Atayurdu Doğu Türkistan kan ağlıyor!

AŞIRILIKLA MÜCADELE adı altında “siyasi eğitim merkezleri” oluşturuldu. Buraya “kursiyer” olarak alınan kişiler “yoğunlaştırılmış” bir eğitim programı kapsamında Çince öğreniyor, Çin yasalarıyla ilgili dersler alıyor ve bunun yanı sıra mesleki eğitime tabi tutuluyor.

102 Atayurdu Doğu Türkistan kan ağlıyor!

Tayyar Tercan

Mesleki eğitim sayesinde, kursiyerlerin çoğu, hatalarını anlayarak terörizmin ve aşırılığın özünü ve ne kadar zararlı olduğunu gördüler. Doğruyu yanlıştan ayırt ederek aşırılık yanlısı düşüncelerden uzak durmayı öğrendiler. Radikal düşüncelere karşı daha dirençli hale geldiler. Sincan şimdi sadece güzel değil, aynı zamanda güvenli ve istikrarlı da…

Kendisi de Uygur olan Doğu Türkistan’daki Komünist Parti’nin iki numaralı ismi Şöhret Zakir toplama kamplarını bu şekilde tanımladı basın açıklamasında.

Uzun bir zamandır “açık hava hapishanesi” diye anılan Doğu Türkistan, Çin tarafından yapılan toplama kamplarıyla Nazi Kampına çevrildi. Milyonlarca Doğu Türkistanlı Uygur, bu kamplarda fiziki ve psikolojik işkenceden geçiriliyor dünyanın gözü önünde.

Müslüman ve Türk olan Doğu Türkistanlıların, kendi inanç ve kültürüne dair yaptıkları her şey “aşırılık” kapsamında. Namaz kılmak, oruç tutmak, sakal bırakmak, başını örtmek, çocuklarına Türkçe isim vermek, bayram kutlamak, İslam’a  ve Türklüğe  dair yapılan her şey zaten suç idi. Şimdi Komünist Partiyi sevmemek, bir Çinli gibi yaşamamak, yurt dışındaki akrabalarla görüşmek, telefonunda watsap gibi uygulamaların olması, izin verilse bile yurt dışına çıkmış olmak, içki içmemek, başka bir Uygur’u ihbar etmemek… Özetle yaşamaları suç sayılıyor artık Uygurlu soydaşlarımızın.

Çin, sistematik bir soykırım uyguluyor Doğu Türkistan’da…  Vahşetin yoğun olarak yaşandığı kapalı bir ülke olduğu için vahşetin ancak çok az bir kısmını duyabiliyoruz. Öyle ki Çin’in başka ülkelerde bu soykırımı dile getirenlere bile baskı uygulayarak susturmaya çalıştığı biliniyor. Çin’in bölgeyi işgalinden beri katledilen Müslüman Uygur sayısı, 35 milyondan fazla. Komünist dönem alışkanlıklarıyla dünyaya kapatılan ülkede yaşanan vahşetin boyutu tam anlaşılamıyor.

Doğu Türkistan hem stratejik açıdan çok değerli hem de yeraltı zenginliği açısından çok verimli topraklara sahip. Çin’in hedefi ise bu topraklarda Uygurları tamamen yok ederek bölgeyi Çinlileştirmek. Bin yıldır devam eden düşmanlığın tezahürüdür aslında bu yaptıkları. Alfabe değişikliğinden, nükleer soykırıma, kürtaj politikasından terör bahanesiyle yaptığı toplu katliamlara kadar nihayetinde işi Nazi benzeri toplama kamplarında işkence ve asimilasyonlarla en uç noktaya çıkartarak soykırımını devam ettirmektedir Doğu Türkistan’da.

Kamplara alınan Uygurların çocukları da alınıyor ve Çin’in başka bölgelerindeki çocuk yurtlarına gönderilerek dillerinden dinlerinden ve ailelerinden tamamen kopartılacak şekilde yetiştiriliyor.

Bu uygulamalar sadece inançlı insanlara yapılıyor sanılmasın. Çin komünist partisine üye olanlar da dahil, onlar açısından “asimile olmuş” Uygurlar da bu kamplara alınmakta. Müslüman ve Türk olmaları yeterli sebep.

Ata toprağımızdır Doğu Türkistan. Sultan Abdülhamid Han’ın, “Doğu Türkistan bizim Anadolu’ya açılan kapımızdır, bizim için Anadolu neyse Doğu Türkistan da odur” diye bahsettiği, soydaşlarımızın yaşadığı topraklardır. Bu zulme sessiz kalmamak, engellemek için ne gerekiyorsa yapmak zorundayız. İnsani olarak yapılan zulme zaten sessiz kalamayız. Ama bunun ötesinde Müslüman ve Türk olmanın bedelini en ağır şekilde ödeyen kardeşlerimizi zulüm altında yalnızlığa terk etmenin bedelini asla ödeyemeyiz.

kaynak: www.milatgazetesi .com

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...