Doğu Türkistan Gerçeği

images (3)

Doğu Türkistan denilince Kaşkarlı Mahmut gelir aklıma. Türk’ün ruhuna İslam’ın aktığı topraklar gelir. Şimdilerde ise mazlumiyet ve marumiyet gelir.

Arif Akpinar

Çin gibi bir dev bir ülkeye kafa tutmak imkansız gibi gözükse de yapılan zulümlere medeni ölçülerde ses çıkarmak gerek. Doğu Türkistanlılar da seslerini çeşitli konferanslarla medeni bir şekilde dile getiriyorlar.

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği, düzenlediği Doğu Türkistan konferansına, Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Birinci Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk’ü konuşmacı olarak davet etmişti. Doğu Türkistan gerçeğini kısmen de olsa görmek mümkün oldu.

Rusya ve Çin arasında mengeneye sıkışmış gibi duran Doğu Türkistan, 1.828.000 Km2yüzölçümü ve yaklaşık 42.000.000 nüfusuyla Müslüman Türklerden müteşekkil sözde özerk  bir ülke. Sahipsiz bütün Müslüman ülkelerde olduğu gibi burada da ciddi bir zulüm olduğu görülüyor.

Ne ki Doğu Türkistan diğer Müslüman ülkelere göre daha da talihsiz. Çünkü Çin’e diklendiğinde arka çıkacak bir sahibi yok. Doğu Türkistanlılar kendilerine yapılan zulme isyan ettiklerinde başlarına birçok kez balyozun indiğini biliyorlar. Konumlarından dolayı da kendi kaderlerini çizmeleri mümkün gözükmüyor. Ancak en azından zulme uğramamaları için seslerinin duyulması da gerekiyor. ABD’nin Doğu Türkistanlılara destek veriyor gibi gözükmesi de insani sebeplerden değil, Çin’le olan ekonomik ve siyasi çekişmesinden kaynaklanıyor. ABD Çin’i köşeye sıkıştırmak için Doğu Türkistanlıların hassasiyetini kullanıyor, istediğini alınca geri çekiliyor sonra da Çin, oradaki mazlum halkın tepesine balyoz gibi iniyor. Yoksa buradaki zulüm, kimsenin umurunda değildir.

Müslüman kanı bu kadar ucuzken, yüz milyonlarla ifade edilen Tibetlilerin bile isyan kalkışmasına cesaret edemediği Çin’de, Doğu Türkistanlıların isyan kalkışmaları, , doğrusu akılcı değildir. Suriye ve Afganistan örnekleri ortadayken El Kaide tipi mücadele tarzı, Müslüman kanı akmasından öte bir fayda sağlamıyor. Bundan dolayı Doğu Türkistanlıların mücadelelerini hiçbir devletin malzemesi olmadan akılcı ve medeni yollarla yapmaları gerekiyor. Şu anda da öyle yapıyorlar.

Osman Batur’uyla, Yusuf Has Hacip’iyle , Kaşgarlı Mahmut’uyla, Ali Han Töre’siyle, İsa Yusuf Alptekin’iyle yiğit, mert mücadele adamlarına, bilim adamlarına, edebiyatçılara vatanlık yapmıştır  Doğu Türkistan.  Bu topraklarda; 1933’te Şarki Türkistan Cumhuriyeti, 1944’te Müstakil Şarki Türkistan Cumhuriyeti kurulmuş ancak 1949 yılından sonra Çin tarafından işgal edilmesiyle bu topraklarda hep kan ve gözyaşı hakim olmuştur.

