Rabia Platformu tanıtıldı

rabia

Rabia Platformu tanıtıldı

Mısır darbesi sonrası katliamlara tepki için kurulan Rabia Platformu, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı 

Mısır’da darbe sonrası yaşanan katliama tepki olarak tüm dünyaya yayılan “R4BIA işareti”nin uluslararası platforma dönüştü.

“Yeni bir dünya”, “Biz, tarihin yaşayan tanıklarıyız” ve “Hiç kimse dünyada olup bitenleri görmezden, duymazdan ve bilmezden gelme hakkına sahip değildir” sloganıyla yola çıkan R4BIA Platformu’nun kuruluş gayesi, çalışma esasları ve projeleri, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

İstanbul Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan platform sözcüsü, gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, arka planda birçok kişi olmasına rağmen kendisinin sözcü olarak görevlendirildiğini söyledi.

“300 milyon insan adına sizleri R4BIA selamıyla selamlıyorum” diyen Dilipak, logonun 300 milyondan daha fazla kopyalandığını söyledi.

Dilipak, sadece haksızlıklara ‘hayır’ demek değil bir gelecek projesine sahip olmanın önemli olduğunu belirterek, “Rabia katliamı bir ay önce bugün gerçekleşmişti. Haksızlık kimden gelirse gelsin, mazlumdan yana zalime karşı duracağız. Bu anlamda bu hareket sadece Mısır, Filistin ve Suriye halklarının vicdan hareketi değil, insanlığın vicdan hareketidir” diye konuştu.

R4BIA Platformu’nun global bir organizasyon olduğunu kaydeden Dilipak, bu platforma katılan herkesin “Rabia nesli”  olduğunu söyledi.

Dilipak şöyle devam etti:

“Bizim bütçemiz olmayacak, kimseden para almayacağız, muhasebe defterimiz olmayacak. İnsanların gönlünde küçücük bir yere sahip olmak bize yeter. Ordunun yönetime el koymasından sonra Mısır halkı, buna tepki olarak meydanlara çıktı. Ülke geneline yayılan ve bazen milyonları aşan insan kalabalığının katıldığı gösterilerin merkezi ise Rabiatu’l Adeviyye Meydanı oldu. Biz adımızı oradan alıyoruz. Bunun tarihi kökleri de var. Biz, Rabiat’ul Adeviyye’nin çocuklarıyız. Meydan, adeta insan hakkının, onurunun, sivil iradenin savunulduğu; darbelerin, vesayetçi rejimlerin, kirli medya düzeninin kınandığı, lanetlendiği sembol bir meydan haline geldi. Sadece Mısır halkı değil, başta İslam dünyası olmak üzere uluslararası kamuoyu halkın bu haklı talebini gördü.”

Abdurrahman Dilipak, platformun hiçbir kurumun, kişinin, partinin tek başına sözcülüğünü yapmayacağına dikkati çekerek, vicdanın sözcülüğünü yapacaklarını dile getirdi.

Platformun, kurumların ya da organizasyonların yaptığı veya yapacağı faaliyetleri koordine etmeden, organize etmeden sadece duyurusunu yapacağını anlatan Dilipak, şöyle devam etti:

“Siz yapacaksınız, fikirleri paylaşacak, birlikte hareket edeceksiniz. Platform, dünyanın neresinde olursa olsun R4BIA eylemlerine destek verecek, bu yeni harekete katkı sağlayacak yeni fikirlerin ve projelerin duyurulmasına yardım edecektir. Platform, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların sesi olacaktır. Dünyanın annesi Mısır’dan doğan ve yüzyıllar önce yaşamış bir annemizin adı olan bu işaret ve temsil ettiği ruh ve bilinç, şimdi tüm dünyada zulme, adaletsizliğe, haksızlığa, hukuksuzluğa karşı asil ve dik bir duruşun sembolü olmuştur. Tüm dünyadan R4BİA toplantıları yapan kişi ve kurumlar bu etkinliklerini www.r4biaplatform.com adresine girerek duyuracaklardır.”

R4BIA Platformu’nun evrensel vicdanın buluştuğu bir iletişim zemini olduğuna vurgu yapan Dilipak, “Ortak bir akıl, ortak tartışma zemini, ortak duyuru alanı olacak platform, zulme karşı, darbelere karşı, adaletsizliğe karşı, haksızlığa karşı duran ve sesini yükseltmek isteyen tüm kişi ve kurumlara açıktır” dedi.

Dilipak, çok kısa bir sürede tüm dünyadan yüzlerce sivil toplum kuruluşun platforma üye olduğunu ve desteklerini beyan ettiğini kaydederek, tüm dünyadan sendikaların, birliklerin, vakıfların, derneklerin, öğrenci kulüplerinin, bireylerin ve medya kuruluşlarının bu platformda etkileşim halinde bulunacaklarını söyledi.

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI GÜNDOĞDU: “MAZLUMDAN YANA TARAFIZ”

Platformun açılışına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da  platformun insan hakkı ihlalinin olduğu her yerde küresel vicdanın sesi olacağını belirtti. Medeniyetler mücadelesinin medeniyetler savaşına dönüştüğünü dile getiren Gündoğdu, mücadelenin yaşatma ve öldürme esaslarına bağlı taraflar arasında olduğunu söyledi.

