Çin Devleti’nin asimilasyon politikalarına maruz kalan Doğu Türkistan için Beykoz halkı öfkülendi

Beykoz Paşabahçe Mahallesi’nde yapılan eylemde Çin’in, Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik zulmü lanetlenirken, yapılan açıklamalarda Müslüman Âleminin Doğu Türkistan’a sahip çıkması istendi.

İnsanı Yardım Vakfı (İHH) Beykoz Temsilciliği ve Beykoz Dernekler Birliği’nin başını çektiği Beykoz Kardeşlik Platformu’nun organize ettiği açık hava toplantısına, Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, İYİ Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Bilgehan Murat Miniç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz KAS-DER Şube Başkanı Süleyman Çalık ve Batum Havalisi Başkanı Ali Kemal Kılıç, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz Özdemir gibi isimler göze çarptı.

Programda İHH Beykoz Şube Başkanı UğurYoleri, Beykoz Dernekler Birliği Dönem Başkanı MikailAkyıldız, Gazeteci Yazar ve Ortadoğu Uzmanı AdemÖzköse ve Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı AbdulahedAbdurrahman birer konuşma yaptılar.

Beykoz Dernekler Birliği adına konuşan Dönem Başkanı Mikail Akyıldız, Beykoz halkı olarak her zaman Doğu Türkistanlı Müslümanların yanlarında olduklarını, Dernekler Birliği olarak ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini ifade etti.

İHH Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri’de konuşmasında, Çin zulmünün Doğu Türkistanlı 15 yaşındaki kızlara tecavüz ettiğini ve İslam Âlemi’nin bu zulme kayıtsız kalması durumunda, 15 yaşındaki Doğu Türkistanlı çocukların mahşerde Müslümanlardan hesap soracağını söyledi.

Sık sık; “İslam, İnsan Özgür Türkistan, Kahrolsun Çin’in Emperyalizmi… Doğu Türkistan Yalnız Değildir… ” sloganlarıyla konuşmaların kesildiği programa katılan yaklaşık beş yüz kişi, Çin Devleti’nin, Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı zulme hep bir ağızdan lanet okudu.

“Müslümanlar tek vücut olmalıdır”

Gazeteci Yazar Adem Özköse, konuşmasında; “nasıl vücuttaki her hangi bir yer sıkıntı çektiğinde, vücudun diğer azaları da bundan rahatsızlık duyarsa işte Müslümanları kardeşliğini de buna benzetiyorum” ifadelerine yer verdi.

“Doğu Türkistan yıllardır bu zulümlerle karşı karşıya”

Yazar Özköse, “Bizler eğer gerçek anlamda Müslüman isek, bizler eğer peygamber efendimizin tarif ettiği anlamda Müslüman isek, Doğu Türkistan’daki zulme karşı susamayız kardeşlerim. Doğu Türkistan meselesi aynı zamanda Türk Dünyası’nın da meselesidir.  Doğu Türkistan Türkler için bütün hikâyenin başladığı yerdir.  Doğu Türkistan tıpkı Endülüs gibi yıllardır bu zulümlerle karşı karşıya” diye konuştu.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri Abdulahed Abdurrahman konuşmasında, İHH ve Beykoz Dernekleri Birliği’ne teşekkür ederek, “öncelikle Doğu Türkistan’ın derdine ortak olmak için, Müslümanların ahine çare bulmak için buraya toplandınız. Hepinize çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Büyük bir devletten bahsediyoruz”

“Bizler Doğu Türkistan’dan geldik. Buradaki Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne anlatmak için fırsat bulduk. Bize bu fırsatı veren, bize kucak açan, bizi bağrına basan Türk Milleti ve Türk Hükümetine teşekkür ediyorum.”  cümlelerine yer veren Abdulahed Abdurrahman,  “Doğu Türkistan dediğimizde sadece birkaç milyondan söz etmiyoruz, Doğu Türkistan dediğimizde, 1 milyon 828 bin 418 km toprağa sahip büyük bir devletten bahse ediyoruz. 40 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz” dedi.

