Uygurlar İstanbul’a gelince kriz çıktı

Uygurlar İstanbul’a gelince kriz çıktı

ABD’nin Guantanamo Üssü’nde sorgulandıktan sonra 13 ay önce serbest bırakılan 2 Uygur Türk’ünün İstanbul’a gelişi krize neden oldu. Havalimanında birkaç gün bekletilen iki Uygur iltica talebinde bulundu.

TOLGA ŞARDAN Ankara

Dışişleri Bakanlığı ile MİT Müsteşarlığı ve İstanbul Valiliği arasında krize neden olaylar zinciri şöyle yaşandı:
ABD’nin 11 Eylül’den sonra başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerden El Kaide veTaliban’la bağlantısı olduğu gerekçesiyle yakaladığı şüphelileri tuttuğu Guantanamo Üssü’nde sorgulanan 2 Uygur Türkü, 13 ay önce cezaevinden salıverildi. İsimleri gizli tutulan iki Uygur Türk’ü, pasaport yerine kullandıkları Haymatlos (vatansız) belgesiyle ABD’den, El Salvador’a geçti.
Gözaltına alındılar
Guantanamo’dan çıktıktan sonra 13 ay El Salvador’da yaşayan 2 Uygur Türk, geçen hafta ABD’nin kendilerine verdiği Haymatlos seyahat belgesi ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi. Uçaktan indikten sonra polis güvenlik noktasından ülkeye giriş yapmaya çalışan iki Uygur Türk’ü, kısa süreli olarak havalimanı polisince gözaltına alınarak sorgulandı.
Polise başlarından geçenleri anlatan iki Uygur Türk’ü, İstanbul’a giriş yapmak istediklerini söyledi. Bu gelişmenin Ankara’ya bildirilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı ile MİT Müsteşarlığı devreye girdi. İki kurum, Türkiye’nin özellikle Çin’le diplomatik ilişkileri kapsamında iki Uygur Türk’ünün Türkiye’ye sokulmasında sakınca bulunduğunu, geldikleri ülkeye sınırdışı edilmelere gerektiğini belirten resmi görüş verdi. İki Uygur Türk’ü Ankara’da yapılan değerlendirmelerin İstanbul’a ulaşmasına kadar geçen süre içinde, Atatürk Havalimanı’nda birkaç gün boyunca bekletildi.
Ancak bu gelişmeler yaşanırken 2 Uygur Türkü, iltica formülünü işleterek Türkiye’ye girmeyi başardı. İki Uygur Türk’ü, aynı zamanda sınır kapısı olarak tanımlanan Atatürk Havalimanı’nda geçen hafta Türkiye’ye iltica talebinde bulunduklarını belirten başvuruyu yaptı. Böylelikle, uluslararası hukuk hükümleri gereğince, Uygur Türkleri İstanbul’a ayak bastı.

 Guantanamo Üssü

ABD’nin Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde kullandığı askeri üs, 11 Eylül’den sonra cezaevi haline getirildi. 2002’den bu yana cezaevi olarak kullanılan Guantanamo’ya, özellikle Afganistan ve Pakistan bölgesinden başta El Kaide ve Taliban olmak üzere radikal dinci terör örgütleriyle bağlantısı olduğu iddiasıyla pek çok kişi şüpheli olarak getirilip sorgulanıyor. Halen faaliyetine devam eden cezaevi için uluslararası kamuoyunda tepkiler devam ediyor. Afganistan-Pakistan bölgesinde şüpheli olarak yakalanan bazı Türkler de bu cezaevine getirilmişti.

Türkiye-Çin-Uygur üçgeni
Türkiye’nin Uygur Özerk Bölgesi’yle olan ilişkileri, Türkiye’nin Çin yönetimiyle diplomatik ilişkileri arasında oldukça önemli bir yer tutuyor. Uygur Özerk Bölgesi, Pekin yönetimi tarafından yakından izlenirken, Çin yönetimi, Uygurları kendilerine yönelik terörist faaliyetlerde bulunmakla suçluyor. “Uygurların Anası” olarak tanınan Rabia Kadir’i  terörist olarak değerlendiren Pekin yönetimi, Türkiye ile ilişkilerinde sürekli Uygur sorununu masaya yatırıyor.

x

Check Also

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması için çağrı yapıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulan Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm ...

Şaka değil Soykırım Doğu Türkistan basın açıklaması gerçekleşti

Bugün yanı 1 Nisan Cuma günü Beyazit meydanında İHH İnsani Yardım vakfının öncülüğünde Doğu Türkistan Platformu çatısı altında başta Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olmak üzere 200’ü aşkın STK’ların desteği ile 1 Nisan Şaka gününe ...

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Şaka Değil soykırım Doğu Türkistan Basın bildirisi

Sözde 75 Aşırlık Belirtisi

Aşağıda sözde “Dinî Aşırılık İçeren Faaliyetler Hakkında Temel Bilgiler (75 Aşırılık Belirtisi)” verilmektedir. Dinî aşırılık bir din değildir, mücadele etmek istediğimiz şeydir. Sincan’daki dinî aşırılık genellikle etnik bölünmeler ve şiddet içeren terörizmle iç içe geçmektedir. ...

Şaka değil soykırım Doğu Türkistan Çağrı Mektubu

4 yıl önce 1 Nisan’da insanlar kitleler halinde toplama kamplarına alınmaya başlandı. Bu insanlık ayıbı son bulsun. Sesimiz bir olsun KAMPLAR KAPATILSIN! Çağrı Mektubu Şaka değil soykırım Doğu Türkistan 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet