Çin Türkistan’da katliam yaptığını kabul etti

19884_511359642252699_969859288_n

Çin Türkistan’da katliam yaptığını kabul etti

Komünist Parti yöneticisi Doğu Türkistan’da katliam yaptıklarını açıkça itiraf etti. Katliama dünya sessiz

Doğu Türkistan’da 23 Nisan 2013’te Kaşgar bölgesinin Sırıkbuya kentinde 21, 26 Haziran’da Turfan’ın Lukçun kentinde 25, 28 Haziran’da Hoten’in Hanırık kentinde 2, ve 29 Haziran’da Urumçi’de 2 kişi olmak üzere işgal karşıtı olaylarda toplam 70 Müslüman Uygur öldürüldü. Katliamdan sonra, Çin işgal yönetimi 29 Haziran’dan başlayarak Urumçi’ye Çin’den onbinlerce asker, tank ve zırhlı araçlar ile toplumsal olaylarda kullanılan çeşitli saldırı araçları sevk etti. Etnik, dışlayıcı ve ayırımcı bir politika izleyerek Müslüman Uygur halkına gözdağı veren Çin’in İçişleri bakanı da olaydan sonra derhal başkent Urumçi’ye gelerek operasyonları bizzat yönetti.

BBC’de yer alan haberlere göre; Çin İçişleri Bakanlığı 1 Temmuz’da bir genelge yayınladı. Genelgeye göre Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların sapı ile birlikte boyu 15- 22 santimetreyi geçen ve yanında taşıdığı cep çakıları ile yanıcı ve patlayıcı maddeler ile bunların yapımında kullanılan maddeleri 10 gün içinde en yakın güvenlik birimine teslim etmeleri istendi.
Bugün yayınlanan emirnamede ise yönetim aleyhtarı fikirler taşıyan, Çin yönetiminin terörist olarak nitelendirdiği eylemlere katılan veya şüphe çeken kişilerin ihbarının Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan her Çin vatandaşının (Müslüman Uygurların) öncelikli görevi olduğu, bunları ihbar edenlerin isimlerinin gizli tutulacağı ve koruma verileceği bildirildi. Ayrıca ihbarın şifahi, yazılı, telefon ve sosyal medya aracılığı ile yapılabileceği, ihbarcılara 50-100 bin Yuan (8.100 – 16.200 $) arasında para ödülü verileceği açıklandı. Çin işgal yönetiminin bu genelge ile esas amacının, cep çakısı taşımayı geleneksel halde sürdüren Uygurları bu adetten soğutmak, aralarındaki birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını yok etmek ve birbirine düşman etmek olarak yorumlanıyor.

İstanbul’a gelen görgü şahitlerinin ifadelerine göre başkent Urumçi başta olmak üzere bütün Doğu Türkistan şehirlerinin ana yolları, giriş-çıkış noktaları, meydanlar ve özellikle Uygurların yaşadığı bölgeler abluka altına alındı. Seyahat eden yaşlı ve çocuklar dahil hemen herkes kimlik kontrolü ve aramaya tabi tutuluyor, en küçük eksiklik veya şüphe çeken durum gözaltı ve tutuklanma ile sonuçlanıyor. Şahitlerin ifadesine göre Urumçi adeta hayalet şehir halini aldı. İnsanlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkamıyor. Yurt dışı uçak seferleri de gecikmeli olarak yaptırılıyor veya iptal ediliyor.