“Doğu Türkistan 1949 yılında işgal edildi”

Abdulahed Abdurrahman şöyle devam etti: Çinliler Doğu Türkistanlı Müslümanları Çinlileştirmek için var gücüyle çalışıyor. Doğu Türkistan 1949 yılında Çin güçleri tarafından işgal edildi. O günden beri her gün yeni yeni zulümler, işkenceler icra ediliyor. Daha önceden camilerimizin yıkıldığını, başörtüsünün yasaklandığını, öğrencilerimizin eğitim almasına izin verilmediğinden bahsediyorduk. Seyahat özgürlüğünün olmadığından bahsediyorduk.

Doğu Türkistan’da yüzlerce kamp inşa edildi

Ama şimdi durum farklılaştı, Çin niyetini daha da kötüleştirdi. Doğu Türkistan’daki Müslümanları tamamen yok etmek için bir takım projeler ortaya koydu. 2016 yılından itibaren Doğu Türkistan’da yüzlerce kamplar inşa edildi. Bu kampları dış dünyaya ıslah evleri diye tanıttılar. Meslek edinme merkezleri olarak anlattılar. İnanmayın. Buralar ıslah edilme merkezler değil, buralar Müslümanları Müslümanlıktan caydırma, İslamiyet’i yok etme, oradaki Türkleri Çinlileştirme projesidir. Şu anda bu kamplarda 3 ile 5 milyon arası insan tutulmaktadır. Buna yakın insanda hapishanelerde yatmaktadır.

“Ey Türk Milleti siz susacak mısınız?”

Biz Doğu Türkistan’da zulüm var, işkence var, kıyım var diyoruz. İnsanlık öldürülüyor. Müslümanlar yok ediliyor. Öyleyken Dünya susuyor. Müslümanlar susuyor. Dünya susarsa, Müslümanlar susarsa, ey Türk milleti siz susacak mısınız?

Eğer İslamiyet’in gerçek sahibi olan siz Türkler Doğu Türkistan’ın davasına sahip çıkarsanız, diğer Müslümanlarda sizleri örnek alacak ve Doğu Türkistan’ın davasına sahip çıkacaktır.

Konuşmaların ardından, Hafız Taner Kekeç, Doğu Türkistanlı Müslümanlar için dua etti. Beykozlular ise duya hep bir ağızdan “âmin” dedi.

Beykoz Haber Merkezi 

x

Check Also

İngiltere Doğu Türkistan’a zulüm yapan Çin’e karşı harekete geçti

Soykırımcı Faşist Çin’in İngiltere baş elçisi Zheng Zeguang’in birleşik krallık parlamentosuna girmesinin yasaklanması için sunulan teklif kararı oy birliği ile kabul edildi. İngiltere’de Çin büyükelçisinin parlamentodaki bir etkinliğe katılması, sene başında Doğu Türkistan’daki insan hakları ...

Alman Şirketleri Hakkında “Uygur İş Gücünden Yararlandıkları” Şüphesiyle Suç Duyurusu

Almanya’da savcılardan, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasından “kazanç sağlamakla” suçlanan Alman şirketleri hakkında soruşturma açmaları talep edildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Avrupa Anayasal ve İnsan Hakları Merkezi’nden (ECCHR) yapılan açıklamada, tekstil ve perakende alanında faaliyet gösteren ...

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o argümanlarımı daha da genişletmek istiyorum. Hegemon potansiyeli taşıyan bir devlet her şeyden önce kendi içindeki ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak için afet bölgesine gelen 36 kişilik Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği heyetiyle de bir araya ...

Doğu Türkistanlılar, Antalya’da yangınla mücadeleye destek oluyor

İstanbul’dan yola çıkan Doğu Türkistanlılar, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyetin bölgeye gideceği belirtilmişti. Bölgede Kızılay ekiplerinin koordinasyonuyla yardım kolilerinin ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı ...

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ...

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...