Ahmet Gündoğdu, mazlumdan yana taraf olduklarını aktararak, “Memur-sen olarak, insandan, emekten ve özgürlükten yana tarafız. Sendika yasası bizi Türkiye ile sınırlasa da gönlümüz dünyadaki mazlumlardan yana” diye konuştu.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN: “PLATFORM, İSLAM DÜNYASI İÇİN YENİ ÇIKIŞ NOKTASI OLACAK”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da platformun kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Platformun dünya sahnesinde daha çok takip edilmesi için neler yapılması gerektiği konsunda herkesin katkı vermesinin önemli olacağını aktaran Arslan, Türkiye’de sendikacılık alanında yaşanan sıkıntılara değindi.

Arslan, buradan hareketle, yeni bir dünya kurulması için işçilerin gerekli değeri görmesi gerektiğini ifade ederek, “Platform, belki İslam dünyası için yeni bir çıkış noktası olacaktır. Konfederasyon olarak dünyadaki ikili işbirliklerimiz sayesinde platformun sesinin duyulmasını sağlayacağız. Bu toplum gerçekten adaletten ve mazlumdan yana tavır koyduğunuzda sizi yalnız bırakmıyor. Ankara’daki eylemlerde bunu gördük, meydanlardakilerin çoğu gençlerden oluşuyordu” dedi.

Platform Koordinatörü Cihangir İşbilir ise oluşumla ilgili internet sitesinin tanıtımını yaptı.

Dünyanın her yerinden katılımların başladığını bildiren İşbilir, Türkiye’den de birçok vakıf ve derneğin platforma katıldığını kaydetti.

Şu ana kadar bini aşkın bireysel üyenin platforma dahil olduğunu ifade eden İşbilir, üyelerin kendi etkinliklerini bu sayede duyurma imkanı bulacağını söyledi. Platformun etkin bir iletişim ve ve maksimum etkileşim amaçladığını kaydeden İşbilir, bu organizasyonun global ölçekte birliktelik sağlamada önemli rol oynayacağını dile getirdi.

Sitenin yayına başlamasından itibaren multimedya anlamında çok sayıda veri gönderildiğini aktaran İşbilir, platformun refleks, tepki veya antitez olmadığını, bunun bir aksiyon hareketi olduğunu  vurguladı.

Platformun bütün dünyada mazlumların sesi olacağını anlatan İşbilir, ana sayfalarında Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde haberler yayınlanacağı bilgisini verdi.

İşbilir, sitede yer alan ilan panosu sayesinde de kurumlararası paylaşıma imkan sağlandığını söyledi.

x

Check Also

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu

Maarif Hareketi Ailesi Buluştu. Çin Virüsü pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra uzun zamandır bir araya gelemediğimiz Maarif Hareketi dava kardeşliği Maarif Ailesi Buluşması kapsamında bir araya toplandı. Google+

Çin izin vermezse Doğu Türkistan için farklı seçenekler var

İnsan hakları savunucuları ve Batılı diplomatlar, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin, Çin memnun olmasa bile, Uygurların Doğu Türkistan’daki gün geçtikçe kötüleşen durumuna ilişkin kendi bulgularını belgelendirmesi gerektiğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle ...

Müslüman Uygur Türkleri Çinin sistematik baskıyla karşı karşıya

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/GRBcP5BrffI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> Çin'in Müslüman Uygurları, kendi hükümetlerinin sistematik baskısı ile karşı karşıya. Anavatanları olan Sincan eyaleti bir polis devletine dönüştürüldü - tahminen ...

Doğu Türkistanlı çocukların kimi kampta kimi Çinlilerin evinde

Bekir Şirin milligazete. com.tr Doğu Türkistanlı çocukların çilesi bitmek bilmiyor. Kimi asimilasyon kampında kimi Çinli bireylerin elinde bulunuyor Uluslararası Doğu Türkistan STK’ları Birliği’nin açıklamasına göre bir milyonu aşkın Doğu Türkistanlı çocuk, Çinlileştirme Çocuk kamplarında, tam ...

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan

Esaret ve Zulmün gerçek yüzü Doğu Türkistan Doğu Türkistan rumuz yayınevi Hidayet Oğuzhan Doğu Türkistan Kısa Özet Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde doğdu. Pakistan Lahore Uluslararası İslami Bilimler Enstitüsünde İslam hukuku bölümünde  lisans eğitimini bitiren Oğuzhan, ...

Ankara Baroların, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa

Ankara Baroların, Çin işgal altında bulunan Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine yönelik basın açıklamasa Google+

Akit TV’de Uygur Türkü annelerden yürekleri dağlayan yardım çığlığı!

Doğu Türkistan’da zulüm gören Uygur Türkü annler Akit TV canlı yayına katıldı. Çin zulmüne uğrayan Uygur Türkü anneler, çocuklarına kavuşmak için gözyaşlarıyla yardım istedi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Akit TV’de gerçekleştirdiği ‘Doğu Türkistan Özel Yayını’na ...