“Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” tanıtım toplantısı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

İSTANBUL (AA) – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuran Çetin, “Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması.” dedi.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından neşredilen, Dr. Nuran Çetin’in yazdığı “Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” eserinin dergahın bahçesindeki tanıtım toplantısında konuşan Kaşgari Murtaza Efendi Derneği Başkanı Ömer Erdoğan, Kaşgari Dergahı’nın tasavvuf tarihinin en önemli mekanlarından biri olduğunu söyledi.

Tarihe yön veren önemli isimlerin bu tekkede oturduğunu, sohbet ettiğini ve feyiz aldığını belirten Erdoğan, “Bize de Rabbim ömrümüzün bir döneminde bu dergaha hizmet etme şerefi verdi. Bunun için Rabbime hamd ediyorum.” ifadesini kullandı.

“Yıkılmak üzere olan Kaşgari Dergahı yüzlerce yıl daha hizmet verecek bir yapıya kavuştu.” diyen Erdoğan, restorasyonda emeği geçenlere, Eyüpsultan Belediyesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

– “Merak ettiğim tekkeyi araştırmak nasip oldu”

Dr. Çetin, konuşmasında kitabın Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 2004 yılında Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın danışmanlığında hazırladığı yüksek lisans tezinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş hali olduğunu söyledi.

Çocukluğunun ve gençlik yıllarının dergahın bulunduğu mahallede geçtiğini anımsatan Çetin, “Şu tekkede bir kütüphanemiz vardı, burada üniversite sınavına hazırlandım. Gençlik yıllarında buranın adının neden ‘Kaşgar’ olduğunu merak ediyorduk.” diye konuştu.

Yıllar önce merak ettiği tekkeyi detaylı bir şekilde araştırmanın kendisine nasip olduğunu dile getiren Çetin, Kaşgari Dergahı’na ilişkin şunları söyledi:

“Tekkemiz adını Doğu Türkistan’ın merkezi Kaşgar’dan almaktadır. Kurucusuna nispetle Murtaza Efendi Tekkesi, ilk şeyhine nispetle Abdullah Kaşgari Tekkesi olarak isimlendirilmektedir. Tekkemiz 1744 yılında inşa ediliyor, 1745’de yapımı tamamlanıyor, 1746 yılında Murtaza Efendi tarafından vakfediliyor.”

Dergahın tarihine, fiziksel yapısına, burada eğitim gören önemli isimlere ve Nakşibendi dergahı olarak üstlendiği misyona değinen Çetin, restorasyon sayesinde tekkenin ihya edildiğini vurguladı.

Çetin, tekkenin geçmişten bugüne çeşitli badireler atlatarak geldiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Kaşgari Dergahı’nın en önemli özelliklerinden biri, konumu açısından hem Türkiye’deki Müslümanlar hem de yurt dışından gelen yabancılar tarafından çok ziyaret edilen bir tekke olması. Araştırma yaparken daha çok Almanca, Fransızca ve İngilizce yazılan makalelere rastladım. Ne yazık ki çok fazla Türkçe makaleye rastlayamadım.”

– “Bu toprakların çocukları medeniyetine sahip çıkıyor”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, 2013 yılının sonlarında dergahın harap durumda olduğunu öğrendiklerini belirterek, restorasyon çalışmalarına ve süreçte yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

Kaşgari Dergahı’nın restorasyonu, Nuran Çetin’in kitap çalışması gibi pek çok husus açısından bereketli bir gün olduğunu dile getiren Aydın, Şunları söyledi:

“Bu toprakların çocukları medeniyetlerine sahip çıkıyorlar. Tüm bunlar benim günümüze ve geleceğe dair umutlarımı diri tutuyor. Bu toprakların evlatları vefa gösteriyor, medeniyet, inanç, gelenek, kültür, geçmiş ve geleceklerine sahip çıkıyorlar.”

Emeği geçenlere teşekkür eden Aydın, konuşmasının ardından kitabın yazarı Nuran Çetin’e çiçek sundu.

Eyüpsultan Belediyesi yayınlarının okuyucuyla buluşturduğu tekkenin hikayesini fotoğraf, plan ve haritalar eşliğinde anlatan “Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı” eseri toplantıya katılanlara hediye edildi.

– Kaşgari Dergahı hakkında

Adını ilk şehyi Abdullah Nidai’nin memleketi olan ve bugün Çin idaresi altında bulunan Doğu Türkistan’ın merkezi Uygur bölgesindeki Kaşgar’dan alan dergah, 1745 yılında kuruldu.

Haliç sırtlarında yer alan ve Eyüpsultan tekkeleri arasında özel bir yere sahip olan Kaşgari Tekkesi, Osmanlı devlet adamlarının da ilgilendiği ve önem atfettiği bir kurum oldu.

Abdülhakim Arvasi, Hüseyin Hilmi Işık, Necip Fazıl Kısakürek gibi tanınan isimlerle tanınan tekke 2018 yılında aslına uygun olarak restore edildi.

haberturk.com

gonul-sultanlarinin-agirlandigi-tekke-kasgari-10407417_o "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı gonul-sultanlarinin-agirlandigi-tekke-kasgari-10407419_o "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı gonul-sultanlarinin-agirlandigi-tekke-kasgari-10407415_o "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı gonul_sultanlarinin_agirlandigi_tekke_kasgari_dergahi_tanitim_toplantisi_h240407 "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı indir "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı 16960892_620x410-1 "Gönül Sultanlarının Ağırlandığı Tekke Kaşgari Dergahı" tanıtım toplantısı

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...