Çin işkencesi

19884_511359642252699_969859288_n

Guandong benim için Guantanomodan farksızdır.

Çin işkencesi

muzeyyen-tasci

Ayşe Müzeyyen Taşçı
Çünkü Guandong’da tıpkı Guantanomu gibi Müslüman kardeşlerimin zorla tutulduğu, işkence gördüğü bir toplama kampıdır.
Çin hükümetinin “iş gücü fazlalığı” bahanesiyle Uygur Türkü olan gençleri- özelliklede genç kızları- sürgüne gönderdiği ve Çinin iç kısmalarında yer alan bir esaret- şehridir.

Bir başka deyimle, 2003’ten bu yana Doğu Türkistanlı Gençlerimizin zorla alıkonduğu, aşağılandığı, sıkıyönetim altında tutulduğu ve ağır şartlar altında iş gücünün sömürüldüğü fabrika ve atölyelerin bulunduğu bir cezaevidir Guandong.

Aynı zamanda Temmuz 2009’da eli sopalı yüzlerce Çinli tarafından yatakhanelerinde saldırıya uğrayan 800’ün üzerindeki işçinin (!)500’nün katledildiği 600’ün üzerindeki gencin ise “başka yere sevk edildikleri gerekçesi” ile kaybedildiği bir yerdir.

5 Temmuzda Urumçi’de meydanları doldurarak, yapılan katliamı protesto etmeye çalışan Uygurların akıbeti de farklı olmamıştır. Çin Polisi acımasızca, kadın Çocuk demeden Uygurların üzerine namlulardan ateş yağdırmış, katliamlarına yenilerini eklemiştir.
Urumçi’de başlayan kıyım artarak devam etmiş ve tüm bölgeye yayılmıştır. Evlere baskınlar düzenlenmiş, insanlar toplanmış, sokağa çıkma yasağı uygulanarak Uygur halkı adeta evlerine hapsedilmiştir. Polisin katliamlarına devletin kışkırttığı Çin halkı da eklenince sayısız ölümler, sayısız kıyımlar yaşanmıştır Doğu Türkistan’da..

Şimdi 5 Temmuz olaylarının yıldönümüne gelinen son haftada ise yeniden bir hareketlilik gözlenmiş, Uygurların yaşadığı şehir ve kasabalarda tanklar yürütülmeye başlanmıştır.

Biz tahriri ve Mısırı Konuşurken kim bilir Dünya gündeminde yer alamayan ne çok Uygur kardeşimiz katledilmiş, zindanlarda işkenceye maruz bırakılmıştır. Bu durum 5 Temmuzdan önce Uygur Türklerine bir göz dağı mahiyeti taşısa da nice canlar kaybolup gitmiştir aramızdan sessizice, kim bilir..

Hoş yeni de değildir bu Uygurlar için. Doğu Türkistan; Şincan (kazanılmış topraklar) olalı beri bu hep böyledir. Esasen 1884’te Çin imparatorluğu bu toprakları işgal ettiğinden bugüne, Uygurların kaderi Çin İşkencesine teslim edilmiş değil midir?
Uygur halkı kendi yurdunda yurtsuz bir vaziyette kalmış, Çinin sergilediği tüm asimilasyon faaliyetlerine rağmen var olma mücadelesini Dünyaya ve Müslümanlara sesini duyuramadan vere gelmiştir bu günlere.
Nitekim Müslüman Uygur halkı öteden beri esaretin her türlüsünü yaşamış, ötelenmiş, sömürülmüş, horlanmış,ezilmiş, esaret altında inleyip durmuştur..

İslam Coğrafyalarının Yüzlerce yıldır Sindirilmek, yok edilmek, asimile edilmek istendiği hepimizin malumudur.
Dün; Filistin, Keşmir, Mora,Çeçenistan, Bosna Hersek,Afganistan, Irak,Patani,Mayanmar, Afrika..
Bu gün;Suriye, Mısır,Libya,Türkiye..

Peki, ama ya Ümmetin sessiz çığlığı olan Doğu Türkistan?
Çin Milliyetçiliğinin katlettiği bu masumlar ve tüm yaşananlara rağmen hala o “sabık” atölyelerde çile doldurmaya devam eden gençler, elbet ümmetin evlatlarıdır.

Düşünün bir!.
Yüz yıllarca kendi topraklarınızda başkaları tarafından yönetilen, size biçilen kaderi yaşamak zorunda bırakılan ve buna her itirazınızda topluca katledilen bir milletsiniz. Hatta Millet olmanıza dahi izin verilmeyen, fert olarak başka bir milletin insafında yaşamanıza-müsaade edilen- kimselersiniz.

