Doğu Türkistan Gerçeği

images (3)

Doğu Türkistan denilince Kaşkarlı Mahmut gelir aklıma. Türk’ün ruhuna İslam’ın aktığı topraklar gelir. Şimdilerde ise mazlumiyet ve marumiyet gelir.

Arif Akpinar

Çin gibi bir dev bir ülkeye kafa tutmak imkansız gibi gözükse de yapılan zulümlere medeni ölçülerde ses çıkarmak gerek. Doğu Türkistanlılar da seslerini çeşitli konferanslarla medeni bir şekilde dile getiriyorlar.

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği, düzenlediği Doğu Türkistan konferansına, Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Birinci Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk’ü konuşmacı olarak davet etmişti. Doğu Türkistan gerçeğini kısmen de olsa görmek mümkün oldu.

Rusya ve Çin arasında mengeneye sıkışmış gibi duran Doğu Türkistan, 1.828.000 Km2yüzölçümü ve yaklaşık 42.000.000 nüfusuyla Müslüman Türklerden müteşekkil sözde özerk  bir ülke. Sahipsiz bütün Müslüman ülkelerde olduğu gibi burada da ciddi bir zulüm olduğu görülüyor.

Ne ki Doğu Türkistan diğer Müslüman ülkelere göre daha da talihsiz. Çünkü Çin’e diklendiğinde arka çıkacak bir sahibi yok. Doğu Türkistanlılar kendilerine yapılan zulme isyan ettiklerinde başlarına birçok kez balyozun indiğini biliyorlar. Konumlarından dolayı da kendi kaderlerini çizmeleri mümkün gözükmüyor. Ancak en azından zulme uğramamaları için seslerinin duyulması da gerekiyor. ABD’nin Doğu Türkistanlılara destek veriyor gibi gözükmesi de insani sebeplerden değil, Çin’le olan ekonomik ve siyasi çekişmesinden kaynaklanıyor. ABD Çin’i köşeye sıkıştırmak için Doğu Türkistanlıların hassasiyetini kullanıyor, istediğini alınca geri çekiliyor sonra da Çin, oradaki mazlum halkın tepesine balyoz gibi iniyor. Yoksa buradaki zulüm, kimsenin umurunda değildir.

Müslüman kanı bu kadar ucuzken, yüz milyonlarla ifade edilen Tibetlilerin bile isyan kalkışmasına cesaret edemediği Çin’de, Doğu Türkistanlıların isyan kalkışmaları, , doğrusu akılcı değildir. Suriye ve Afganistan örnekleri ortadayken El Kaide tipi mücadele tarzı, Müslüman kanı akmasından öte bir fayda sağlamıyor. Bundan dolayı Doğu Türkistanlıların mücadelelerini hiçbir devletin malzemesi olmadan akılcı ve medeni yollarla yapmaları gerekiyor. Şu anda da öyle yapıyorlar.

Osman Batur’uyla, Yusuf Has Hacip’iyle , Kaşgarlı Mahmut’uyla, Ali Han Töre’siyle, İsa Yusuf Alptekin’iyle yiğit, mert mücadele adamlarına, bilim adamlarına, edebiyatçılara vatanlık yapmıştır  Doğu Türkistan.  Bu topraklarda; 1933’te Şarki Türkistan Cumhuriyeti, 1944’te Müstakil Şarki Türkistan Cumhuriyeti kurulmuş ancak 1949 yılından sonra Çin tarafından işgal edilmesiyle bu topraklarda hep kan ve gözyaşı hakim olmuştur.

Dernek yetkililerinin ve konuşmacının ifadelerine göre Doğu Türkistan’da olanlar şunlardır:

 Türk kızları Çinliler ile zorla evlendirilmiş.
Türk bebekleri Çinli Ailelerin yanlarına yerleştirilmiş.
Milli Kıyafet giymeleri yasaklanmış.
Türkler verimsiz topraklara sürülmüş.
1991 yılında 2 Milyon Müslüman Türk Kadını kısırlaştırılmıştır.
1964 ve 1997 yılları arasında Taklamakan ve Lab-Nor bölgesinde 11’i yer altında olmak üzere bilinen 46 yer altı ve yer üstü nükleer deneme yapılmıştır. Tüm kanser menşeili ölümler, ölü doğumlar en az 20 kat artmıştır.
Çin’in nüfusun %95’i devletin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanırken Türklerin yararlanma oranı % 12 civarındadır. Kalan %88’i ücretlidir.

