Çin’deki saldırının ayrıntıları netleşiyor

cin-tren-saldirisi Çin'deki saldırının ayrıntıları netleşiyor

ÇiN’de tren istasyonunsa düzenlenen saldırıyı yönetim Uygurlara yıkmaya çalışırken bölge halkı mafyanın yönetimle hesaplaşması olduğunu savunuyor

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni – Haber Merkezi

Çin’in güneyindeki Kunming ehrindeki tren istasyonunda geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilen saldırının ayrıntıları netleşiyor. Çin yönetimi saldırının Doğu Türkistanlı bir grup tarafından gerçekleştiğini iddia ederken görgü şahitleri, bölgenin Myanmar ile komşu olduğunu ve kaçakçılığın merkezi olduğunu, mafyanın hükümete tepki için saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceğini savunuyor.

Hür Asya Radyosu haber sitesinde yer alan ayrıntılı bir haber yorumda, Çin’in resmi açıklamaları ve bölgede bulunan yabancı ajansların ulaştığı bilgilere yer veriliyor.

Resmi Yeni Çin Ajansına göre saldırı Abdurrahim Kurban liderliğinden ikisisi kadın sekiz kişilik bir Uygur gurubu tarafından gerçekleştirildi. Abdurrahim Kurban önderliğindeki siyahlar giyinmiş yüzleri maskeli gurup 1 Mart günü akşam saat 2.00 sıralarında Kunming tren istasyonuna gelerek bekleyen kalabalığa kesici aletlerle saldırmaya başladı. Kısa zamanda olay yerine gelen Kamu Güvenliği Bakanlığı özel birlikleri, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na bağlı Özel Çin birlikleri ile demiryolu polisi ve Uygur asıllı polislerden oluşturulan “Birleşik Kuvvetler” olaya müdahale etmeye çalıştı. İstasyonun çok kalabalık olması, can kaybının artabileceği kaygısı ve failleri canlı yakalamak istemeleri sebebi ederek faillerin teslim olmaları istendi.

Tren istasyonunun dışında da süren olayn 3 Mart Pazartesi günü öğle saatlerine kadar sürdü iddia ediliyor. Olayı gerçekleştiren grup, teslim olma çağrılarını sürekli reddetti. Kendilerini yakalamak isteyen bir polis müdürünün parmaklarını kesti, bir diğer polisi ise başından yaraladı. Çatışmalarda toplam 34 kişinin öldüğü ve 134 kişinin de çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

Pekin’de olay ile ilgili açıklama yapan Kamu Güvenliği Bakanlığı oluşturulan “Birleşik Güç” kuvvetlerinin saldırganlarla 40 saat çatıştığını, çatışmaların 3 Mart günü öğle saatlerine kadar devam ettiğini, 3 kişinin canlı, bir kadın’ın yaralı halde esir alındığnı, grubun lideri Abdurrahim Kurban’n da içinde bulunduğu 4 kişinin ise, yaylım ateşine tutularak öldürüldüğünü bildirdi.

Olayda yaralanan 22 yaşındaki bir Çinli öğrenci saldırı sonucu tren istasyonunun yüzlerce yaralı ile dolup taştığını, yerlerin kan gölüne döndüğünü ifade etti.

Olaylarda yaralananları tedavi eden bir hastane doktoru, saldırıların can alıcı noktalara yapıldığını, bunun da faillerin bilinçli ve hazırlıklı olduklarını gösterdiğini ifade etti.

Çin’in Yer Küresi ve İngiliz Guardian gazeteleri olay, aynı ifadeleri kullanarak “Çin’in 11 Eylül’ü” olarak niteledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Çing Gang, Pekinde olayın “Doğu Türkistanlı bir grup tarafından planlı olarak gerçekleştirilen bir terör saldırısı olduğunu, çünkü olay mahallinde birkaç tane ay yıldızlı gökbayrağa rastlandığını iddia etti. Olaylara karıştığı belirlenen Mahir Mahat ve Batur Fettah isimli 4 kişinin kaçak olduğunu, yakalanması için resimlerinin medyaya servis edildiği belirtildi.

Olayın Pekin’de Komünist Partisi’nin çok önemli ve üst düzey yöneticilerin katıldığı bir dizi toplantı öncesi gerçekleştirilmiş olması dikkati çekti.

Kunming olayı bütün Çin’de büyük bir korku ve heyecana sebep oldu. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı seyahat, iş, tahsil ve benzeri sebeplerle merkezi Çin’de bulunan Uygurların derhal kayıt altına alınması ve ifadelerinin alınması talimatını verdi. Çin’deki bütün hava alanları,tren ve otobüs terminalleri ile toplu taşıma istasyonlarında olağanüstü güvenlik tedbirleri alındığı, müdahaleye hazır silahlı özel birliklerin sokaklarda devriye gezmeye başladığı bildiriliyor.

Kunming’de bir süre yaşayan ve buradaki durumu çok iyi bildiğini söyleyen bir görgü şahidinin bu olayla ile ilgili yorumu şöyle:

“Olayın bir terör hadisesi olduğuna inanmıyorum. Bu eyalet, komşu Birmanya (Myanmar) ile yapılan her türlü kaçakçılık ve yasa dışı ticari faaliyetlerin merkezi ve üssü durumunda. Çin Hükümeti bu kaçakçılık ve yasa dışı ticaretten büyük pay almakta ve büyük kazanç elde etmekte. Çin yönetimi onun için bu yasa dışı ticarete ve kaçakçılığa göz yumuyor, hatta teşvik ediyor. Eyalet yöneticileri de bu kaçakçılığın ve yasa dışı faaliyetlerin ortağı durumunda. Bu olayın Mafya ve menfaat gruplarının aralarındaki çıkar çatışması olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl burada çok güçlü bir Çinli mafya lideri, Çin Hükümeti tarafından idam edildi. Onun ailesi ve yakınları onun için Çin Hükümeti’nden intikam almak istiyordu. Bu tür olaylar Kunming’de olağan hadise. Çin Hükümeti bunu Uygurlara yıkmaya çalışıyor.

Haberin Devami için tıklayın 

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+