Batılı ülkeler Çin’i kınadı: Doğu Türkistan’a Müslüman ülkeler sessiz!

Fransa ve Almanya’nın yanı sıra Birleşik Krallık, Kanada, Finlandiya ve Avrupa Birliği temsilcileri Çin’in toplama kamplarını derhal kapatması gerektiğini dile getirdi.

Fransa ve Almanya, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi toplantısında Doğu Türkistan’daki baskıları dile getirdiler.

Fransa ve Almanya’nın yanı sıra Birleşik Krallık, Kanada, Finlandiya ve Avrupa Birliği temsilcileri Çin’in toplama kamplarını derhal kapatması gerektiğini dile getirdi. Toplantıda ayrıca İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi organizasyonlar da Doğu Türkistan’da yaşanan baskılara dikkat çektiler.

Çinli yetkililer ise Doğu Türkistan’da İslami radikal örgütlerin tehlikesinin arttığına dikkati çekerek iddiaları reddetti. Çinli yetkililer kampların bir tür “tatil dönemi eğitim kursları” olduğunu iddia etti.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ise şu sözleri kullandı:

“Doğu Türkistan’da şu anda tanık olduğumuz durum baskının ötesinde. Çin’in Uygur kimliğini hedef alan uluslararası bir asimilasyon kampanyası ile karşı karşıyayız. Bizi biz kılan her şeye – dilimize, kültürümüze, dinimize – saldırı var. Diasporadaki her Uygur insanın aile üyelerinden biri toplama kamplarında.

Bir milyondan fazla bir boyutta olan kitlevi bir tutuklama kampanyası hiçbir temelde meşruiyet kazanamaz. Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler buna karşı harekete geçmek yükümlülüğüne sahiptirler.”

Doğu Türkistan ve Çin üzerine çalışan Alman profesör Adrian Zenz ise şu açıklamalarda bulundu:

“Doğu Türkistan’da yaşananlar Çin’in Kültür Devrimi’nden beri yaşadığı en baskıcı durum denilebilir. Bölgede en az yüzbinlerce ve olasılıkla 1 milyondan fazla insan bin 200 adet toplama kampında tutsak. Hedef politik beyin yıkama, insanların ruhunu değiştirme.”

QHA

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+