Dernek yetkililerinin ve konuşmacının ifadelerine göre Doğu Türkistan’da olanlar şunlardır:

 Türk kızları Çinliler ile zorla evlendirilmiş.
Türk bebekleri Çinli Ailelerin yanlarına yerleştirilmiş.
Milli Kıyafet giymeleri yasaklanmış.
Türkler verimsiz topraklara sürülmüş.
1991 yılında 2 Milyon Müslüman Türk Kadını kısırlaştırılmıştır.
1964 ve 1997 yılları arasında Taklamakan ve Lab-Nor bölgesinde 11’i yer altında olmak üzere bilinen 46 yer altı ve yer üstü nükleer deneme yapılmıştır. Tüm kanser menşeili ölümler, ölü doğumlar en az 20 kat artmıştır.
Çin’in nüfusun %95’i devletin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanırken Türklerin yararlanma oranı % 12 civarındadır. Kalan %88’i ücretlidir.

Doğu Türkistan’da 23 Bin Cami olmasına rağmen büyük çoğunluğu kapatılmıştır. Halk ibadetini ve Kur’an-ı Kerim okumayı gizlice yapmaktadır.

Buradan Çinlilerin zalimliği üzerine bir tezi savunmuyorum. Doğu Türkistan Rusya ya da ABD sınırları içinde de olsa başına gelecekler aynı olacaktır. Dernek başkanı Şemseddin Bey’den aldığım bilgiye göre; buradaki Müslüman Türklerin başına bu hadiselerin gelmesinin gerçek sebebi şudur:

Doğu Türkistan Petrol, Uranyum, Demir, Kömür, Altın, Tuz, Doğalgaz gibi yer altı ve yer üstü zenginliklere sahiptir.
Bütün Çin’de mevcut olan 148 farklı madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan’da çıkarılmaktadır.
5000 maden ocağı vardır ve bu Çin’deki toplam maden Ocağının %85’dir. Yaklaşık 500 bölgeden petrol, 30 bölgeden doğalgaz çıkarılmaktadır. Çin’in toplam kömür rezervinin yarısı Doğu Türkistan’da olup bu rezerv toplamda 1 Trilyon 50 Milyon ton civarındadır.
66 Altın yatağı mevcut olup yıllık altın üretimi 360kg civarındadır.
150 bin km2  tarım arazisi 12bin km2 ormanlık alana sahip Doğu Türkistan Yaylalarında 60 Milyona yakın küçük baş ve büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen Doğu Türkistanlılar fakirdir.

Bu olanlar sanki mazlumların kaderi gibidir. İnsanın, Doğu Türkistan gibi Irak, Afganistan, Libya gibi ülkelerin başına gelenleri gördükçe, iyi ki ülkemizde petrol yokmuş diyesi geliyor.

Çünkü üzerinizde mücevher varsa ya güçlü olacaksınız ya da güçlü bir korumanız olacak. Dünyadaki Müslümanların zulüm görmesinin altında yatan gerçek budur. Zenginlikleri var ancak aç kurtlar karşısında güçleri ve kendilerine sahip çıkacak Osmanlı benzeri bir korumaları yoktur.

Doğu Türkistanlılar seslerini duyurmaya çalışıyorlar, bir duayla da olsa destek bekliyorlar.

Kaynaklar:

http://www.haber7.com

x

Check Also

Alman Şirketleri Hakkında “Uygur İş Gücünden Yararlandıkları” Şüphesiyle Suç Duyurusu

Almanya’da savcılardan, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasından “kazanç sağlamakla” suçlanan Alman şirketleri hakkında soruşturma açmaları talep edildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Avrupa Anayasal ve İnsan Hakları Merkezi’nden (ECCHR) yapılan açıklamada, tekstil ve perakende alanında faaliyet gösteren ...

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o argümanlarımı daha da genişletmek istiyorum. Hegemon potansiyeli taşıyan bir devlet her şeyden önce kendi içindeki ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak için afet bölgesine gelen 36 kişilik Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği heyetiyle de bir araya ...

Doğu Türkistanlılar, Antalya’da yangınla mücadeleye destek oluyor

İstanbul’dan yola çıkan Doğu Türkistanlılar, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyetin bölgeye gideceği belirtilmişti. Bölgede Kızılay ekiplerinin koordinasyonuyla yardım kolilerinin ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı ...

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ...

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...