KOMÜNİST PARTİ YÖNETİCİSİ: GÖSTERİCİLERE RASTGELE ATEŞ AÇILDI

Bu arada 28 Haziran Hanırık olaylarının sır perdesi de aralanıyor. Washington merkezli Hür Asya Radyosunun muhabiri Şöhret Hoşur katliamla ilgili yeni bilgilere ulaştı. Rfa haber sitesinde yer alan bilgilere göre, Hanırık kenti mahalli Komünist Parti (KP) Genel sekreteri Abdullah Mehmet Kurban olaylar ile ilgili şöyle konuştu:

“Dün yerel KP merkezi komitesi toplantısına katıldım. Bize izletilen video görüntüleri adeta 1989’daki Tienenman olaylarını hatırlatıyordu. Cuma namazından çıkan 300- 400 kişilik gurup, Hoten şehrine doğru tekbir getirerek yürüyordu. Olaya önce Polis merkezindeki 12 polis müdahale etmeye çalışıyor, fakat başaramayınca ilçeden yardım talebinde bulunuyor. İlçeden takviye olarak gelen güvenlik güçleri halka rast gele ateş açıyor. Ateş neticesinde 2 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı. Bu aradada Hoten İttifak meydanında Çinli göçmenler ile Uygurlar arasında da etnik çatışmalar meydana geldi. Göstericilerin elinde sopalarvardı. Çatışmaların tamamı bize gösterilmedi, ancak yürüyüş anı izlettirildi. Göstericilerin teşhisinde yardımcı olmamız istendi. Göstericilerin taleplerini bilmiyoruz, yalnız tekbir getirerek Balamıs kentinden Hanırık ilçesine doğru yürüyorlardı. Gösteri yapan gruba güvenlik güçlerinin rastgele ateş etmesinden sonra motosiklet ve arabalarıyla olay yerinden Teklemakan çölüne doğru kaçmaya çalıştılar, çölde motosiklet ve arabalarını bırakarak kayboldular. Güvenlik güçleri onları ele geçirmek için operasyon başlattı. Olayda ölen, yaralanan ve tutuklananlar hakkında bize bilgi verilmedi. KP üst makamları ileride ayrıntılı bilgi verecek fakat bu konuda konuşma yasağı getirildi.”

TÜRKİYE VE BATININ SESSİZLİĞİ UYGUR HALKINI ÜZÜYOR

Gezi eylemlerinde üzerlerine su ve gaz sıkılan kişiler için çok sayıda bildiri yayınlayan ABD, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçek mermilerle gerçekleştirdiği katliama çok cılız bir tepki göstermekle yetindi. Hhayvan haklarının korunmasında sınır tanımayan Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer batılı ülkeler ile insan hakları örgütleri ve diğer STK’ların Çin katliamını görmezlikten gelmeleri, sessiz kalmaları, iki yüzlülük, riyakarlık, çifte standart ve dini ayırımcılık olarak algılanıyor.

Türkiye’deki siyasi partilerin, iktidar partisi dahil, Çin katliamlarınıı kınamamasına da bir anlam verilemiyor. Hükümetin sessizliği, ay yıldız armalı tişört giydikleri için Çin işgal polislerince tutuklanarak, işkence ve hakarete maruz kalan Doğu Türkistan Türklerini derinden yaralıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın diğer uluslararası sorunlara karşı mutat olarak yayınladığı bildirilerde dahi Uygur katliamını yok sayması, 90’lı yıllardaki koalisyon hükümetlerinin Doğu Türkistan Türklerine reva gördüğü tarihi yanılgıyı ve takındığı tavrı hatırlatıyor.

Geçtiğimiz yılda D. Türkistan’da benzer görüntüler yaşanmıştı

 

x

Check Also

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Sözde 75 Aşırlık Belirtisi

Aşağıda sözde “Dinî Aşırılık İçeren Faaliyetler Hakkında Temel Bilgiler (75 Aşırılık Belirtisi)” verilmektedir. Dinî aşırılık bir din değildir, mücadele etmek istediğimiz şeydir. Sincan’daki dinî aşırılık genellikle etnik bölünmeler ve şiddet içeren terörizmle iç içe geçmektedir. ...

Şaka değil soykırım Doğu Türkistan Çağrı Mektubu

4 yıl önce 1 Nisan’da insanlar kitleler halinde toplama kamplarına alınmaya başlandı. Bu insanlık ayıbı son bulsun. Sesimiz bir olsun KAMPLAR KAPATILSIN! Çağrı Mektubu Şaka değil soykırım Doğu Türkistan 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet