Cübbeli: DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İMANIMIZDIR

005

Doğu Türkistan davası dinimiz, imanımızıdır diyen Hocaefendi Doğu Türkistana gitmeyi çok istediğini ama güvenlik sorunu sebebiyle bu hayalini henüz gerçekleştiremediğine de değindi.

ahmet huca

Sohbetlerinde vatan ve millet gibi kavramlara da yer veren İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca 2023 Lider Ülke Türkiye Platformunun düzenlediği toplantıya katıldı.

Her ay düzenlediği konulu kahvaltılarla Türk Milliyetçiliğinin görüşlerini toplumun farklı kesimleri ile buluşturan 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Eylül ayı toplantısı Kavacık Limak Otel’de yapıldı.

Toplantının takdim konuşması 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Dönem Başkanı Atilla Çakar tarafından yapıldı. 2023Lider Ülke Türkiye Platformunun fikirleri ve faaliyetlerinin tanıtıldığı slayt gösterisinden sonra sohbete geçildi.

VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR 

Sohbetin ilk bölümünde İslamda Vatan sevgisi, millet ve milliyetçilik teması işlendi. Bu kavramların çok önemli olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca Vatan sevgisi imandandır hadisi ile sözlerine başladı ve bu hadisin mevzu olduğunu söyleyenlerin aksine manası hadistir dedi. Vatan yoksa namaz, oruc, hacc,zekat kurban gibi ibadetlerin gerçekleşemeyeceğini belirten Cübbeli Ahmet Hoca Milliyetçi Hareketin kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş’e büyük saygı duyduğunu, defalarca görüştüğünü,Türkeş’in dine ve din adamlarına gösterdiği sevgiye tanıklık ettiğini ifade etti.

Türkeş’le bir anısını da paylaşan Cübbeli Hoca Türkeş’in kendisi hakkında tutulan bir raporu haber verdiğini belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İMANIMIZDIR

Ülkücülerin Ehli Sünnete bağlı tertemiz Müslümanlar olduğunu belirten ve İrancı,Selefi akımlara karşı arasına mesafe koyduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca konuk olduğu bu toplantı vesilesiyle Ülkücüleri daha yakından tanıma imkanı bulduğunu ifade etti.

Ülkücülere ameli zayıf diyenlerin itikadında bozukluk var diyen Cübbeli Ahmet Hoca Doğu Türkistan ve Kerkük’te yaşanan zulümlerin görmezden gelinmesine tepki gösterdi.
Doğu Türkistan davası dinimiz, imanımızıdır diyen Hocaefendi Doğu Türkistana gitmeyi çok istediğini ama güvenlik sorunu sebebiyle bu hayalini henüz gerçekleştiremediğine de değinen Cübbeli Ahmet Türk Milletinin İslamın sancaktarı olduğunu belirtti.

Bir sonraki bölümde devlet ve devletin öneminin tartışıldı. Cübbeli Ahmet Hoca devletin önemine vurgu yaptı. İslama hizmette sahabeden sonra en büyük payın Osmanlıya ait olduğunu Osmanlının Türk olduğunu söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü Türk Milletinin İslama bağlılığına değindi ve İslama en büyük hizmeti Türk Milleti yapmıştır, bizim atalarımız Salih insanlardır bu salat torunlarına da geçmiştir dedi.

Ahmet Yeseviden atamız diye bahseden Cübbeli Ahmet milliyetçiyiz çünkü milletimiz sahabeden sonra İslama en büyük hizmeti gerçekleştirmiş olan millettir dedi.

Giresun Görele’li olduğunu aslen Buhara’dan Görele’ye geldiğini söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü soyunu araştırmak istedğini ama ne yazık ki gerekli kayıtlara ulaşamadığını söyledi ve Soyumuzu Öğrenmek İçin Kampanyalar Başlatmalıyız dedi ve bu fikri için destek istedi. Bu vatanın bölünmemesi noktasında hassasiyeti olan herkese gönülden yakın olduğunun altını da çizen Cübbeli Ahmet ne şucuyuz nede bucu. Hak neredeyse oradayız dedi.

PKK KAFİR BR ÖRGÜTTÜR

Çözüm sürecine dair sorulan bir soru üzerine PKK kafir bir örgüttür Allah ve Resulüne inanmayan, saygı göstermeyen bu örgütle görüşmenin anlamıda yararı da yoktur dedi.

Dinlerarası Diyaloga karşı olduğunu sadece din adamları arasında bir diyalog olabileceğini söyleyen Cübbeli Ahmet Fetullah gülen hocaefendi alimdir,zahittir,milliyetcidir.Şahsı hakkinda asla beyan degisikliğim yoktur dedi.

Cübbeli Ahmet Hoca’dan sonra söz alan 2023 Türkiye Platformu üyeleri Türk Milliyetçiliğinin ırkçılığı reddettiğini ve Türk kültürünü esas aldığını ifade ettiler. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların zorluğuna dikkat çeken Platform üyeleri bu süreçte din adamlarına da büyük görev düştüğünü, iktidarın camileri kendi siyasetine alet ettiğini belirttiler.

Toplantının sonunda 2023 Türkiye Platformu Dönem Başkanı tarafından kendine takdim edilen plaketi alan Cübbeli Ahmet Hoca başta tereddüt ettiği bu toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu MHP MYK üyesi ve 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu üyesi Erol Gül’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve sonuna kadar Erol Gülün yanında olduklarını belirttiler.

Kaynak: http://www.gazete2023.com/haber/6094/2023turkiye-platformu-cubbeli-ahmeti-konuk-etti.html 

x

Check Also

Alman Şirketleri Hakkında “Uygur İş Gücünden Yararlandıkları” Şüphesiyle Suç Duyurusu

Almanya’da savcılardan, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasından “kazanç sağlamakla” suçlanan Alman şirketleri hakkında soruşturma açmaları talep edildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Avrupa Anayasal ve İnsan Hakları Merkezi’nden (ECCHR) yapılan açıklamada, tekstil ve perakende alanında faaliyet gösteren ...

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o argümanlarımı daha da genişletmek istiyorum. Hegemon potansiyeli taşıyan bir devlet her şeyden önce kendi içindeki ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan birisi olan Kalbinur Sıddık, toplama kamplarında geçirdiği vahşet günlerini anlattı. Çin’in baskı ve ceza kamplarından ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak için afet bölgesine gelen 36 kişilik Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği heyetiyle de bir araya ...

Doğu Türkistanlılar, Antalya’da yangınla mücadeleye destek oluyor

İstanbul’dan yola çıkan Doğu Türkistanlılar, orman yangınlarının etkili olduğu Antalya’nın Manavgat ilçesine ulaştı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyetin bölgeye gideceği belirtilmişti. Bölgede Kızılay ekiplerinin koordinasyonuyla yardım kolilerinin ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı ...

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı

Doğu Türkistan’ın kalbi İstanbulda attı. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği öncülüğünde ve kardeş STK’larımız ile birlikte İstanbul’da büyük Kurban Bayramı Buluşması düzenlendi. Acı, hasret ve ıstıraba rağmen kurban Bayramı buluşmasında istiklale olan inancımızı, azmimizi, birliğimizi ...

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nden Rektör Uysal’a ziyaret

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin öncülüğünde Diğer Doğu Türkistanlı kardeş STK’larının desteğiyle basın açıklaması ve miting düzendi. Mitinge 5-6 Bin civarında dava dostlari ve ...