Çin’deki 15 Batılı büyükelçi, Doğu Türkistan’ın sömürge valisine toplama kamplarının hesabını soracak

Batılı 15 ülkenin Çin’deki Büyükelçileri, Doğu Türkistan’daki artan baskılara dikkat çekmek için iş birliği içerisinde Doğu Türkistan’ın sömürge valisiyle görüşme talebinde bulundular.

Kanada’nın öncülüğündeki 15 Batılı büyükelçi Doğu Türkistan’daki baskıların boyutu hakkında bölge memurlarıyla görüşme talebinde bulundu.

Kanada, Fransa, İsviçre, Hollanda, Almanya, Avustralya, İrlanda, İsveç, Belçika, Norveç, Estonya, Finlandiya ve Danimarka’nın Çin’deki büyükelçileri, Doğu Türkistan’ın sömürge valisi Chen Quanguo ile görüşmek istediklerini bildirdiler. Büyükelçiler Batı basınınında sıkça dile getirilen Doğu Türkistan’daki akıl almaz baskıları ve toplama kamplarını dile getirmeyi hedefliyor.

Bilindiği gibi Doğu Türkistan’a Ağustos 2016’da atanan vali Chen Quanguo baskıları en üst seviyeye çıkarmış durumda.

15 ülkenin büyükelçisinin ortak işbirliğinin sonucu olan bu girişim Çin’i oldukça endişelendirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying büyükelçileri “görevlerini ve hadlerini aşmakla” suçladı.

Son verilere göre Doğu Türkistan’da Nisan 2017’den beri açılmakta olan toplama kamplarında en az 1 milyon Uygur ve Kazak Türk’ünün bulunduğu belirtiliyor.

Batılı ülkeler konu hakkında harekete geçse de Türkiye dahil birçok Müslüman ülkenin konu hakkında sessizliğini koruması dikkat çekiyor.

QHA

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...