Doğu Türkistandaki Depremzedeler için acil yardım çağrısı

1780844_590426851036776_1424507681_n

12 şubat 2014 Çarşamba Çin işgal altındaki Doğu Türkistannin Hotan Vilayetine bağlı Keriye ilçesinde 7.3 büyüklüğünde şiddetli deprem meydana geldi.

Depremin merkezi olan Keriye İlçesinin 6 köyde şimdilik Çin kaynaklarının testib eden rakamlara göre Evsiz kalan kişiler ve yıkılan evlerin sayasına bakıldığında şimdilik 58127 kişi evsiz kalmış, 33601 ev yıkılmış. Bundan şimdilik 19905 kişi çadıra yerleştirilmiş değerleri hala acil yardım bekliyorlar. Bu sayı daha çok artabilir çünkü dağlık bölgelerde yollar kapınmış olup bir çok köye hala oluşamamış durumdadır. bölge halkı depremden 44.5 milyon ABD dollar maddı hisar görmüş.

Çin yetkililer 2163 hayvanın öldüğünü duyurdu ama insanlardın kaç kişinin öldüğünü saklı tutuyorlar.

Çin medyasında Doğu Türkistan’da meydana gelen depremde ölü ya da yaralının olmadığı açıklandı.

Uzmanlara göre 7,3 büyüklüğündeki depremin şiddetli olacağını, ev yada binanın sağ kalma imkânı yüzde 10 olacağını söylüyorlar. Deprem meydana gelen bölgenin evleri çok basit yapılmış dayanaksız evler olup yıkılma imkânı yüzde 95% diyorlar.

 böyle durumda Çin bölgeye yabancı medya mensupların ve yabancı yardım kuruluşların girmelerini engellemek için orada kimsenin ölmediğini söylüyorlar. Olayı küçültme gündeme getirmemek için çalışıyorlar. oradaki yerli halktan aldığımız bilgiye göre insanların aç, susuz, kış soğukta  battaniye yok üşümüş  durumda olduğunu söylüyorlar.

Çin yetkililer depremi incelemek için bölgeye sadece 20 uzman gönderdiğini onlar rapor hazırladıktan sonra müdahale etmek için beklediğini iddia ediyorlar.

Keriye İlçesinin  bir çok köyde evler ve ağıllar yıkılmış, bir Çok insanlar ve hayvanlar ölmüş durumdadır. Ama Çinli yetkiler bölgede her hangi bir can kaybı olmadığını söylerlerse bile fotoğraflardaki görüntüler onun gerçek dışı olduğu gösteriyor.

Görüntülerde binlerce büyük baş ve küçük baş hayvanların öldüğünü gösteriyor ama ölen insanların cesetleri gösterilmiyor. Keriye ilçesinin insanların yüzde 85% çiftçi olduğu için bölgede insanlar evin yarısını ağıl teşkil ediyor yanı evinin bir çak odasını ağıl olarak kollanıyorlar ve Hayvanlar ile duvar komşu olarak yaşıyorlar. Böyle durumda 2163 hayvanin öldüğünü açıklayan Çin yetkililer ölen insanları neden saklıyorlar? Çin yetkilileri bölgede hiçbir can kaybının olmadığını söylüyor ama bu bir gerçek dışı açıklamadır, durumun ne kader ağır ve vahim olduğunu dünya kamuoyundan saklıyorlar. Ama şu bir gerçek ki bölge halkının acil yardıma ihtiyacı var.

Onlar yardım bekliyorlar. Yemek ve kışlık giyim ve battaniye gibi eşyalara ihtiyacı vardır. edinen bilgiye göre Çin yöntemi ya yardım etmiyor yada yardım etmeye çalışan iş ademleri bölgeye yaklaştırmıyorlar.

Doğu Türkistan in deprem merkezi olan Keriye ilçesinin Atçan köyü ve çevresindeki köyler en ağır hasar gördüğü bölge olduğunu haberini aldık. Bu köyün 41 bin nüfusu olup hepsi evsiz kalmış, oralar dağlık bölge olduğu için hava çok soğuk insanlar üşümüş durumdadır. Şuan depremzeler evsiz 3.günü geçiryorlar ama Çinli yetkililer yardım yapmıyor  yaptığı yardımlar yetersiz kalıyor.

Deprem merkezi olan Keriyenin toplam nüfusu resmi rakamlara göre 210bin olup bölgede 98% Müslüman Uygur Türkleri yaşıyor.

Doğu Türkistan’ın Hotan vilayetine bağlı Keriye  ilçesinde meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki şiddetli deprem sonrası Çinin bu hadiseyi dünya kamuoyu ve hatta doğu Türkistan halkından bile gizlemeye çalışması diaspora daki Uygurlar ve teşkilatların ciddi bir endişeye kapılmasına yol açmaktadır.

bu nedenle, bölgedeki insanı kayıp ,yaralı ve kışın çetin soğuğunda evsiz kalan Uygur halkının gerçekçi bir tespiti yapılmasını sağlamak ve gerekli insani yardımların ulaştırılmasını sağlamak için Başta TİKA, YTB, AFAD, KIZILAY, olmak üzere İHH İnsani yardım vakfi, Deniz Feneri ve Yardım eli gibi insani yardım kuruluşlarının Bölgeye acil yardım seferberlik hareketi oluşturmalarını talep ediyoruz. Doğu Türkistan’daki depremzedeler soğukta üşüyorlar, yemek ve sıcak yuva istiyorlar, yardımlarınızı bekliyorlar.

Hidayet Oğuzhan

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı

[email protected]

 

 

 

 

x

Check Also

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Dernek Başkanımızı evinde ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve beraberinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Sayın Ahmet Selim KÖROĞLU, sayın Ayhan OĞAN, Zeytinburnu Kaymakamımız ve Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürümüz Dernek Başkanımız Hidayet Oğuzhan’ı İstanbul’da evine teşrif ederek şereflendirdiler. bu nezaket ziyaretinden ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi