Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü İstanbul’da Kutlandı

Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıl Dönümü İstanbul’da Kutlandı

İstanbulda düzenlenen programla Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 85. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

12 Kasım Doğu Türkistanlılar için anlamlı bir gündür. Bu günde Doğu Türkistanlılar Çin işgalinden kurtulup bağımsızlığı  elan etmiştir.

Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 85. yıl dönümü, İstanbul’un Zeytinburnu  bölgesinde Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan organizasyonla kutlandı.

Doğu Türkistan Milli Marşı’nın okunması ile başlayan etkinliğe ilim irfan ve araştırma vakfi başkanı sayın İhsan Şenocak , Doğu Türkistan STKlar birliği yöneticileri , Doğu Türkistan alimler birliği üyeleri ve İstanbulda yaşamakta olan Doğu Türkistanlılar olmak özere bir çok kişi katıldı.

Kutlama türende Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet Oğuzhan yaptığı açılış konuşmada 12 Kasım 1933’de Kaşgar merkezli Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’nin 85. yılı ile 12 Kasım 1944’de Gulca’da ilan edilen Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin 74. yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Yaklaşık 3 saat süren programda Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Dr.Alimcan Buğda, 12 – Kasım 1933-yılı Kaşgarde kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetin kuruluş süreci ve ana yasası hakkında konuşma yaptı.

Daha sonra ilim ve irfan araştırma vafkı başkanı sayın İhsan Şenocak konuşma yaparak, Çin komünist yönetimin Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasını eleştirdi ve tutuklu bulunan milyonlarca masum Uygur Türkleri serbest bıkamaya ve Çin nazı kampları derhal kapatmaya çağrı yaptı.

Araştırmacı yazar Abdulahad Uçkun , 1944.yılı Gulca’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti ve Cumhur Reisi Alihan Türe hakkında sunum yaptı.

 

Pref-Celal-ERBAY-640x426 Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü İstanbul'da Kutlandı

Eski Mille Vekili Prof.Celal Erbay da konuşma yaparak her zaman mazlum Doğu Türkistanlılar destek vereceklerini ifade etti.

 

konuklara Doğu Türkistan mutfağından Türkistan pilav yiyecekler ikram edildi.

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...