Türk Ocaklarından ”Doğu Türkistan’da İnsan Hakları İhlalleri” paneli

Türk Ocakları Genel Merkezi, bugün Ankara Milli Kütüphane’de ”Doğu Türkistan’da İnsan Hakları İhlalleri” paneli gerçekleştirecek.

Doğu Türkistan’da insan haklarını ,evrensel hukuk normlarını ve dahası insan olmanın temel değerlerini çiğneyen Çin yönetimine karşı sesler çığ gibi büyüyor. Türk Ocakları Genel Merkezi,  önceki günlerde Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyerek Doğu Türkistan’daki zulüm ve baskılar hakkında kamuoyunu bilgilendirmişti.

Türkiyenin en eski sivil toplum örgütü olan Türk Ocakları, Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları hakkında bir de panel düzenleyecek.

Bugün Ankara Milli Kütüphane konferans salonunda gerçekleşecek olan panelde, oturum başkanlığını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öz yaparken, panele Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Doç.Dr. Erkin Emet, Abdullah Buksur ve Ömürbek Bekali konuşmacı olacak.

KIRIM HABER AJANSI, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINI KONUŞTU

Kırım Haber Ajansı (QHA) her hafta cuma akşamı 19:44’te yaptığı ”Kırım Saati” programında, Doğu Türkistan’daki durumu konuşmak üzere hayatının 24 yılını Çin hapishanelerinde geçirmiş türkolog Yrd. Doç. Dr. İklil Kurban’la canlı yayın gerçekleştirdi. Kurban bölgedeki zorlu durum ve kamplar hakkında konuştu.

Ayrıca, aileleri Çin toplama kamplarında tutulan ve seslerini duyurmak için çektikleri videolar ile sosyal medyada geniş yankı uyandıran Türkiye’de eğitimlerine devam eden Doğu Türkistanlı öğrencilerden Meryem Sultan ve Muhammed Atavullah ile de program boyunca toplama kampları ve Doğu Türkistan’daki güncel durum konuşuldu.

QHA

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...