İstanbul’da “Sessiz kalma” sloganıyla “Mazlumlar için tek yürek” mitingi düzenlendi.

IMG_2538

Saadet Partisi tarafından Ayasofya Meydanı’nda, “Sessiz kalma” sloganıyla “Mazlumlar için tek yürek” mitingi düzenlendi

Saadet Partisi tarafından Ayasofya Meydanı’nda, “Sessiz kalma” sloganıyla “Mazlumlar için tek yürek” mitingi düzenlendi.

Meydana iftariyelikleri ve seccadeleriyle akşam vaktinden önce gelen partililer ve vatandaşlar meydanı doldururken, katılımcıların büyük kısmı mitingi oturarak izledi.

Türk, Doğu Türkistan ve Filistin bayrakları ile Saadet Partisi flamaları taşıyan katılımcılar, “Gazze’ye selam, direnişe devam”, “Mısır’da kukla kardeşleri vuruyor, darağaçları kuruluyor, kardeşin direniyor, sessiz kalma”, “Filistin’de çocuklar ölüyor, ocaklara ateş düşüyor onlar evlatsız kaldı sen sessiz kalma” ve “Arakan’da analar kan ağlıyor, umutlar kayboluyor, onlar umutsuz kaldı, sen sessiz kalma” yazılı dövizler açtı. Tekbir getiren katılımcılar, “Kahrolsun İsrail”, “İstanbul’dan Gazze’ye direnişe bin selam”, “Zincirler Kırılsın, Ayasofya açılsın” ve “Mücahit Erbakan” sloganları attı.

Saadet Partisi Gençlik Kolları üyeleri, konuşmalar sırasında Müslüman ülkelerin durumunu konu alan tiyatro gösterisi sergiledi.

Mitingde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, batılı devletlerin İsrail’in saldırılarını kınamamasını eleştirdi.

İslam aleminin, inanmış gönüllerin kardeş olduğunu dile getiren Kamalak, şöyle devam etti:

“Arabıyla, Türk’üyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle bizler kardeşleriz. Hepimizin Rabbi, kitabı, kıblesi, peygamberi birdir. Küresel emperyalizmin oyununa gelmeyelim. İnancımıza göre mezhep farklılığının, ırkın hiçbir önemi yoktur. Asıl olan Tevhid’de birliktir. Ey İslam aleminin aydınları, yöneticileri, gelin bir olalım, ayrılığı gayrılığı bir kenara bırakalım. Ya bir olacağız ya da yok olacağız. Bir olmamız lazım. Mazlum milletlerin gözyaşını silebilmek, kanayan yaralarını silebilmek için bir olmamız gerekiyor. Tüm insanlık için yeni bir dünya, adil bir nizam kurabilmek için bir olmamız lazım. Rabbim bizi kardeş ilan etmiştir. Bir araya gelmeden, mazlumların gözyaşını silebilmemiz, onların imdadına koşmamız mümkün değildir.”

“(Kahrolsun) demekle İsrail kahrolmuyor, bir araya gelmeliyiz”

Kamalak, Hazreti Ömer’in Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyunun hesabının kendinden sorulacağını söylediğini kaydederek, bugünkü Müslümanların, Filistin’de hayatını kaybeden mazlumların, Irak’ta şehit düşen 2 milyon insanın, Libya’da paramparça olan, Suriye’de evleri başına yıkılan kardeşlerin hesabını nasıl vereceğini düşünmesi gerektiğini aktardı.

Bir araya gelinmesinin zorunlu olduğunun altını çizen Kamalak, “Başka çare yoktur. ‘Kahrolsun’ demekle, emin olun, İsrail kahrolmuyor. Düşman kahrolmuyor. Daha bir şımarıyor, bileniyor. Bombalarını, füzelerini daha bir sık şekilde üzerimize yağdırıyor” diye konuştu.

Kamalak, dünyanın en zengin maden ve petrol yataklarının, en genç nüfusunun İslam coğrafyalarında olduğunu ifade ederek, Müslüman ülkelerin güçlerini birleştirdiği zaman dünyaya adil bir düzel getirebileceğini vurguladı.

Kur’an-ı Kerim ve sünnete dayanmayan bir düzenin adil olmasının mümkün olmadığını anlatan Kamalak, İslam aleminin düşünürlerine, yazarlarına İslam birliği ve İslam coğrafyasının birleştirilmesi için çaba göstermeleri konusunda çağrıda bulundu.

Cevade: “Gazze’deki bir avuç Müslümanı yok etmek istiyorlar”

Hamas temsilcisi Münir Cevade de yıllardan beri siyonistlerin Gazze’ye saldırı düzenlediğini ve Gazzelilerin yıllardır ambargo altında olduğunu belirterek, İsrail’in arkasına aldığı Amerika ile Gazze’deki bir avuç Müslümanı yok etmek için saldırılarına devam ettiğini dile getirdi.