Doğu Türkistan’da 23 Bin Cami olmasına rağmen büyük çoğunluğu kapatılmıştır. Halk ibadetini ve Kur’an-ı Kerim okumayı gizlice yapmaktadır.

Buradan Çinlilerin zalimliği üzerine bir tezi savunmuyorum. Doğu Türkistan Rusya ya da ABD sınırları içinde de olsa başına gelecekler aynı olacaktır. Dernek başkanı Şemseddin Bey’den aldığım bilgiye göre; buradaki Müslüman Türklerin başına bu hadiselerin gelmesinin gerçek sebebi şudur:

Doğu Türkistan Petrol, Uranyum, Demir, Kömür, Altın, Tuz, Doğalgaz gibi yer altı ve yer üstü zenginliklere sahiptir.
Bütün Çin’de mevcut olan 148 farklı madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan’da çıkarılmaktadır.
5000 maden ocağı vardır ve bu Çin’deki toplam maden Ocağının %85’dir. Yaklaşık 500 bölgeden petrol, 30 bölgeden doğalgaz çıkarılmaktadır. Çin’in toplam kömür rezervinin yarısı Doğu Türkistan’da olup bu rezerv toplamda 1 Trilyon 50 Milyon ton civarındadır.
66 Altın yatağı mevcut olup yıllık altın üretimi 360kg civarındadır.
150 bin km2  tarım arazisi 12bin km2 ormanlık alana sahip Doğu Türkistan Yaylalarında 60 Milyona yakın küçük baş ve büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Doğu Türkistanlılar fakirdir.

Bu olanlar sanki mazlumların kaderi gibidir. İnsanın, Doğu Türkistan gibi Irak, Afganistan, Libya gibi ülkelerin başına gelenleri gördükçe, iyi ki ülkemizde petrol yokmuş diyesi geliyor.

Çünkü üzerinizde mücevher varsa ya güçlü olacaksınız ya da güçlü bir korumanız olacak. Dünyadaki Müslümanların zulüm görmesinin altında yatan gerçek budur. Zenginlikleri var ancak aç kurtlar karşısında güçleri ve kendilerine sahip çıkacak Osmanlı benzeri bir korumaları yoktur.

Doğu Türkistanlılar seslerini duyurmaya çalışıyorlar, bir duayla da olsa destek bekliyorlar.

Kaynaklar:

http://www.haber7.com

x

Check Also

Çin: BM bünyesinde Uygur Müslümanları için etkinlik düzenlemek, Pekin’e hakaret

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde Uygur Özerk Bölgesiyle ilgili bir etkinlik düzenlenmesinin Pekin’e hakaret anlamına geldiğini söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Hua Chunying, Almanya, ABD ve İngiltere’nin girişimiyle BM ...

Çin’den BM ülkelerine skandal çağrı: Pekin karşıtı organizasyonlara katılmayın

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini maruz bıraktığı zulüm tüm çağrılara rağmen devam ediyor. Çin’in bazı BM ülkelerine Pekin’in Uygurlara uyguladığı zulmün ele alınacağı bir organizasyona katılmamaları yönünde ikna çağrısında bulunduğu belirtildi. Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ...

Çin güvenilir bir ticari partner midir?

Merve Şebnem Oruç / Gazeteci, Yazar 08.05.2021 Covid-19’a karşı geliştirdiği aşıyı ticari bir silah olarak kullanmayı denediği bilinen ve Doğu Türkistan nedeniyle karşılaştığı en ufak eleştiriye dahi çok sert ekonomik tehditlerle cevap veren Çin’in sadece ...

İngiltere’den Doğu Türkistan adımı! Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ dedi

Çin’in Doğu Türkistan Uygur Müslüman Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını İngiliz parlamentosu ‘soykırım’ olarak tanıyan önemli bir karar aldı. Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik Çin zulmü devam ediyor. Binlerce Uygur Türkü’nü toplama kamplarında zorla çalıştıran, çocukları ...

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...