Nesliniz, geleceğiniz, yaşam hakkınız üzerinde hiçbir tasarrufunuz olmadan, sessiz çığlıklarınızın kimseler tarafından duyulmadan size geri döndüğünü düşünsenize. Ve tüm yaşadıklarınıza rağmen dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerinizin kapılarını sonuna kadar açarak-sizi umursamadan-size tanrılık taslayanların ekonomisini nasıl beslediğini sormaz mısın?

Kardeşlerinizin Kutsalınız olan Kâbe’yi bile adeta bir- Çin çöplüğüne çevirip-tespihinizin, takkenizin, seccadenizin parası ile size hükmeden bir dev yarattığını (!)

Siz acı içinde yaşarken, doğmamış çocuklarınız “fazlalık” diye katledilirken, hapishanelerde milletiniz işkence görürken,
Sormaz mısınız Alemi İslam’a..

“Gazze ile Doğu Türkistan arasında ne fark var!”diye.

“Filistin’in başına musallat ettiğiniz zalimleri de, Doğu Türkistan’ın kaderini terk ettiğiniz zalimleri de besleyen, büyüten devleştiren -tanrılaştıran- siz kardeşlerim değil misiniz” diye..

Sormaz mısınız?
Dünyayı fesada duçar eden, İslam dünyasının eliyle ekonomisini besleyip devleşen İsrail’den farklı mıdır Çin.
Ey Alemi İslam!.

Yer yüzüne yayılıp İslam Coğrafyalarından beslenen bu çekirge sürüsüne dikkat et!..
Ve ne olur artık Yecüc ve mecüc istilasına uğramış olduğumuzu fark et!.
Allah Aşkına!..

x

Check Also

Çin: BM bünyesinde Uygur Müslümanları için etkinlik düzenlemek, Pekin’e hakaret

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde Uygur Özerk Bölgesiyle ilgili bir etkinlik düzenlenmesinin Pekin’e hakaret anlamına geldiğini söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Hua Chunying, Almanya, ABD ve İngiltere’nin girişimiyle BM ...

Çin’den BM ülkelerine skandal çağrı: Pekin karşıtı organizasyonlara katılmayın

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini maruz bıraktığı zulüm tüm çağrılara rağmen devam ediyor. Çin’in bazı BM ülkelerine Pekin’in Uygurlara uyguladığı zulmün ele alınacağı bir organizasyona katılmamaları yönünde ikna çağrısında bulunduğu belirtildi. Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ...

Çin güvenilir bir ticari partner midir?

Merve Şebnem Oruç / Gazeteci, Yazar 08.05.2021 Covid-19’a karşı geliştirdiği aşıyı ticari bir silah olarak kullanmayı denediği bilinen ve Doğu Türkistan nedeniyle karşılaştığı en ufak eleştiriye dahi çok sert ekonomik tehditlerle cevap veren Çin’in sadece ...

İngiltere’den Doğu Türkistan adımı! Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ dedi

Çin’in Doğu Türkistan Uygur Müslüman Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını İngiliz parlamentosu ‘soykırım’ olarak tanıyan önemli bir karar aldı. Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik Çin zulmü devam ediyor. Binlerce Uygur Türkü’nü toplama kamplarında zorla çalıştıran, çocukları ...

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti

İngiltere parlamentosu Çin zulmüne resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti İngiltere parlamentosu 22 Nisan, perşembe günü oy birliğiyle Doğu Türkistan’da soykırım yapıldığını kabul etti ve açıklama yapıldı. İngiltere Milletvekillerinin oylama konuşmalarında 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot ...

Türk Mahkemesi, Çin’in Abdulkadir Yapçan’ın iade talebini reddetti

Türk mahkemesi, Çin'in Abdukadir Yapcan'ın iade talebini reddetti Türk Adaleti Tecelli etti, Çin düzmece iftiralarla iadesini talep ettiği Doğu Türkistan davasının Yılmaz lideri ve kanaat önderi Abdulkadir YAPÇAN’in 8 Nisan 2021 tarihindeki duruşması hayırla sonuçlandı. ...

Yalanın Gölgesinde Soykırım: Doğu Türkistan konulu basın toplantısı gerçekleşti

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ve Çin yönetiminin propaganda faaliyetlerini cevap vermek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleşti. basın toplantısında, Çin’in 2 Nisan’da gösterime giren “The War in The Shadows” filmiyle, Doğu Türkistan üzerinde propaganda ve ...

Sistematik soykırımın başlangıcı: Barın Katliamı

Çin’in Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 31 yıl geçti.Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla 31 yıl önce yaşanan Barın Katliamı ile Doğu Türkistanlıların ortadan kaldırılması hedeflendi. Basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan Sivil ...

Barın Katliamın 31.yıl dönümünde Basın açıklaması

5 Nisan 1990 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında İşgalci Çin Rejimi tarafından gerçekleştirilen Katliamı, Barın şehitlerini ve Barın Direnişini anmak ve Doğu Türkistan’da devam eden ve gün geçtikçe artan ...