Çin işkencesi

19884_511359642252699_969859288_n

Guandong benim için Guantanomodan farksızdır.

Çin işkencesi

muzeyyen-tasci

Ayşe Müzeyyen Taşçı
Çünkü Guandong’da tıpkı Guantanomu gibi Müslüman kardeşlerimin zorla tutulduğu, işkence gördüğü bir toplama kampıdır.
Çin hükümetinin “iş gücü fazlalığı” bahanesiyle Uygur Türkü olan gençleri- özelliklede genç kızları- sürgüne gönderdiği ve Çinin iç kısmalarında yer alan bir esaret- şehridir.

Bir başka deyimle, 2003’ten bu yana Doğu Türkistanlı Gençlerimizin zorla alıkonduğu, aşağılandığı, sıkıyönetim altında tutulduğu ve ağır şartlar altında iş gücünün sömürüldüğü fabrika ve atölyelerin bulunduğu bir cezaevidir Guandong.

Aynı zamanda Temmuz 2009’da eli sopalı yüzlerce Çinli tarafından yatakhanelerinde saldırıya uğrayan 800’ün üzerindeki işçinin (!)500’nün katledildiği 600’ün üzerindeki gencin ise “başka yere sevk edildikleri gerekçesi” ile kaybedildiği bir yerdir.

5 Temmuzda Urumçi’de meydanları doldurarak, yapılan katliamı protesto etmeye çalışan Uygurların akıbeti de farklı olmamıştır. Çin Polisi acımasızca, kadın Çocuk demeden Uygurların üzerine namlulardan ateş yağdırmış, katliamlarına yenilerini eklemiştir.
Urumçi’de başlayan kıyım artarak devam etmiş ve tüm bölgeye yayılmıştır. Evlere baskınlar düzenlenmiş, insanlar toplanmış, sokağa çıkma yasağı uygulanarak Uygur halkı adeta evlerine hapsedilmiştir. Polisin katliamlarına devletin kışkırttığı Çin halkı da eklenince sayısız ölümler, sayısız kıyımlar yaşanmıştır Doğu Türkistan’da..

Şimdi 5 Temmuz olaylarının yıldönümüne gelinen son haftada ise yeniden bir hareketlilik gözlenmiş, Uygurların yaşadığı şehir ve kasabalarda tanklar yürütülmeye başlanmıştır.

Biz tahriri ve Mısırı Konuşurken kim bilir Dünya gündeminde yer alamayan ne çok Uygur kardeşimiz katledilmiş, zindanlarda işkenceye maruz bırakılmıştır. Bu durum 5 Temmuzdan önce Uygur Türklerine bir göz dağı mahiyeti taşısa da nice canlar kaybolup gitmiştir aramızdan sessizice, kim bilir..

Hoş yeni de değildir bu Uygurlar için. Doğu Türkistan; Şincan (kazanılmış topraklar) olalı beri bu hep böyledir. Esasen 1884’te Çin imparatorluğu bu toprakları işgal ettiğinden bugüne, Uygurların kaderi Çin İşkencesine teslim edilmiş değil midir?
Uygur halkı kendi yurdunda yurtsuz bir vaziyette kalmış, Çinin sergilediği tüm asimilasyon faaliyetlerine rağmen var olma mücadelesini Dünyaya ve Müslümanlara sesini duyuramadan vere gelmiştir bu günlere.
Nitekim Müslüman Uygur halkı öteden beri esaretin her türlüsünü yaşamış, ötelenmiş, sömürülmüş, horlanmış,ezilmiş, esaret altında inleyip durmuştur..

İslam Coğrafyalarının Yüzlerce yıldır Sindirilmek, yok edilmek, asimile edilmek istendiği hepimizin malumudur.
Dün; Filistin, Keşmir, Mora,Çeçenistan, Bosna Hersek,Afganistan, Irak,Patani,Mayanmar, Afrika..
Bu gün;Suriye, Mısır,Libya,Türkiye..

Peki, ama ya Ümmetin sessiz çığlığı olan Doğu Türkistan?
Çin Milliyetçiliğinin katlettiği bu masumlar ve tüm yaşananlara rağmen hala o “sabık” atölyelerde çile doldurmaya devam eden gençler, elbet ümmetin evlatlarıdır.

Düşünün bir!.
Yüz yıllarca kendi topraklarınızda başkaları tarafından yönetilen, size biçilen kaderi yaşamak zorunda bırakılan ve buna her itirazınızda topluca katledilen bir milletsiniz. Hatta Millet olmanıza dahi izin verilmeyen, fert olarak başka bir milletin insafında yaşamanıza-müsaade edilen- kimselersiniz.

Nesliniz, geleceğiniz, yaşam hakkınız üzerinde hiçbir tasarrufunuz olmadan, sessiz çığlıklarınızın kimseler tarafından duyulmadan size geri döndüğünü düşünsenize. Ve tüm yaşadıklarınıza rağmen dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerinizin kapılarını sonuna kadar açarak-sizi umursamadan-size tanrılık taslayanların ekonomisini nasıl beslediğini sormaz mısın?

Kardeşlerinizin Kutsalınız olan Kâbe’yi bile adeta bir- Çin çöplüğüne çevirip-tespihinizin, takkenizin, seccadenizin parası ile size hükmeden bir dev yarattığını (!)

Siz acı içinde yaşarken, doğmamış çocuklarınız “fazlalık” diye katledilirken, hapishanelerde milletiniz işkence görürken,
Sormaz mısınız Alemi İslam’a..

“Gazze ile Doğu Türkistan arasında ne fark var!”diye.

“Filistin’in başına musallat ettiğiniz zalimleri de, Doğu Türkistan’ın kaderini terk ettiğiniz zalimleri de besleyen, büyüten devleştiren -tanrılaştıran- siz kardeşlerim değil misiniz” diye..

Sormaz mısınız?
Dünyayı fesada duçar eden, İslam dünyasının eliyle ekonomisini besleyip devleşen İsrail’den farklı mıdır Çin.
Ey Alemi İslam!.

Yer yüzüne yayılıp İslam Coğrafyalarından beslenen bu çekirge sürüsüne dikkat et!..
Ve ne olur artık Yecüc ve mecüc istilasına uğramış olduğumuzu fark et!.
Allah Aşkına!..

x

Check Also

Çin işgalinin 72.yılında Doğu Türkistanlar protesto etti

1 Ekim 1949’da Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal edilmesinin 72. yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenlendi. Uluslararası Doğu ...

basın açıklaması ve protesto duyuru

Uluslararası Doğu Türkistan STKlar Birliği, Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal edildiği 1 Ekim 1949 tarihinin 72. yıldönümünde İstanbul’da büyük bir ...

Kanada’daki Uygur Türkleri 148 yıllık kiliseyi camiye çevirdi

Kanada’nın Toronto kenti ile çevresinde yaşayan Uygur Türkleri, satın aldıkları tarihi bir kiliseyi camiye çevirdi. Troy kentinde 1873 yılında inşa ...

Uygur Mahkemesi’nin ikinci duruşması tamamlandı: Karar, aralık ayında verilecek

Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yapılan soykırımla ilgili ilk dava İngiltere’de halk mahkemesinde görüldü. Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insanlık suçlarını ...

İngiltere Doğu Türkistan’a zulüm yapan Çin’e karşı harekete geçti

Soykırımcı Faşist Çin’in İngiltere baş elçisi Zheng Zeguang’in birleşik krallık parlamentosuna girmesinin yasaklanması için sunulan teklif kararı oy birliği ile ...

Alman Şirketleri Hakkında “Uygur İş Gücünden Yararlandıkları” Şüphesiyle Suç Duyurusu

Almanya’da savcılardan, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasından “kazanç sağlamakla” suçlanan Alman şirketleri hakkında soruşturma açmaları talep edildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan ...

Çin’in Doğu Türkistan çıkmazı

Hakan Çalışır Bir süre önce Çin’in Hegemon mücadelesinde ABD’ye alternatif olabilir mi sorusuna gerekçeleriyle olumsuz yanıtını vermiştim. Bugün de o ...

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı

Doğu Türkistan’daki Çin toplama kamplarında işlenen tecavüzü anlatmakta zorlandı Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon araçlarından olan toplama kamplarından kurtulan kadınlardan ...

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Doğu Türkistanlı acil yardım ekibe teşekkür etti

Antalya’nın Manavgat, Akseki ve Gündoğmuş’ta çıkan yangın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türk halkına destek olmak ...