ABD Tohti’ye verilen cezadan rahatsız

tohti-mahkeme-promo-reuters.jpg1_

ABD yönetimi, Çin’de ‘bölücülük’ yaptığı iddiasıyla yargılanan ünlü Uygur akademisyen İlham Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verilmesinden ‘derin rahatsızlık’ duyduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Tohti’ye verilen cezayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ”ABD, İlham Tohti’nin suçlu bulunmasından ve ömür boyu hapse mahkum edilmesinden derin rahatsızlık duyuyor” ifadesini kullandı.

Barışçıl muhalefetin bir suç olmadığının altını çizen Kerry, ”Bu ağır ceza, Profesör Tohti’nin Çin’deki etnik Uygur vatandaşlarının insan haklarını geliştirmek için gösterdiği barışçıl çabalarına karşılık verilmiş gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kerry, Tohti’nin, Uygurlar ile Han Çinlileri arasında karşılıklı anlayış, hoşgörü ve diyalog geliştirmeye dönük uzun yıllardır devam eden çalışmalarıyla dünya tarafından tanındığına dikkati çekerek, ”Onun tutuklanması önemli ılımlı bir Uygurun sesini susturdu” ifadesine yer verdi.

Tohti’nin durumunu daha önce Çinli yetkililere defalarca ilettiğini aktaran Kerry, Çinli otoritelere Profesör Tohti ve gözaltında bulunan öğrencilerinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’dan Tohti’nin serbest bırakılması çağrısı

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de yazılı açıklamasında, Tohti’ye verilen cezadan, ‘Derin endişe’ duyduklarını bildirdi.

Tohti’nin, Uygurlular ile Han Çinlileri arasında köprü oluşturan saygın bir akademisyen olarak tanındığını vurgulayan Earnest, Tohti gibi sivil toplum liderlerinin barışçıl şekilde ifade ettikleri görüşleri için zulme uğramaması gerektiğine işaret etti.

Earnest, ”Profesör Tohti’nin yanı sıra gözaltında bulunan öğrencilerinin serbest bırakılması ve Çin’in uluslararası insan hakları taahhüdü ve kendi anayasasında yetki altına aldığı şekilde, onların korunma ve özgürlüklerinin sağlanması noktasında Çinli yetkililere çağrıda bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Ömür boyu hapis cezası

Çin’de Müslüman Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan bölgesinin bağımsızlığı için “bölücülük faaliyetleri yürütmekle” suçlanan Uygur Ekonomi Profesörü İlham Tohti, Urumçi Mahkemesi’nde 23 Eylül Salı günü görülen davanın karar duruşmasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ocak ayından beri tutuklu olan akademisyenin avukatı Li Fangping, “Bu karar kabul edilemez, itiraz edeceğiz. Bu son derece politik bir karar” diye konuşmuştu.

Savcıların iddianamesinde, Tohti, bölgenin bağımsızlığını teşvik eden ”uighurbiz.net” adlı internet sitesini kurmakla suçlandı. Bölücülüğe ve şiddete karşı olduğunu vurgulayan Uygur akademisyen ise mahkemeye, siteyi Uygur ve Çinli akademisyenler arasında diyaloğu güçlendirmek için açtığını söyledi.

Çalıştığı Pekin’deki Minzu Üniversitesi’nde ‘azınlık çalışmaları’ üzerine de ders veren Tohti, kendisine karşı tanıklık eden öğrencilerinden de zorla ifade alındığını söyledi.

Bölücülük ve etnik düşmanlık suçlamaları

Pekin’deki Minzu Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, “muhalif tutumu” nedeniyle daha önce de birkaç kez polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de Ocak ayından beri tutulan Tohti, “bölücü fikirler yaymak, bölücü faaliyetler içinde bulunmak ve etnik düşmanlığı körüklemek” ile suçlandı.

Tohti ise bu suçlamaları reddederek “hiçbir terörist veya yabancı grupla bağı olmadığını ve sadece kağıt kalemine güvenerek diplomatik yollardan insanî haklarını talep ettiğini” söyledi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

x

Check Also

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Dernek Başkanımızı evinde ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve beraberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Sayın Ahmet Selim KÖROĞLU, sayın Ayhan OĞAN, Zeytinburnu Kaymakamımız ve Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürümüz Dernek Başkanımız Hidayet Oğuzhan’ı İstanbul’da evine teşrif ederek şereflendirdiler. bu nezaket ziyaretinden ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi