Çin Uygur akademisyene hapiste kötü muamele yapıyor

Çin hükümetinin ülkedeki etnik gruplara yönelik politikasını eleştiren Uygur ve Müslüman akademisyen İlham Tohti’ye hapishanede yemek verilmediği ve bacaklarından kelepçelendiği iddia ediliyor.

Ocak ayında ‘ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmak’ suçundan tutuklanan Tohti’nin avukatı Li Fangping müvekkilinin hapishanede kötü muamele gördüğünü söylüyor.

Çin hükümeti, Mayıs’ta Kunming tren istasyonunda meydana gelen ve ‘terör saldırısı’ olduğunu söyledikleri eylemin sorumlularının kendi ifadesiyle ‘Uygurlu ayrılıkçılar’ olduğunu iddia etmişti.

Avukat Fangping, bu saldırının ardından hapishanedeki müvekkili Tohti’ye bir haftadan uzun süre yemek verilmediğini ve bacaklarından kelepçelendiğini söylüyor.

Fangping, “Tohti her zaman bu ülkenin (Çin’in) ulusal çıkarı ve çoğunlukta olan Hanlarla azınlık olan Uygurların arasındaki doğal uyum süreci için çalışmış, çaba sarf etmiştir” diyor.

Ekonomi profesörü olan Tohti, Çin’in batısında bulunan Sincan Uygur Özerk bölgesindeki Müslüman Uygurlardan.

‘Kanıt yok’

BBC muhabiri John Sudworth, Tohti’nin ayrılıkçı bir faaliyette bulunduğuna ilişkin hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Avukat Fangping, müvekkilinin tutuklandıktan kısa bir süre sonra, hapishanede İslami koşullara uygun olmayan yemekler sunulduğu gerekçesiyle açlık grevine girdiğini, organlarında kanama başladıktan sonra ise yetkililerin Tohti’ye zorla süt içirdiğini söyledi.

Uygurlar Şincan nüfusunun yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor. Çin’in 1949 yılında kısa ömürlü Doğu Türkistan devletini lağvederek ilhak ettiği bölgeye büyük Çinli göçü oldu ve şu anda nüfusun yüzde 40’ı Çinlilerden oluşuyor.

Hükümet geçtiğimiz aylarda Pekin, Urumçi ve Kunming’de hedef gözetmeksizin sivillere yönelen son birkaç saldırıdan Uygur ayrılıkçıların sorumlu olduğunu savunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde de, 13 kişi hakkında ‘terörle ilgili suçlardan’ verilen idam cezalarının infazı gerçekleştirilmişti. İdamların bir kısmı büyük kitlelerin toplandığı stadyumlarda gerçekleşiyor.

Çin Şincan bölgesine büyük yatırım yaptığını söylüyor, fakat Uygurların bir kısmı geleneklerinin yok edildiği ve özgürlüklerinin kısıtlandığı görüşünde.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/06/140627_uygur_akademisyen_hapis.shtml

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+