Doğu Türkistan Gerçeği

images-3 Doğu Türkistan Gerçeği

Doğu Türkistan denilince Kaşkarlı Mahmut gelir aklıma. Türk’ün ruhuna İslam’ın aktığı topraklar gelir. Şimdilerde ise mazlumiyet ve marumiyet gelir.

Arif Akpinar

Çin gibi bir dev bir ülkeye kafa tutmak imkansız gibi gözükse de yapılan zulümlere medeni ölçülerde ses çıkarmak gerek. Doğu Türkistanlılar da seslerini çeşitli konferanslarla medeni bir şekilde dile getiriyorlar.

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği, düzenlediği Doğu Türkistan konferansına, Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Birinci Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk’ü konuşmacı olarak davet etmişti. Doğu Türkistan gerçeğini kısmen de olsa görmek mümkün oldu.

Rusya ve Çin arasında mengeneye sıkışmış gibi duran Doğu Türkistan, 1.828.000 Km2yüzölçümü ve yaklaşık 42.000.000 nüfusuyla Müslüman Türklerden müteşekkil sözde özerk  bir ülke. Sahipsiz bütün Müslüman ülkelerde olduğu gibi burada da ciddi bir zulüm olduğu görülüyor.

Ne ki Doğu Türkistan diğer Müslüman ülkelere göre daha da talihsiz. Çünkü Çin’e diklendiğinde arka çıkacak bir sahibi yok. Doğu Türkistanlılar kendilerine yapılan zulme isyan ettiklerinde başlarına birçok kez balyozun indiğini biliyorlar. Konumlarından dolayı da kendi kaderlerini çizmeleri mümkün gözükmüyor. Ancak en azından zulme uğramamaları için seslerinin duyulması da gerekiyor. ABD’nin Doğu Türkistanlılara destek veriyor gibi gözükmesi de insani sebeplerden değil, Çin’le olan ekonomik ve siyasi çekişmesinden kaynaklanıyor. ABD Çin’i köşeye sıkıştırmak için Doğu Türkistanlıların hassasiyetini kullanıyor, istediğini alınca geri çekiliyor sonra da Çin, oradaki mazlum halkın tepesine balyoz gibi iniyor. Yoksa buradaki zulüm, kimsenin umurunda değildir.

Müslüman kanı bu kadar ucuzken, yüz milyonlarla ifade edilen Tibetlilerin bile isyan kalkışmasına cesaret edemediği Çin’de, Doğu Türkistanlıların isyan kalkışmaları, , doğrusu akılcı değildir. Suriye ve Afganistan örnekleri ortadayken El Kaide tipi mücadele tarzı, Müslüman kanı akmasından öte bir fayda sağlamıyor. Bundan dolayı Doğu Türkistanlıların mücadelelerini hiçbir devletin malzemesi olmadan akılcı ve medeni yollarla yapmaları gerekiyor. Şu anda da öyle yapıyorlar.

Osman Batur’uyla, Yusuf Has Hacip’iyle , Kaşgarlı Mahmut’uyla, Ali Han Töre’siyle, İsa Yusuf Alptekin’iyle yiğit, mert mücadele adamlarına, bilim adamlarına, edebiyatçılara vatanlık yapmıştır  Doğu Türkistan.  Bu topraklarda; 1933’te Şarki Türkistan Cumhuriyeti, 1944’te Müstakil Şarki Türkistan Cumhuriyeti kurulmuş ancak 1949 yılından sonra Çin tarafından işgal edilmesiyle bu topraklarda hep kan ve gözyaşı hakim olmuştur.

Dernek yetkililerinin ve konuşmacının ifadelerine göre Doğu Türkistan’da olanlar şunlardır:

 Türk kızları Çinliler ile zorla evlendirilmiş.
Türk bebekleri Çinli Ailelerin yanlarına yerleştirilmiş.
Milli Kıyafet giymeleri yasaklanmış.
Türkler verimsiz topraklara sürülmüş.
1991 yılında 2 Milyon Müslüman Türk Kadını kısırlaştırılmıştır.
1964 ve 1997 yılları arasında Taklamakan ve Lab-Nor bölgesinde 11’i yer altında olmak üzere bilinen 46 yer altı ve yer üstü nükleer deneme yapılmıştır. Tüm kanser menşeili ölümler, ölü doğumlar en az 20 kat artmıştır.
Çin’in nüfusun %95’i devletin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanırken Türklerin yararlanma oranı % 12 civarındadır. Kalan %88’i ücretlidir.

Doğu Türkistan’da 23 Bin Cami olmasına rağmen büyük çoğunluğu kapatılmıştır. Halk ibadetini ve Kur’an-ı Kerim okumayı gizlice yapmaktadır.

Buradan Çinlilerin zalimliği üzerine bir tezi savunmuyorum. Doğu Türkistan Rusya ya da ABD sınırları içinde de olsa başına gelecekler aynı olacaktır. Dernek başkanı Şemseddin Bey’den aldığım bilgiye göre; buradaki Müslüman Türklerin başına bu hadiselerin gelmesinin gerçek sebebi şudur:

Doğu Türkistan Petrol, Uranyum, Demir, Kömür, Altın, Tuz, Doğalgaz gibi yer altı ve yer üstü zenginliklere sahiptir.
Bütün Çin’de mevcut olan 148 farklı madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan’da çıkarılmaktadır.
5000 maden ocağı vardır ve bu Çin’deki toplam maden Ocağının %85’dir. Yaklaşık 500 bölgeden petrol, 30 bölgeden doğalgaz çıkarılmaktadır. Çin’in toplam kömür rezervinin yarısı Doğu Türkistan’da olup bu rezerv toplamda 1 Trilyon 50 Milyon ton civarındadır.
66 Altın yatağı mevcut olup yıllık altın üretimi 360kg civarındadır.
150 bin km2  tarım arazisi 12bin km2 ormanlık alana sahip Doğu Türkistan Yaylalarında 60 Milyona yakın küçük baş ve büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Doğu Türkistanlılar fakirdir.

Bu olanlar sanki mazlumların kaderi gibidir. İnsanın, Doğu Türkistan gibi Irak, Afganistan, Libya gibi ülkelerin başına gelenleri gördükçe, iyi ki ülkemizde petrol yokmuş diyesi geliyor.

Çünkü üzerinizde mücevher varsa ya güçlü olacaksınız ya da güçlü bir korumanız olacak. Dünyadaki Müslümanların zulüm görmesinin altında yatan gerçek budur. Zenginlikleri var ancak aç kurtlar karşısında güçleri ve kendilerine sahip çıkacak Osmanlı benzeri bir korumaları yoktur.

Doğu Türkistanlılar seslerini duyurmaya çalışıyorlar, bir duayla da olsa destek bekliyorlar.

Kaynaklar:

http://www.haber7.com

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+