Çin işkencesi

19884_511359642252699_969859288_n1 Çin işkencesi

Guandong benim için Guantanomodan farksızdır.

Çin işkencesi

muzeyyen-tasci Çin işkencesi

Ayşe Müzeyyen Taşçı
Çünkü Guandong’da tıpkı Guantanomu gibi Müslüman kardeşlerimin zorla tutulduğu, işkence gördüğü bir toplama kampıdır.
Çin hükümetinin “iş gücü fazlalığı” bahanesiyle Uygur Türkü olan gençleri- özelliklede genç kızları- sürgüne gönderdiği ve Çinin iç kısmalarında yer alan bir esaret- şehridir.

Bir başka deyimle, 2003’ten bu yana Doğu Türkistanlı Gençlerimizin zorla alıkonduğu, aşağılandığı, sıkıyönetim altında tutulduğu ve ağır şartlar altında iş gücünün sömürüldüğü fabrika ve atölyelerin bulunduğu bir cezaevidir Guandong.

Aynı zamanda Temmuz 2009’da eli sopalı yüzlerce Çinli tarafından yatakhanelerinde saldırıya uğrayan 800’ün üzerindeki işçinin (!)500’nün katledildiği 600’ün üzerindeki gencin ise “başka yere sevk edildikleri gerekçesi” ile kaybedildiği bir yerdir.

5 Temmuzda Urumçi’de meydanları doldurarak, yapılan katliamı protesto etmeye çalışan Uygurların akıbeti de farklı olmamıştır. Çin Polisi acımasızca, kadın Çocuk demeden Uygurların üzerine namlulardan ateş yağdırmış, katliamlarına yenilerini eklemiştir.
Urumçi’de başlayan kıyım artarak devam etmiş ve tüm bölgeye yayılmıştır. Evlere baskınlar düzenlenmiş, insanlar toplanmış, sokağa çıkma yasağı uygulanarak Uygur halkı adeta evlerine hapsedilmiştir. Polisin katliamlarına devletin kışkırttığı Çin halkı da eklenince sayısız ölümler, sayısız kıyımlar yaşanmıştır Doğu Türkistan’da..

Şimdi 5 Temmuz olaylarının yıldönümüne gelinen son haftada ise yeniden bir hareketlilik gözlenmiş, Uygurların yaşadığı şehir ve kasabalarda tanklar yürütülmeye başlanmıştır.

Biz tahriri ve Mısırı Konuşurken kim bilir Dünya gündeminde yer alamayan ne çok Uygur kardeşimiz katledilmiş, zindanlarda işkenceye maruz bırakılmıştır. Bu durum 5 Temmuzdan önce Uygur Türklerine bir göz dağı mahiyeti taşısa da nice canlar kaybolup gitmiştir aramızdan sessizice, kim bilir..

Hoş yeni de değildir bu Uygurlar için. Doğu Türkistan; Şincan (kazanılmış topraklar) olalı beri bu hep böyledir. Esasen 1884’te Çin imparatorluğu bu toprakları işgal ettiğinden bugüne, Uygurların kaderi Çin İşkencesine teslim edilmiş değil midir?
Uygur halkı kendi yurdunda yurtsuz bir vaziyette kalmış, Çinin sergilediği tüm asimilasyon faaliyetlerine rağmen var olma mücadelesini Dünyaya ve Müslümanlara sesini duyuramadan vere gelmiştir bu günlere.
Nitekim Müslüman Uygur halkı öteden beri esaretin her türlüsünü yaşamış, ötelenmiş, sömürülmüş, horlanmış,ezilmiş, esaret altında inleyip durmuştur..

İslam Coğrafyalarının Yüzlerce yıldır Sindirilmek, yok edilmek, asimile edilmek istendiği hepimizin malumudur.
Dün; Filistin, Keşmir, Mora,Çeçenistan, Bosna Hersek,Afganistan, Irak,Patani,Mayanmar, Afrika..
Bu gün;Suriye, Mısır,Libya,Türkiye..

Peki, ama ya Ümmetin sessiz çığlığı olan Doğu Türkistan?
Çin Milliyetçiliğinin katlettiği bu masumlar ve tüm yaşananlara rağmen hala o “sabık” atölyelerde çile doldurmaya devam eden gençler, elbet ümmetin evlatlarıdır.

Düşünün bir!.
Yüz yıllarca kendi topraklarınızda başkaları tarafından yönetilen, size biçilen kaderi yaşamak zorunda bırakılan ve buna her itirazınızda topluca katledilen bir milletsiniz. Hatta Millet olmanıza dahi izin verilmeyen, fert olarak başka bir milletin insafında yaşamanıza-müsaade edilen- kimselersiniz.

Nesliniz, geleceğiniz, yaşam hakkınız üzerinde hiçbir tasarrufunuz olmadan, sessiz çığlıklarınızın kimseler tarafından duyulmadan size geri döndüğünü düşünsenize. Ve tüm yaşadıklarınıza rağmen dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerinizin kapılarını sonuna kadar açarak-sizi umursamadan-size tanrılık taslayanların ekonomisini nasıl beslediğini sormaz mısın?

Kardeşlerinizin Kutsalınız olan Kâbe’yi bile adeta bir- Çin çöplüğüne çevirip-tespihinizin, takkenizin, seccadenizin parası ile size hükmeden bir dev yarattığını (!)

Siz acı içinde yaşarken, doğmamış çocuklarınız “fazlalık” diye katledilirken, hapishanelerde milletiniz işkence görürken,
Sormaz mısınız Alemi İslam’a..

“Gazze ile Doğu Türkistan arasında ne fark var!”diye.

“Filistin’in başına musallat ettiğiniz zalimleri de, Doğu Türkistan’ın kaderini terk ettiğiniz zalimleri de besleyen, büyüten devleştiren -tanrılaştıran- siz kardeşlerim değil misiniz” diye..

Sormaz mısınız?
Dünyayı fesada duçar eden, İslam dünyasının eliyle ekonomisini besleyip devleşen İsrail’den farklı mıdır Çin.
Ey Alemi İslam!.

Yer yüzüne yayılıp İslam Coğrafyalarından beslenen bu çekirge sürüsüne dikkat et!..
Ve ne olur artık Yecüc ve mecüc istilasına uğramış olduğumuzu fark et!.
Allah Aşkına!..

x

Check Also

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...

Çin, Doğu Türkistan’da ‘bağımsız insan hakları gözlemi’ teklifini reddetti

Çin’in Paris Büyükelçiliği, Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız insan hakları gözlemine izin verilmeyeceğini bildirdi. Ankara Çin‘in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın ...

‘Çin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini kısırlaştırıyor’

Çin hükümetinin ülkedeki Uygur nüfusunu azaltmak için kadınları kısırlaştırdığına ilişkin tanık ifadeleri ve raporlar her geçen gün daha ciddi ve ...

İSVEÇLİ ÜNLÜ ŞARKICI ZARA’DAN ÇİN’E DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ!

İsveçli ünlü şarkıcı Zara Larsson, Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı politikalarına tepki olarak Çin menşeli teknoloji şirketi Huawei ile reklam anlaşmasını ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2000 ÇİNLİ EĞİTMEN İŞE ALINACAK

Milyonlarca Uygur Türkünün ceza kamplarında tutulduğu ve muazzam zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıkları dünyada çapında büyük tartışmalara konu olurken, ...

Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, Uygur Türklerine otomatik mülteci statüsü verilmesi çağrısında bulundu

Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Çin’in Uygur Türklerine karşı soykırım uyguladığına yönelik kanıtların olduğuna dikkat çekti. Birleşik Krallık’taki 44 milletvekili, ...

Doğu Türkistan depremle sarsıldı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin Deprem Ağları Merkezi, merkez üssü, Turfan kentine bağlı Toksun ilçesi ...

Doğu Türkistan Heyeti İçişleri bakanı ziyaret etti

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...

Göç idaresi genel müdürlüğü ziyaret edildi

7 Ağustos 2020 perşenbe günü, aralarında Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı Hidayet OĞUZHAN’in da bulunduğu uluslararası Doğu Türkistan ...