Çindeki olayla ilgili açıklama

maarip21 Çindeki olayla ilgili açıklama

Çin’deki olayla ilgili Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin açıklaması

Biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği olarak başta Türkiye olmak özere tüm Dünya kamuoyun insanlık açıdan Doğu Türkistan’a ilgi çekmesini, Uygur Türklerinin çeşitli sıkıntılarının giderilmesi için girişimde bulunmasını, Uygur Türklerinin katliama ve keyfi tutuklamaya maruz kalmaması için çapa göstermesini talep ediyoruz.

Çin’in Yünnen eyaleti Kunmig kentinde 1 mart 2014 cumartesi gerçekleşen olayda 29 kişinin bıçaklı ve palalı saldırganlar tarafından öldürüldüğü 139 kişinin yarılandığı belirtiliyor. Saldırganlardan 4’ü güvenlik güçleri tarafından öldürülmüş. Biri yarılı kadın olmak özere 4 kişi gözaltına alınmış.

Şinhua haber ajansının aktardığına göre, Kamu Güvenliği Bakanlığı, olayı düzenlediğini öne sürdüğü 6 erkek ve 2 kadından oluşan ekibin liderinin Abdürehim Kurban adlı kişi olduğunu kaydetti.

Doğu Türkistan Bayrağı iddiası

Bu kişilerin nasıl tespit edilip yakalandığı hakkında bilgi verilmedi. Çin yetkileri sadece, olay sırasında “Doğu Türkistan” bayraklarına rastlandığını açıkladı. Oysa onların Doğu Türkistan bayrağı diye basınla paylaştığı görüntülerde, siyah renkli bir bez parçası özerine kelime şehadet yazılan bir bayrak olup Doğu Türkistan bayrağına benzemiyor, Doğu Türkistan bayrağı ay yıldızlı mavi bayrak olduğunu tüm Dünya biliyor, Çin böylelikle bu olayı Uygur Türklerine mal etmek istiyor.  

Doğu Türkistanlıların maruz kaldığı sıkıntılar

Bizde kimsenin haksız yere ölmesini istemiyoruz, ama Çin bu saldırıyı kendisin yaptığı zulüm ve baskının sunucu diye kabul etmeli ve Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasını değiştirmeli ve açılım yapmalı. Çin Doğu Türkistan’daki baskıcı politikasını değiştirmeyen müddetçe bu tıp olaylar devam edebilir, Çünkü Doğu Türkistan’daki insanlar çeşitli sıkıntılara maruz kalıyor, haksızlığa uğruyorlar, keyfi tutuklama ve yargısız infazlara maruz kalıyorlar. Doğu Türkistan’da kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Aile ve çocuklarına sahip çıkamıyor yani onları koruyamıyor, örneği, 4-6 yaş ortasındaki Uygur Çocuklar Çinlilerin kreşlerine zorla götürülerek Çin dili ve kültürü öğretiliyor, bu kreşlere çocukları vermeyen Uygur ailelere büyük rakamla para cezası koyuyor. 18-25 ortasındaki gençleri iş imken sağlamak ve meslek sahibi yapmak adı altında Çinin iç kesimlerine zorla götürülüyor ve fabrikalarda kule gibi çalıştırıyor, kızları barlarda ahlaksız yerlerde çalışmaya zorluyorlar, buna karşı çıkan Müslüman Uygur gençleri hepse atıyorlar yada yargısız infaz ediyorlar.

1200 yıldan buyan İslami inanç ve kültürü ile yaşamını sürdüren Uygur Türklerinin Doğu Türkistan’da dini özgürlüğü yoktur. Camide namaz kılmak yasaktır. Oruç tutma, dini eğitim ve dini ibadetlerini yerine getirmek için toplanmak yasak, kuran kursu açmak yasak, yani Çin Doğu Türkistanlıları asimile etmek için dini inançlarından uzaklaştırmaya ve milli kültürel değerleri yok etmeye çalışıyor,  Çin dili ve kültürünü zorla kabul ettirmek için baskı yapıyor.

Çin bölgeye Çinlileri göç ettirerek yerleştiriyor , Uygur Türklerinin yerlerini el koyuyor ve Çinli göçmenlere veriyor. Haksızlığa uğrayan ve pekine kader gedip üst makama şikayet eden Uygurlar hepse atılıyor.

 Doğu Türkistan’da haksızlık çoktur, Uygur Türklerinin temel hak ve hürriyetleri yoktur, Doğu Türkistan’da haksızlıklar çok olduğu için bu haksızlığa karşı olaylar gerçekleşiyor. Çin Uygurlara haksızlık yapmamalı, dini ve milli özgürlüğüne engel konulmamalı, barış ve huzurun sağlanması için Uygur Türklerin Can ve Mal güvenliği garanti altına alınmalı Çin bu şekilde kanlı olayların gerçekleşmesi durdurabilir, Yoksa Doğu Türkistan’da olaylar bitmez ve böyle devam edecek gibi görünüyor.

Keyfi tutuklama ve katliam gerçekleşmesinden  endişe ediyoruz

1 mart 2014 cumartesi , Kunmigde gerçekleşen olayı Uygurlara mal etmek isteyen  Çin yönetiminden yapılan açıklamada, “teröristlerin en ağır biçimde cezalandırılması için en üstün gayretin gösterileceği” vurgulandı.

Bu olaydan  sonra Doğu Türkistan’da daha çok tutuklama ve daha çok katliam yapmasından endişe ediyoruz, Çin yönetimi bunun sinyalini veriyor. Çin bu olayı bahane ederek bir taraftan Doğu Türkistanlı Uygurları dünyaya Terörist olarak lanse etmeye çalışıyor, değer yandan Doğu Türkistanlıları keyfi tutuklama ve yargısız infaz etmek için fırsat olarak görüyor.

Biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği olarak başta Türkiye olmak özere tüm Dünya kamuoyunu insanlık açıdan Doğu Türkistan’a ilgi çekmesini, Uygur Türklerinin çeşitli sıkıntılarının giderilmesi için girişimde bulunmasını, Uygur Türklerinin katliama ve keyfi tutuklamaya maruz kalmaması için çapa göstermesini istiyoruz. Doğu Türkistan’da Zulüm ve baskıcı politikanın son bulması için Çine baskı yapmasını talep ediyoruz.

Doğu Türkistan Maarif Derneği yönetim kurulu

 

 

 

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+