“Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” tanıtım toplantısı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

İSTANBUL (AA) – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından neşredilen, Dr. Nuran Çetin’in yazdığı “Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” eserinin dergahın bahçesindeki tanıtım toplantısında konuşan Kaşgari Murtaza Efendi Derneği Başkanı Ömer Erdoğan, Kaşgari Dergahı’nın tasavvuf tarihinin en önemli mekanlarından biri olduğunu söyledi.

Tarihe yön veren önemli isimlerin bu tekkede oturduğunu, sohbet ettiğini ve feyiz aldığını belirten Erdoğan, “Bize de Rabbim ömrümüzün bir döneminde bu dergaha hizmet etme şerefi verdi. Bunun için Rabbime hamd ediyorum.” ifadesini kullandı.

“Yıkılmak üzere olan Kaşgari Dergahı yüzlerce yıl daha hizmet verecek bir yapıya kavuştu.” diyen Erdoğan, restorasyonda emeği geçenlere, Eyüpsultan Belediyesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

– “Merak ettiğim tekkeyi araştırmak nasip oldu”

Dr. Çetin, konuşmasında kitabın Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 2004 yılında Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın danışmanlığında hazırladığı yüksek lisans tezinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş hali olduğunu söyledi.

Çocukluğunun ve gençlik yıllarının dergahın bulunduğu mahallede geçtiğini anımsatan Çetin, “Şu tekkede bir kütüphanemiz vardı, burada üniversite sınavına hazırlandım. Gençlik yıllarında buranın adının neden ‘Kaşgar’ olduğunu merak ediyorduk.” diye konuştu.

Yıllar önce merak ettiği tekkeyi detaylı bir şekilde araştırmanın kendisine nasip olduğunu dile getiren Çetin, Kaşgari Dergahı’na ilişkin şunları söyledi:

“Tekkemiz adını Doğu Türkistan’ın merkezi Kaşgar’dan almaktadır. Kurucusuna nispetle Murtaza Efendi Tekkesi, ilk şeyhine nispetle Abdullah Kaşgari Tekkesi olarak isimlendirilmektedir. Tekkemiz 1744 yılında inşa ediliyor, 1745’de yapımı tamamlanıyor, 1746 yılında Murtaza Efendi tarafından vakfediliyor.”

Dergahın tarihine, fiziksel yapısına, burada eğitim gören önemli isimlere ve Nakşibendi dergahı olarak üstlendiği misyona değinen Çetin, restorasyon sayesinde tekkenin ihya edildiğini vurguladı.

Çetin, tekkenin geçmişten bugüne çeşitli badireler atlatarak geldiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması. Araştırma yaparken daha çok Almanca, Fransızca ve İngilizce yazılan makalelere rastladım. Ne yazık ki çok fazla Türkçe makaleye rastlayamadım.”

– “Bu toprakların çocukları medeniyetine sahip çıkıyor”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, 2013 yılının sonlarında dergahın harap durumda olduğunu öğrendiklerini belirterek, restorasyon çalışmalarına ve süreçte yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

Kaşgari Dergahı’nın restorasyonu, Nuran Çetin’in kitap çalışması gibi pek çok husus açısından bereketli bir gün olduğunu dile getiren Aydın, Şunları söyledi:

“Bu toprakların çocukları medeniyetlerine sahip çıkıyorlar. Tüm bunlar benim günümüze ve geleceğe dair umutlarımı diri tutuyor. Bu toprakların evlatları vefa gösteriyor, medeniyet, inanç, gelenek, kültür, geçmiş ve geleceklerine sahip çıkıyorlar.”

Emeği geçenlere teşekkür eden Aydın, konuşmasının ardından kitabın yazarı Nuran Çetin’e çiçek sundu.

Eyüpsultan Belediyesi yayınlarının okuyucuyla buluşturduğu tekkenin hikayesini fotoğraf, plan ve haritalar eşliğinde anlatan “Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” eseri toplantıya katılanlara hediye edildi.

– Kaşgari Dergahı hakkında

Adını ilk şehyi Abdullah Nidai’nin memleketi olan ve bugün Çin idaresi altında bulunan Doğu Türkistan’ın merkezi Uygur bölgesindeki Kaşgar’dan alan dergah, 1745 yılında kuruldu.

Haliç sırtlarında yer alan ve Eyüpsultan tekkeleri arasında özel bir yere sahip olan Kaşgari Tekkesi, Osmanlı devlet adamlarının da ilgilendiği ve önem atfettiği bir kurum oldu.

Abdülhakim Arvasi, Hüseyin Hilmi Işık, Necip Fazıl Kısakürek gibi tanınan isimlerle tanınan tekke 2018 yılında aslına uygun olarak restore edildi.

haberturk.com

x

Check Also

İngiltere Doğu Türkistan’a zulüm yapan Çin’e karşı harekete geçti

Soykırımcı Faşist Çin’in İngiltere baş elçisi Zheng Zeguang’in birleşik krallık parlamentosuna girmesinin yasaklanması için sunulan teklif kararı oy birliği ile kabul edildi. İngiltere’de Çin büyükelçisinin parlamentodaki bir etkinliğe katılması, sene başında Doğu Türkistan’daki insan hakları ...

Alman Şirketleri Hakkında “Uygur İş Gücünden Yararlandıkları” Şüphesiyle Suç Duyurusu

Almanya’da savcılardan, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasından “kazanç sağlamakla” suçlanan Alman şirketleri hakkında soruşturma açmaları talep edildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Avrupa Anayasal ve İnsan Hakları Merkezi’nden (ECCHR) yapılan açıklamada, tekstil ve perakende alanında faaliyet gösteren ...

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o argümanlarımı daha da genişletmek istiyorum. Hegemon potansiyeli taşıyan bir devlet her şeyden önce kendi içindeki ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak için afet bölgesine gelen 36 kişilik Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği heyetiyle de bir araya ...

Doğu Türkistanlılar, Antalya’da yangınla mücadeleye destek oluyor

İstanbul’dan yola çıkan Doğu Türkistanlılar, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyetin bölgeye gideceği belirtilmişti. Bölgede Kızılay ekiplerinin koordinasyonuyla yardım kolilerinin ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı ...

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ...

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...