır. Bu selalar bu milletin özgürlüğünün tabiri caizse sinyal sesleridir. Ben de selaların yükseldiği şu Cuma vaktinde rabbimizden niyaz ediyorum. İnşallah O’nun yaratmış olduğu imkânlar dâhilinde biz kendimize geliriz ve karşımızdaki zalimlerin zulmüne son veririz. Bu gök bayrak asıl yurdunda dalgalanır ve kardeşlerimiz özgürlüklerine kavuşurlar.”
Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü anlatan resim sergisi 5 ve 10 Nisan tarihleri arasında Fatih Saraçhane Parkında 6 gün devam etti.

Uyghur-medeniyet-ve-zulum-korgezmisi-001-1024x768 “Doğu Türkistan Kültür ve Tanıtım Haftası” etkinliği gerçekleşti
x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...