ABD’li senatörler Doğu Türkistan için Çin’e yaptırım hazırlığı

ABD’li senatörler Doğu Türkistan için harekete geçti… Çin’e yaptırım hazırlığı

Uygur Türklerine yönelik baskıları gerekçesiyle, Çin’e yaptırım uygulanmasını isteyen Amerikalı Kongre üyeleri, yasa tasarısı sunarak Başkan Trump’a önlem alması talebinde bulunacak. Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Chris Smith, “Bu kötülüğe ortak olan Çin hükümeti yetkilileri hesap vermeli ve Sincan Bölgesi’nde yüksek teknolojili bir polis devleti kurulmasına yardım etmek isteyen Amerikalı şirketler engellenmeli.” dedi.

Uygur Türklerine yönelik baskıları gerekçesiyle, Çin’e yaptırım uygulanmasını isteyen Amerikalı Kongre üyeleri, yasa tasarısı sunarak Başkan Trump’a önlem alması talebinde bulunacak. Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Chris Smith, “Bu kötülüğe ortak olan Çin hükümeti yetkilileri hesap vermeli ve Sincan Bölgesi’nde yüksek teknolojili bir polis devleti kurulmasına yardım etmek isteyen Amerikalı şirketler engellenmeli.” dedi.

abul edildiği durumda yasa, Trump’tan Çin’in Şincan Bölgesi’nde yapılanları kınayarak yaptırım kararı almasını ve konuyla ilgili Amerikan politikasını takip etmekle görevli “özel koordinatör” atamasını isteyecek. Öneride ayrıca, ABD’den Çin’e ihraç edilen ve Uygur Türklerini gözlem altında tutmak için kullanılan teknolojiler için de yasak konulması gerektiğini savunuluyor.

uyghurs ABD'li senatörler Doğu Türkistan için Çin'e yaptırım hazırlığı

Meclisteki iki partiden de destek alan yasa tasarısı hakkında konuşan Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Chris Smith, “Bu kötülüğe ortak olan Çin hükümeti yetkilileri hesap vermeli ve Sincan Bölgesi’nde yüksek teknolojili bir polis devleti kurulmasına yardım etmek isteyen Amerikalı şirketler engellenmeli.” dedi.

BİRÇOKÜLKE PEKİN’E ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz hafta salı günü Kanada, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, 1 milyon Uygur ve diğer Müslümanların tutulduğunu ileri sürülen gözaltı kamplarını kapatması için Pekin’e çağrıda bulunmuştu.

Ancak Çinli diplomatlar iddiaların birer söylentiden ibaret olduğunu savunarak tüm suçlamaları reddetmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygurlara ”sistematik insan hakları ihlalleri” yapıldığını kabul ediyor.

Daha önce de ABD Kongre üyeleri Çin hükümet yetkililerine yaptırımların genişletilmesi için çağrıda bulunmuştu.

kaynak: karar. com

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...