Doğu Türkistanda yine olay yine kan gölü

uyghur

Doğu Türkistanlıların can ve mal güvenliğinin garanti altına alınmasını talep ediyoruz.  Çin Zulmünü dur de!.

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da arda ardından kanlı olaylar yaşanıyor.

Doğu Türkistan in Kaşgar Vilayetine bağlı Yarkent (Yeken) ilçesinin Elişku ve Hangdi köylerinde yerli halk ile polisler ortasında kanlı olaylar yaşandı ve çok sayıda yaralı ve ölenler olduğu bilgisi geliyor.

Çin devlet medyası Şinhua nin verdiği habere göre bu olay 28 Temmuz Pazar günü gerçekleşti. Çin yetkileri olayda 13 kişinin öldüğünü bildirdi ama yerli halkten görgü tanıkları ölenlerin sayısın 120 den fazla olduğunu söyledi.

Çin medyası Şinhua bu olayın 28 Temmuz Pazartesi Kaşgar Vilayetine Bağlı Yarkent (Yeken) İlçesine bağlı Elişku ve Hangdi köylerinde yaşandığını, haberde bir gurup kişilerin ellerinde Balta ve sopalarla  Elişkü Belediye binası ve polis karakola baskın yaptığı ve polislere saldırdığını, Aynı saatte Hangdi köyünde de bir gurup kişiler Çinli göçmenleri saldırdığı 30 aracı devirip kırdığı 6 aracı ateşe verdiğini iddia edildi.

Çin medyası olayların neden yaşandığı hakkında hiçbir bilgi vermedi.

ABD Merkezli Özgür Asya Radyosunun bölgeden telefon aracığıyla görgü tanıklarından ulaştığı bilgiye göre olaylarda ölenlerin saysın 120 den fazla olduğu bu olaydan sonra Yeken ilçesinde Çin polis ve askerleri büyük operasyon başlattığı ilçedeki gençleri tutuklamaya başladığı ileri sürüldü. Bölgede internet kesildi. Yollara barikatlar kuruldu dışarı kimsenin çıkmasına ve dışardan kimsenin gelmesine izin verilmedi. Yerli halkın sokağa çıkması yasaklandı. Bölgede Evlere baskın ve tutuklama operasyonu devam ediyor.

Çin yetkileri bu olayları terör olayı diye açıklama yaptı. Ama olayının neden gerçekleştiği hakkında bilgi vermedi.

Doğu Türkistan’da bu terzi olayların yaşanmasın tek nedeni vardır. Son zamanlarda Çin Doğu Türkistan’da dini baskıları arttı. Uygur Müslümanların dini vecibeleri yerine getirmeye izin vermezken özellikle uruç tutmayı, namaz kılmayı yasakladı, Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların baş örtü takması yasaklandı, hicap ve tesettürlü kadınlar hicapları açmaya zorlanıyor ve kabul etmeyenler para cezası ve hepse atılma cezalara çarpıtılıyor.

Karakola saldıran olayın nedeni ise tesettürlü eşleri göz altına alının erkeklerden bir gurup kişiler karakola baskın yaparak Çin polislerince göz altında tutulan eşleri kurtarmak için karakola baskın yaptığı ve polislerle arbede yaşandığı sonra polislerinin ateş açması sonucunda 13 kişi öldüğü ileri sürüldü.

Özgür Asya Radyosunun bölgeden ulaştığı habere göre 18 Ağustos Doğu Türkistanin kaşgar vilayetina bağli Yarkent (Yeken) ilçesinde polisler bir aileye baskın yaparak bir kadının tesettürün zorla açmaya çalışırken aile ferdleri ortasında yaşanan kanlı olayda 70 yaşlık nene ve 7 yaşlı bir çocuk olmak özere 5 kişi Çin polisleri tarifinden ateş açarak öldürüldüğü bildirilmişti.

Doğu Türkistanlılar mahramaları korumak uğuruna  közlerini kırpmadan ölümü koşuyorlar başörtüsü ve hicaptan dolayı hapiste yatan eşlerini, ablaları kurtarmak için canlarını feda ediyorlar.

Çin Uygur Türklerine biraz dini ve milli özgürlük verseydi böyle olaylar yaşanmazdı ama Çin Doğu Türkistan’daki olayları yerli halkın taleplerini yerine getirmeden güç kollanarak öldürmekle çare buluyor.

İşgalci Çin yönetimi İslam dinini devlet için tahdit olarak görüyor u yüzden Doğu Türkistanlı Türk Müslümanları dinden uzaklaştırmak için yasaklar uyguluyorlar ama Doğu Türkistanlılarda Dini inanç, kültür ve medeniyetlerini  koruma gibi hassas konularda Çinin yasaklarına uymadan haklı olduğu davada can ve malları feda ederek savunmaya çalışıyorlar.

Ortada bir anlaşmazlık vardır. Çin güç kollanarak Doğu Türkistan halkını idare etmeye çalışıyor. Doğu Türkistanlıları dini inancından uzaklaştırmaya ve Kültürel asimilasyon yaparak yok etmeye çalışıyor. Çin açık halde Doğu Türkistanlılara, ya yok olacaksınız yada bizim gibi dinsiz imansız Çinli olarak yaşayacaksınız diye tahdit ediyor sindirmeye çalışıyorlar.

65 yıldan buyan bitmeyen bu zülüm her geçen gün daha da sertleşiyor, Çin baskı ve zülüm yaparak Doğu Türkistanlıların sabrını zorluyor. Doğu Türkistan’da şuan hiç kimin can ve mal güvenliği yoktur. Her gün binlerce genç hepse atılıyor yada öldürülüyor. Keyfi tutuklama yargısız infaz devam ediyor, Doğu Türkistanlılar Ne zaman evime baskın yapılır diye korku ve endişe içinde yaşıyorlar.  Onların kendisi ve Ailesini koruma savunma yetkisi yoktur. Ramazan Bayrama bir gün kala gerçekleşen bu olay yurt içi ve yurt dışındaki tüm Doğu Türkistanlıları kaygılandırıyor.

 Çin Doğu Türkistan’da suç işliyor dünya sessizce seyrediyor, Biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği olarak, Çin zulmünü kınıyoruz. Çinin bu olayı bahane ederek Doğu Türkistan’da büyük bir katliam yapmasından endişe ediyoruz. Türkiye hükumetini, Uluslararası insan hakları kuruluşları, BM, ABD, AB, İKO, NATO VE tüm Dünya kamuoyunu Doğu Türkistan’a ilgi çekmesini orada yaşanan olaylara susmamalarını, Dünyaya tahdit olarak ortaya çıkan sömürücü Çine dur! demelerini, Doğu Türkistanlıların can ve mal güvenliğinin garanti altına alınmasını talep ediyoruz. Sesimize kulak asan kimse olmayacağını biliyoruz ama yine de haykırıyoruz. Çin Zulmünü dur de!.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

x

Check Also

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Dernek Başkanımızı evinde ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve beraberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Sayın Ahmet Selim KÖROĞLU, sayın Ayhan OĞAN, Zeytinburnu Kaymakamımız ve Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürümüz Dernek Başkanımız Hidayet Oğuzhan’ı İstanbul’da evine teşrif ederek şereflendirdiler. bu nezaket ziyaretinden ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi