Cübbeli: DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İMANIMIZDIR

005

Doğu Türkistan davası dinimiz, imanımızıdır diyen Hocaefendi Doğu Türkistana gitmeyi çok istediğini ama güvenlik sorunu sebebiyle bu hayalini henüz gerçekleştiremediğine de değindi.

ahmet huca

Sohbetlerinde vatan ve millet gibi kavramlara da yer veren İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca 2023 Lider Ülke Türkiye Platformunun düzenlediği toplantıya katıldı.

Her ay düzenlediği konulu kahvaltılarla Türk Milliyetçiliğinin görüşlerini toplumun farklı kesimleri ile buluşturan 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Eylül ayı toplantısı Kavacık Limak Otel’de yapıldı.

Toplantının takdim konuşması 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Dönem Başkanı Atilla Çakar tarafından yapıldı. 2023Lider Ülke Türkiye Platformunun fikirleri ve faaliyetlerinin tanıtıldığı slayt gösterisinden sonra sohbete geçildi.

VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR 

Sohbetin ilk bölümünde İslamda Vatan sevgisi, millet ve milliyetçilik teması işlendi. Bu kavramların çok önemli olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca Vatan sevgisi imandandır hadisi ile sözlerine başladı ve bu hadisin mevzu olduğunu söyleyenlerin aksine manası hadistir dedi. Vatan yoksa namaz, oruc, hacc,zekat kurban gibi ibadetlerin gerçekleşemeyeceğini belirten Cübbeli Ahmet Hoca Milliyetçi Hareketin kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş’e büyük saygı duyduğunu, defalarca görüştüğünü,Türkeş’in dine ve din adamlarına gösterdiği sevgiye tanıklık ettiğini ifade etti.

Türkeş’le bir anısını da paylaşan Cübbeli Hoca Türkeş’in kendisi hakkında tutulan bir raporu haber verdiğini belirtti.

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İMANIMIZDIR

Ülkücülerin Ehli Sünnete bağlı tertemiz Müslümanlar olduğunu belirten ve İrancı,Selefi akımlara karşı arasına mesafe koyduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca konuk olduğu bu toplantı vesilesiyle Ülkücüleri daha yakından tanıma imkanı bulduğunu ifade etti.

Ülkücülere ameli zayıf diyenlerin itikadında bozukluk var diyen Cübbeli Ahmet Hoca Doğu Türkistan ve Kerkük’te yaşanan zulümlerin görmezden gelinmesine tepki gösterdi.
Doğu Türkistan davası dinimiz, imanımızıdır diyen Hocaefendi Doğu Türkistana gitmeyi çok istediğini ama güvenlik sorunu sebebiyle bu hayalini henüz gerçekleştiremediğine de değinen Cübbeli Ahmet Türk Milletinin İslamın sancaktarı olduğunu belirtti.

Bir sonraki bölümde devlet ve devletin öneminin tartışıldı. Cübbeli Ahmet Hoca devletin önemine vurgu yaptı. İslama hizmette sahabeden sonra en büyük payın Osmanlıya ait olduğunu Osmanlının Türk olduğunu söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü Türk Milletinin İslama bağlılığına değindi ve İslama en büyük hizmeti Türk Milleti yapmıştır, bizim atalarımız Salih insanlardır bu salat torunlarına da geçmiştir dedi.

Ahmet Yeseviden atamız diye bahseden Cübbeli Ahmet milliyetçiyiz çünkü milletimiz sahabeden sonra İslama en büyük hizmeti gerçekleştirmiş olan millettir dedi.

Giresun Görele’li olduğunu aslen Buhara’dan Görele’ye geldiğini söyleyen Ahmet Mahmut Ünlü soyunu araştırmak istedğini ama ne yazık ki gerekli kayıtlara ulaşamadığını söyledi ve Soyumuzu Öğrenmek İçin Kampanyalar Başlatmalıyız dedi ve bu fikri için destek istedi. Bu vatanın bölünmemesi noktasında hassasiyeti olan herkese gönülden yakın olduğunun altını da çizen Cübbeli Ahmet ne şucuyuz nede bucu. Hak neredeyse oradayız dedi.

PKK KAFİR BR ÖRGÜTTÜR

Çözüm sürecine dair sorulan bir soru üzerine PKK kafir bir örgüttür Allah ve Resulüne inanmayan, saygı göstermeyen bu örgütle görüşmenin anlamıda yararı da yoktur dedi.

Dinlerarası Diyaloga karşı olduğunu sadece din adamları arasında bir diyalog olabileceğini söyleyen Cübbeli Ahmet Fetullah gülen hocaefendi alimdir,zahittir,milliyetcidir.Şahsı hakkinda asla beyan degisikliğim yoktur dedi.

Cübbeli Ahmet Hoca’dan sonra söz alan 2023 Türkiye Platformu üyeleri Türk Milliyetçiliğinin ırkçılığı reddettiğini ve Türk kültürünü esas aldığını ifade ettiler. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların zorluğuna dikkat çeken Platform üyeleri bu süreçte din adamlarına da büyük görev düştüğünü, iktidarın camileri kendi siyasetine alet ettiğini belirttiler.

Toplantının sonunda 2023 Türkiye Platformu Dönem Başkanı tarafından kendine takdim edilen plaketi alan Cübbeli Ahmet Hoca başta tereddüt ettiği bu toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu MHP MYK üyesi ve 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu üyesi Erol Gül’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve sonuna kadar Erol Gülün yanında olduklarını belirttiler.

Kaynak: http://www.gazete2023.com/haber/6094/2023turkiye-platformu-cubbeli-ahmeti-konuk-etti.html 

x

Check Also

Çin: BM bünyesinde Uygur Müslümanları için etkinlik düzenlemek, Pekin’e hakaret

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde Uygur Özerk Bölgesiyle ilgili bir etkinlik düzenlenmesinin Pekin’e hakaret anlamına geldiğini söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Hua Chunying, Almanya, ABD ve İngiltere’nin girişimiyle BM ...

Çin’den BM ülkelerine skandal çağrı: Pekin karşıtı organizasyonlara katılmayın

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini maruz bıraktığı zulüm tüm çağrılara rağmen devam ediyor. Çin’in bazı BM ülkelerine Pekin’in Uygurlara uyguladığı zulmün ele alınacağı bir organizasyona katılmamaları yönünde ikna çağrısında bulunduğu belirtildi. Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ...

Çin güvenilir bir ticari partner midir?

Merve Şebnem Oruç / Gazeteci, Yazar 08.05.2021 Covid-19’a karşı geliştirdiği aşıyı ticari bir silah olarak kullanmayı denediği bilinen ve Doğu Türkistan nedeniyle karşılaştığı en ufak eleştiriye dahi çok sert ekonomik tehditlerle cevap veren Çin’in sadece ...

İngiltere’den Doğu Türkistan adımı! Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ dedi

Çin’in Doğu Türkistan Uygur Müslüman Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını İngiliz parlamentosu ‘soykırım’ olarak tanıyan önemli bir karar aldı. Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik Çin zulmü devam ediyor. Binlerce Uygur Türkü’nü toplama kamplarında zorla çalıştıran, çocukları ...

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...