ABD Tohti’ye verilen cezadan rahatsız

tohti-mahkeme-promo-reuters.jpg1_

ABD yönetimi, Çin’de ‘bölücülük’ yaptığı iddiasıyla yargılanan ünlü Uygur akademisyen İlham Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verilmesinden ‘derin rahatsızlık’ duyduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Tohti’ye verilen cezayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ”ABD, İlham Tohti’nin suçlu bulunmasından ve ömür boyu hapse mahkum edilmesinden derin rahatsızlık duyuyor” ifadesini kullandı.

Barışçıl muhalefetin bir suç olmadığının altını çizen Kerry, ”Bu ağır ceza, Profesör Tohti’nin Çin’deki etnik Uygur vatandaşlarının insan haklarını geliştirmek için gösterdiği barışçıl çabalarına karşılık verilmiş gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kerry, Tohti’nin, Uygurlar ile Han Çinlileri arasında karşılıklı anlayış, hoşgörü ve diyalog geliştirmeye dönük uzun yıllardır devam eden çalışmalarıyla dünya tarafından tanındığına dikkati çekerek, ”Onun tutuklanması önemli ılımlı bir Uygurun sesini susturdu” ifadesine yer verdi.

Tohti’nin durumunu daha önce Çinli yetkililere defalarca ilettiğini aktaran Kerry, Çinli otoritelere Profesör Tohti ve gözaltında bulunan öğrencilerinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’dan Tohti’nin serbest bırakılması çağrısı

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de yazılı açıklamasında, Tohti’ye verilen cezadan, ‘Derin endişe’ duyduklarını bildirdi.

Tohti’nin, Uygurlular ile Han Çinlileri arasında köprü oluşturan saygın bir akademisyen olarak tanındığını vurgulayan Earnest, Tohti gibi sivil toplum liderlerinin barışçıl şekilde ifade ettikleri görüşleri için zulme uğramaması gerektiğine işaret etti.

Earnest, ”Profesör Tohti’nin yanı sıra gözaltında bulunan öğrencilerinin serbest bırakılması ve Çin’in uluslararası insan hakları taahhüdü ve kendi anayasasında yetki altına aldığı şekilde, onların korunma ve özgürlüklerinin sağlanması noktasında Çinli yetkililere çağrıda bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Ömür boyu hapis cezası

Çin’de Müslüman Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan bölgesinin bağımsızlığı için “bölücülük faaliyetleri yürütmekle” suçlanan Uygur Ekonomi Profesörü İlham Tohti, Urumçi Mahkemesi’nde 23 Eylül Salı günü görülen davanın karar duruşmasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ocak ayından beri tutuklu olan akademisyenin avukatı Li Fangping, “Bu karar kabul edilemez, itiraz edeceğiz. Bu son derece politik bir karar” diye konuşmuştu.

Savcıların iddianamesinde, Tohti, bölgenin bağımsızlığını teşvik eden ”uighurbiz.net” adlı internet sitesini kurmakla suçlandı. Bölücülüğe ve şiddete karşı olduğunu vurgulayan Uygur akademisyen ise mahkemeye, siteyi Uygur ve Çinli akademisyenler arasında diyaloğu güçlendirmek için açtığını söyledi.

Çalıştığı Pekin’deki Minzu Üniversitesi’nde ‘azınlık çalışmaları’ üzerine de ders veren Tohti, kendisine karşı tanıklık eden öğrencilerinden de zorla ifade alındığını söyledi.

Bölücülük ve etnik düşmanlık suçlamaları

Pekin’deki Minzu Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, “muhalif tutumu” nedeniyle daha önce de birkaç kez polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de Ocak ayından beri tutulan Tohti, “bölücü fikirler yaymak, bölücü faaliyetler içinde bulunmak ve etnik düşmanlığı körüklemek” ile suçlandı.

Tohti ise bu suçlamaları reddederek “hiçbir terörist veya yabancı grupla bağı olmadığını ve sadece kağıt kalemine güvenerek diplomatik yollardan insanî haklarını talep ettiğini” söyledi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

x

Check Also

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu. Çin Virüsü pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra uzun zamandır bir araya gelemediğimiz Maarif Hareketi dava kardeşliği Maarif Ailesi Buluşması kapsamında bir araya toplandı. Google+

Çin izin vermezse Doğu Türkistan için farklı seçenekler var

İnsan hakları savunucuları ve Batılı diplomatlar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin, Çin memnun olmasa bile, Uygurların Doğu Türkistan’daki gün geçtikçe kötüleşen durumuna ilişkin kendi bulgularını belgelendirmesi gerektiğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle ...

Müslüman Uygur Türkleri Çinin sistematik baskıyla karşı karşıya

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/GRBcP5BrffI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> Çin'in Müslüman Uygurları, kendi hükümetlerinin sistematik baskısı ile karşı karşıya. Anavatanları olan Sincan eyaleti bir polis devletine dönüştürüldü - tahminen ...

Doğu Türkistanlı çocukların kimi kampta kimi Çinlilerin evinde

Bekir Şirin milligazete. com.tr Doğu Türkistanlı çocukların çilesi bitmek bilmiyor. Kimi asimilasyon kampında kimi Çinli bireylerin elinde bulunuyor Uluslararası Doğu Türkistan STK’ları Birliği’nin açıklamasına göre bir milyonu aşkın Doğu Türkistanlı çocuk, Çinlileştirme Çocuk kamplarında, tam ...

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan Doğu Türkistan rumuz yayınevi Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan Kısa Özet Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde doğdu. Pakistan Lahore Uluslararası İslami Bilimler Enstitüsünde İslam hukuku bölümünde  lisans eğitimini bitiren Oğuzhan, ...

Ankara Baroların, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa

Ankara Baroların, Çin işgal altında bulunan Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa Google+

Akit TV’de Uygur Türkü annelerden yürekleri dağlayan yardım çığlığı!

Doğu Türkistan’da zulüm gören Uygur Türkü annler Akit TV canlı yayına katıldı. Çin zulmüne uğrayan Uygur Türkü anneler, çocuklarına kavuşmak için gözyaşlarıyla yardım istedi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Akit TV’de gerçekleştirdiği ‘Doğu Türkistan Özel Yayını’na ...