Gaspıralı İsmail Bey ödülü İlham Tohti’ye

Türkçe Konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen Gaspıralı İsmail Bey gazeteciler ödülü Çin tarafından ömür boyu hapisle cezalandırılan İlham Tohti’ye verildi

BM UNESCO Teşkilatı’nca ilan edilen 2014 Gaspıralı İsmail Bey yılı dolayısıyla düzenlenen Türk Dünyası Gaspıralı İsmail Bey Ödülleri Bartın’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Gaspıralı İsmail Bey ödülüne bu sene Uygur Türklerinden 3 kişi layık görüldü. Türk Dünyası İnsan Hakları ve Özgürlük ödülü halen Urumçi’de tutuklu bulunan Uygur bilimadamı ve Uygurların Vicdanı olarak anılan Doç. Dr. İlham Tohti’ye verildi, ancak gelemediği için takdim edilemedi.

Gazetecilik ödülü Hür Asaya Radyosu Türkiye Temsilcisi Abdulehed Er Arslan Taş’a ve Türk Dünyası Şiir Okuma ödülü 7 yaşındaki Uygur Türkü Mücahit Kaşgarlı’ya verildi.

Türkçe Konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzarslan, Türk Dünyası İnsan Hakları ve Özgürlük ödülüne insan hakları aktivisti Dr.Tohti’nın layık görüldüğünü açıklarken, Dr. Tohtı’nın yargılanması esnasındaki görüntüsü ekrana yansıtıldı. Yavuzarslan, Tohti’yi şöyle takdime tti:

“Dr.Tohtı, Uygur Türkü kardeşlerimizin Çin anayasası ve Özerk bölge yasalarındaki haklarının verilmesini talep ettiği için 10 ay önce tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi tutuklu olduğu için verilmesi layık görülen bu ödülü almak üzere Türkiye’ye ve toplantımıza katılamamıştır. Bu durum ise, bizleri sonsuz üzüntü ve ıstıraba sevk etmiştir. Kendisinin en kısa zamanda hürriyetine kavuşmasını diliyorum.”

Dr. Tohtı’nın ABD’de öğrenim görmekte olan kızı Cevher İlham’ın sesli mesajı katılımcılara dinletildi. Cevher İlham mesajinda şunları söyledi:

“Türk dünyasının büyük fikir ve dava adamı Gaspıralı İsmail Bey İnsan Hakları ve Özgürlük ödülü’nün hapiste bulunan babama verilmesi beni çok heyecanlandırdı ve mutlu etti. 300 milyonluk Türk dünyasını temsil eden Türkçe Konuşan Ülkeler Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin Sayın Başkanı Güngör Yavuz Arslan Beye ve değerli Juriye babama bu ödülü layık görmesinden dolayı çok teşekkür ederim. Babama bu ödülün verilmesi onun davasında ne kadar haklı olduğunun ve gerçekte doğru iş yaptığının en büyük kanıtıdır. Çin hükümetinin babamı ömür boyu hapisle cezalandırarak yaptığı hatasını anlamasını ve ömür boyu hapis cezası kararını bir an önce tekrar gözden geçirmesini ümit ediyorum. Babamın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyorum. Sevgili Babama bir an önce kavuşmayı ve ona hasretle sarılmayı çok arzu ediyorum.”

Türk Dünyası Şiir Okuma Ödülü’ne layık görülen Doğu Türkistanlı 7 yaşındaki Mücahit Kaşgarlı, sahnede ödülünü aldıktan sonra okuduğu “Bir Vatan, Bir Doğu Türkistan” şiirini kendine özgü yorumu ile seslendirdi ve salonda büyük heyecan oluşturdu.

UNESCO 2014 Gaspralı İsmail Bey yılı dolayısıyla Türkçe Konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen Türk Dünyası’na Hizmet ödülüne Türk Devlet ve Topluluklarından toplam 46 kuruluş ve kişinın layık görüldüğü bildirildi. Türk dünyası Ödüllerinin Jüri başkanlığını aynı zamanda, Türk Dünyası Gazeteciler Platformu Dönem Başkanı de olan K.K.T.C.’den Gazeteci Yazar ve Devlet adamı Hakkı Atun’un yaptığı kurul tarafından tespit edildiği belirtildi.

1743722_835803706451794_3785180667911560118_n Gaspıralı İsmail Bey ödülü İlham Tohti'ye

Türkçe konuşan Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzarslan, yaptığı açıklamada Dr. Tohti’ye layık görülen ödülün kendisi hapiste olduğu için verilemediğinden dolayı üzgün olduklarını, ancak ilerideki tarihlerde Dr. Tohti’nin ödülü’nün ABD’de Indiana Üniversitesinde öğrenim gören Kızı Cevher İlham’a bir şekilde takdim edileceğini de ifade etti.

ÇİN, DR. TOHTİ’YE VERİLEN ÖDÜLE ENGEL OLMAK İSTEDİ ANCAK, BAŞARILI OLAMADI

Doğu Türkistan’da işgal altında bulunan ve Müslüman Uygur Türklerinin gasp edilen yasal haklarının iadesini talep eden Uygurların Vicdanı Dr. Tohtı’yı “Halkı Kışkırtmak ve Bölücülük Yapmak “ iddiası ile ömür boyu hapisle cezalandıran Çin Yönetiminin Ankara Büyükelçisi Dr. Tohti’ye ödül verilmemesi için bir takım girişimlerde bulunduğu ancak, bunda başarılı olamadığı bildiriliyor.

Çin’in Ankara Büyükelçisi’nin Bartın’da Gaspıralı İsmail Bey Uluslaraarası Çalıştayı ve ardından Türk Dünyası Hizmet ödüllerinin düzenleyicisi olan Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuz Arslan’I telefonla arayarak Uygur bilim adamı Dr. Tohti’ye verilecek ödülün iptal edilmesini ve adının ödül listesinden çıkarılmasını talep ettiği bildirildi.

Dernek Genel Başkanı Güngör Yavuz Arslan’ın Çin Büyükelçisine şu cevabı verdiği ifade ediliyor:

“Benim başkanlığını yaptığım Dernek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş kanuni bir sivil toplum örgütüdür. Bizim kanunlara aykırı hiç bir faaliyetimizin olması asla söz konusu değildir. Sizin bu konuda muhatabınız Türkiye Cumuhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’dır. Siz benimle değil, tam yetkili olan Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelisiniz.”

Gözlemciler, Çin’in Ankara Büyükelçiliği kanalı ile Dr. Tohti’ye verilen ödüle engel olmaya kalkışmasının Dr. Tohti’ye verilen Gaspıralı İsmail Bey Türk Dünyası İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü’nün mahkum Dr.Tohti ve Mazlum ve mağdur Müslüman Uygur Türkleri açısından değerinin ne kadar büyük ve önemli olduğunu ifade ediyor.

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+