Çin Uygur çatışmasını Suriye’ye bağladı

China-Xinjiang-Security.JPEG-02c38 Çin Uygur çatışmasını Suriye'ye bağladı

Çin Uygur çatışmasını Suriye’ye bağladı

Genellikle yaşanan olaylardan sonra yurtdışındakibağımsızlık yanlısı Uygurları hedef gösteren Çin, bu kez de Suriyeli muhalifleri suçladı.

Doğu Türkistan’da baskı siyasetine devam eden Çin, bu bölgedeki çatışmalar ve ölümler için bu kez de Suriyeli muhalifleri suçladı.

Pekin yönetimi tarafından yapılan suçlama, işgal altındaki Uygur bölgesinde 26 Haziran’da başlayan ve 24 kişinin ölümüne neden olan olaylar ile Hotan’da meydana gelen olayların ardından yapıldı.

Yaşanan olaylardan sonra yurtdışındaki bağımsızlık yanlısı Uygurları hedef gösteren Çin, bu kez ilk defa Suriye’yi suçladı. Çin yönetimi tarafından yapılan bu suçlama, geleneksel olarak “yurtdışındaki Uygurlarıa ve yabancıları” hedef gösterme taktiğine uyuyor.

Geçen haftaki iki saldırıda 35’den fazla kişinin öldüğü belirtiliyor. Olaylar sonrasında Çin polisi başkent Urumçi’nin sokaklarında kontrol noktaları oluşturdu.

Hükümet, zanlıların etnik kimliğini belirtmedi; ancak “dini aşırıcılıkla” suçladığı kişinin isminin Ahmetniyaz Sıddık olması Uygur kökenli olduğu izlenimini veriyor.

“TÜRKİYE’DEN SURİYE’YE GEÇTİLER”

Çin komünist partisinin sözcüsü durumundaki People’s Daily’nin sahip olduğu tabloid gazete Global Times’a göre, “Doğu Türkistan” örgütünün bazı üyeleri Türkiye’den Suriye’ye geçiyor.

Gazetenin Çin’in “terörizm” karşıtı biriminden aldığı bilgilere göre, 2012 yılından beri Doğu Türkistan örgütünün bazı üyeleri Türkiye’den Suriye’ye geçiyor ve orada Suriye muhalefetinin içindeki “dini gruplara” katılarak Suriye ordusuna karşı savaşıyor.

Çoğunluğu 9 milyon Müslüman Uygur Türkü’nün oluşturduğu veTürkiye’nin iki katı büyüklüğünde olan 17 milyonluk bölgede Uygurlar, Çinli yetkililer tarafından dini ve kültürel baskıya maruz kalıyor. Bölgeye sürekli olarak gönderilen Hanların (Çinliler) yerleştirilmesi, istihdam eşitsizliği, kaynakların adaletsiz paylaşımı gibi nedenler de bu bölgede sık sık çatışmalara neden oluyor.

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+