TÜRKİYE’NİN ŞANGAY ÜYELİĞİ DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINI BİTİRİR

Türkiye’nin 58 senelik Avrupa Birliği bekleyişi durma noktasına gelirken, gündeme gelen Şangay İşbirliği Örgütü’ne katılma meselesini, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Hidayetullah Oğuzhan ile konuştuk.

Muslim Port Haber Merkezi | Emrullah DEMİR

Türkiye’nin 58 senelik Avrupa Birliği bekleyişi durma noktasına gelirken, gündeme gelen Şangay İşbirliği Örgütü’ne katılma meselesini, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Hidayetullah Oğuzhan ile konuştuk.

Efendim, genel olarak Doğu Türkistan’daki son durumdan bahseder misiniz?

Çin Türkiye ilişkisine baktığımız zaman Doğu Türkistan meselesi daha iyi anlaşılmakta. Maalesef Doğu Türkistan davasının arkasında onu sahiplenen bir devlet yok. Şuan Doğu Türkistan’da tarihte olmadığı kadar zulüm ve baskı var. O kadar baskı var ki Türkiye’de bile Çin’in aleyhinde konuşamaz hale geldik. Bu durum bizi oldukça üzüyor. Doğu Türkistan tarih boyunca buraya sadık kaldı. Halifeye sadık kaldı. Hatta çok yakın döneme kadar Cuma hutbelerinde halife adına hutbeler okutuluyordu.

Türkiye’nin bunun üzerinden meşrulaştırma faaliyetiyle Doğu Türkistan davasına sahip çıkması gerekmektedir. Aslında Doğu Türkistan derken Türkiye ile koparılamayacak bağları olan, geçmişte kendi toprakları olan/kendisine bağlı olan bir yerden bahsetmekteyiz. Bu sebeple Doğu Türkistan davası derken geçmişi olan bir davadan bahsediyoruz. Türkiye’de bu konuyu konuştuğumuzda bize Çin’in toprak bütünlüğünün bozulamayacağından bahsediyorlar. Yani bunu uluslararası bir gerçeklik olarak söylüyorlar. İyi de biz Çin’in parçalanmasından bahsetmiyoruz. Biz kendi topraklarımızı istiyoruz. Doğu Türkistan’ın parçalanmamasından bahsediyoruz. Çin, Doğu Türkistan’dan bahsederken Sincan ismini kullanmakta. Sincan ‘yeni kazanılmış toprak’ demektir. Sadece bu minvalde bile bakarsak Doğu Türkistan davasının haklılığı/meşruiyeti ortaya çıkmaktadır.

Şuan çok ciddi sıkıntılar var. Müslümanların hali ortadadır. Bir yerde iyi olsak diğer yerden batıyoruz. Doğu Türkistan meselesinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Meseleyi anlatmak zaten ayrı bir dert. Müslümanlara bu meseleyi sahiplendirmek maalesef çok zor. Türkiye’de insanlar bu meseleyi bir ırk meselesi olarak görüyor. Biz anlayışı değiştirmek için çok çaba sarf ettik. Bir kısım değişme de yaşandı çok şükür. Zira bu bir ümmet/millet meselesidir. Filistin davası nasıl bir davaysa Doğu Türkistan davası da öyle bir davadır. Tüm Müslümanların meselesidir. Bizler de kendi toprağımızla nasıl dertleniyorsak aynı şekilde diğer coğrafyalardaki Müslümanların meseleleriyle öyle dertleniyor ve çaba sarf ediyoruz. Maalesef Doğu Türkistan meselesi sahipsiz kaldı. Türkiye’de cemaatler, cemiyetler, Stk’lar ciddi bir destekte bulunmadılar. Bireysel çabalarla bir şeyler yapılmaya çalışılıyor.

Türkiye’nin Şangay Beşlisi’nde Yer Almak İstemesine Nasıl Bakıyorsunuz?

Son dönemde Türkiye batı ile bir kavga içerisine girdi. Bunun neticesi olarak Şangay fikri ortaya çıktı ama maalesef bu tarz durumlarda olan yetime/bize oluyor. Çin ile yakınlaşma bize ciddi zararlar veriyor. Şu an her hafta bir Çin bakanı Türkiye’de. Biz Çin ile tamamen ilişkileri koparılsın, savaş başlatılsın demiyoruz lakin kurulan ilişkide ilkelerin olması gerekiyor. Doğu Türkistan’ı ezdirmeden bu işin yapılması gerekiyor. Yani bu şekilde bir tavır olmadığı zaman bizim aklımıza şu geliyor; bu mesele bir gündem meselesi mi yalnızca ya da siyasi modaya göre mi oluşuyor. Eğer mesele prensip meselesi ise bir sabit duruşun olması gerekmektedir. Siyasetin zaman zaman gerektirdiği şeylerin temel meselelerde tavize yol açmaması gerekiyor.

Yakın bir gündemden örnek vereyim; Abdulkadir Yapçan yaklaşık 15 yıldır Türkiye’de bulunmakta. Kendisi Doğu Türkistan’da çok büyük işler başarabilmiş bir mütefekkir. Her kesim tarafında sevilen bir şahsiyet. Çin kendisini kırmızı bültene almış durumda. Kendisi gelmeden önce biz burada tüm yetkililerle gelmesi konusunda bir sıkıntı olup olmayacağını araştırdık. Bize bir sıkıntı olmayacağı, Türkiye’nin sahip çıkacağı söylendi.

Kendisi de zaten bunun üzerine Türkiye’ye gelmişti. Türkiye G-20’ye katılmadan önce Çin yetkilileri Fetö benzeri bir şekilde Abdulkadir Yapçan’ın terörist olduğunu söylüyor ve teslim edilmesini istiyor. O gün tutuklandı. Yeşilköy’de karakolda yaklaşık bir ay kaldı. Bize bunun bir oyalama olduğu söylendi. Cumhurbaşkanı Türkiye’ye gelince salınacağı söylendi. Biz de buna güvenerek bekledik, ortamı sakinleştirdik. Cumhurbaşkanı geldi ama o hala çıkmadı. Biraz daha zaman gerektiği söylendi. Mahkeme mahkeme dolanıyor maalesef şimdi.

Türk kanunlarına göre kendisinin iadesi mümkün değildir. Şuan Kırklareli’nde tutuklu. Abdulkadir Yapçan üzerinde herhangi bir hukuki süreç yok. Tamamen Çin’in baskısıyla orada tutuluyor. Bir Türk yetkili Abdulkadir Yapçan ile görüntülü görüşme yapmış ve kendisine sizi Kazakistan’a mı göndersek demiş. Biz bunu duyduğumuzda çok üzüldük. Bunu söylediğimizde de yalancı çıkarıldık. Böyle bir şey söylenmedi dendi. Süreç maalesef sıkıntılı ve devam etmekte. Bir Avrupa ülkesi alırsa oraya müracaat edin dendi bize. Biz de Türkiye’nin sahip çıkamadığına kim sahip çıkabilir dedik. Kısaca anlatmaya çalıştığım şey şudur; Şangay üyeliği Doğu Türkistan davasını bitirir.

Merhum Necmeddin Erbakan Hoca’nın Doğu Türkistan davasına yaklaşımı nasıldı?

Allah rahmet eylesin, kendisinden razı olsun. Her zaman kendisi bu davaya sahip çıkmıştır. O bölgeye her ziyaretinde de Doğu Türkistanlılarla bir araya gelmiş onlarla ilgilenmiştir. Ben mesela Pakistan’da okudum. Hoca Pakistan’a geldiğinde dahi Doğu Türkistanlı olup orada okuyan gençlerle bir araya gelirdi.

Bir örnek vereyim size; Hoca’nın etkisiyle/sahip çıkmasıyla alakalı. Hoca 96 yılında hükümette yer aldığında Pakistan’da 16 kadar genç Doğu Türkistanlı kardeşimizin Çin’e iadesi meselesi vardı. Biz de o dönem Pakistan’da öğrenci idik. O dönem bu mesele Pakistan’da oldukça gündem olmuştu. Bazı kişiler o dönemde Doğu Türkistan’a geçmek istemiş Pakistan askerleri tarafından sınırda vurulmuşlardı. Çok sıkıntılı bir süreç yaşanıyordu. O dönem Erbakan Hoca’ya ulaştık bir şekilde. Kendisi bize müsterih olun dedi ve o kardeşlerimiz Çin’e teslim edilmediler.Bugünki şartlarda daha iyi sonuçların alınması lazım. O zamanki güçle bugünki güç aynı değil.

Değerli Vaktiniz için Teşekkür Ederiz.

Ben de şahsım ve Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti adına, davamıza olan ilgisi ve desteğinden ötürü Muslim Port’a teşekkür ediyorum.

Kaynak: muslimport. com

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+