Çin Kunming deki olaydan Uygurları sorumlu tutuyor

20140303022119894 Çin Kunming deki olaydan Uygurları sorumlu tutuyor

Çin Kunming deki olaydan Uygurları sorumlu tutuyor,

Çin Kunmingdeki olardan Uygurları sorumlu tuttu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Katliam başlatmasından endişe ediyoruz.

Çin’in güneyindeki Kunming kentinde bıçaklı ve palalı saldırganların 29 kişiyi öldürüp 130 kişiyi yaralamasından Uygurlu militanlar sorumlu tutuluyor. Olayla ilgili olarak tutuklananların sayısı 4’e çıktı. Saldırgan olduğu belirtilen 4 kişi öldürülmüştü.

Çin’in Kunming kentinde 29 kişinin bıçaklı ve palalı saldırganlar tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak 3 kişinin daha tutuklandığı belirtiliyor.

Yunnan bölgesinde Cumartesi günü meydana gelen olayda 130 kişi yaralanmış, saldırganlardan 4’ü güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Etraftakilere rastgele saldıranlardan biri olduğu öne sürülen yaralı bir kadın gözaltına alınmıştı.

Çinli yetkililer olaydan, Şincan bölgesinde bağımsız bir Doğu Türkistan devleti kurulmasını isteyen militanları sorumlu tutuyor.

‘Doğu Türkistan’ bayrağı iddiası

Şinhua haber ajansının aktardığına göre, Kamu Güvenliği Bakanlığı, olayı düzenlediğini öne sürdüğü 6 erkek ve 2 kadından oluşan ekibin liderinin Abdürehim Kurban adlı kişi olduğunu kaydetti.

Bu kişilerin nasıl tespit edilip yakalandığı hakkında bilgi verilmedi. Yetkililer sadece, olay sırasında “Doğu Türkistan” amblem ve bayraklarına rastlandığını açıkladı.

Çin yönetiminden yapılan açıklamada, “teröristlerin en ağır biçimde cezalandırılması için en üstün gayretin gösterileceği” vurgulandı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurların bazıları daha geniş özerklik, bir kısmıysa bağımsızlık talep ediyor. Çin yönetimi ise Uygur militanları “İslamcı teröristler” diye tanımlıyor.

Uygurlar ile Han Çinlileri arasında son yıllarda çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Ancak bir tren istasyonunda saldırganların 12 dakika boyunca etraftakilere rastgele saldırdığı son olayın meydana geldiği Yunnan bölgesi, Şincan’dan yüzlerce kilometre uzakta.

Kunming kentindeki küçük Uygur toplumu üyeleri Reuters ajansına yaptıkları açıklamalarda, polisin Daşuyin semtinde onlarca kişiyi sorguladığını belirtti.

Yabancı gazetecilerin bölgeye girişi sıkıca kısıtlandığından, gelen birçok haberi doğrulama şansı bulunmuyor.

Başkent Pekin’deki ünlü Tiananmen Meydanı’nda bir aracın kalabalık içine dalarak 5 kişiyi öldürmesinden de Uygur militanlar sorumlu tutulmuştu.

Diğer yandan Çin yönetimi, Şincan’da nüfusun yarısına yakınını ve en büyük etnik grubu oluşturan Uygur Türkleri’ne karşı uygulanan baskıyı haklı çıkarmak için bu tür olayları bahane olarak kullanmakla eleştiriliyor.

kaynak: İnternet haber

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

AB’den Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı! 30 yıl sonra bir ilk!

Doğu Türkistanlılara zulmeden Çin'e tüm dünyadan eleştiriler yükselmeye devam ediyor. Uygur zulmüne karşı Avrupa Birliği 30 yıl sonra Çin'e yaptırım kararı aldı.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...