İsrail’in Gazze’deki hastanelere, okullara, camilere de saldırdığına dikkati çeken Cevade, siyonist ve saldırgan İsrail’in saldırılarında hiçbir şekilde hedef ayırt etmediğini anlattı.

Cevade, İsrail’in saldırdığında, Gazzedeki mücahitlerin, kadınların, çocukların “teslim olduk” seslerini duyacağını zannettiğini ancak fena halde yanıldığını kaydederek, Gazze’de ölenlerin şehit olduğunu ve halkın kendilerine karşı yapılan her saldırı sonrası siyonizme olan kininin kat kat arttığını vurguladı.

Müslümanların bir, beraber ve diri olması gerektiğini söyleyen Cevade, “Buradaki kalabalığı görünce, Gazze’dekiler sizden güç aldı. İnşallah bu akşam İsrail’e gönderilecek füzeler, İsrail’i yok edip Müslümanları başarıya ulaştıracak. Biz, tek bir ümmet, tek bir milletiz. Sizin mazlumların yanında olmanız, onlara güç veriyor” diye konuştu.

Abdulgaffar: “Mazlumlar, zalimlere karşı mutlaka galip gelecek”

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Üyesi Eşref Abdulgaffar ise zalimlerin Gazze’deki kardeşlerine saldırdığını dile getirerek, İsrail’in Mısır’da seçimle işbaşına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirenlerden destek aldığını bildirdi.

Mursi’nin bugün duruşması olduğunu ve duruşmaya getirilirken “Lebbeyk ya Gazze, Lebbeyk ya Aksa” diye bağırdığını aktaran Abdulgaffar, Mursi’nin kendi dertlerini unuttuğunu ve Gazze için endişelendiğini anlattı.

Abdulgaffar, yeryüzündeki zalimlerin, siyonistlerin Allah’ın izniyle yenileceğine vurgu yaparak, Gazze’deki mücahitlerin yiğitliğini tüm dünyanın gördüğünü dile getirdi.

Gazze’de cihat eden erkeklerden, kadınlardan, Irak, Libya, Suriye, Doğu Türkistan’da mücadele eden mücahitlerden korkulmaması gerektiğini belirten Abdulgaffar, bu mücahitlerin inançları doğrultusunda Müslümanların özgürlüğü için mücadele ettiğini ifade etti.

Abdulgaffar, “Gazze, Mısır, Filistin, Suriye, Ortadoğu, Myanmar, Irak ve bütün dünyadaki mazlumlar zalimlere karşı galip gelecek. Çünkü Allah’ın vaadi vardır ve onu yerine getirecektir” dedi.

Oğuzhan: “Doğu Türkistan, kanlı günler yaşıyor”

Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan da 2009’da Çağlayan’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliama karşı, Doğu Türkistanlılara destek için Saadet Partisi’nce düzenlenen miting sayesinde Çin’in zulümlerini azalttığı söyledi.

Irak’ta, Afrika’da, Ortadoğu’da Müslümanların kanının “ucuz” şekilde akıtıldığını aktaran Oğuzhan, Doğu Türkistan’ın çok uzakta bulunduğunu ancak Türk halkına iman, din, gelenek açısından çok yakın olduğunu belirtti.

Oğuzhan, Çin’in Doğu Türkistan’daki soydaşlara kanlı günler yaşattığını kaydederek, bu kanlı ve karanlık günlerin 65 yıldır devam ettiğini, şu günlerde de zulmün iyice arttığını vurguladı.

Doğu Türkistan’da bir ayda 315 gencin Çin tarafından idam edildiği bilgisini veren Oğuzhan, “Savaş yok ama savaştaymışız gibi kayıp veriyoruz” ifadesini kullandı.

Toplu namaz ve iftar

Konuşmaların ardından, İslam coğrafyası ve tüm dünyadaki mazlumların kurtuluşu için dua edildi.

Akşam ezanının okunmasıyla, katılımcılar birlikte namaz kıldı. Programı, kürsünün önüne serilen hasıra oturarak takip eden Kamalak ve davetliler iftarlarını da burada yaptı.

Vatandaşlar da getirdikleri iftariyeliklerle oruçlarını açtı.

x

Check Also

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Sözde 75 Aşırlık Belirtisi

Aşağıda sözde “Dinî Aşırılık İçeren Faaliyetler Hakkında Temel Bilgiler (75 Aşırılık Belirtisi)” verilmektedir. Dinî aşırılık bir din değildir, mücadele etmek istediğimiz şeydir. Sincan’daki dinî aşırılık genellikle etnik bölünmeler ve şiddet içeren terörizmle iç içe geçmektedir. ...

Şaka değil soykırım Doğu Türkistan Çağrı Mektubu

4 yıl önce 1 Nisan’da insanlar kitleler halinde toplama kamplarına alınmaya başlandı. Bu insanlık ayıbı son bulsun. Sesimiz bir olsun KAMPLAR KAPATILSIN! Çağrı Mektubu Şaka değil soykırım Doğu Türkistan 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez