Doğu Türkistan’da Türk filmleri yasaklandı

Doğu Türkistan’da Türk filmleri yasaklandı

Çin işgal yönetimi, başta Kurtlar Vadisi olmak üzere tüm Türk filmleri ve dizilerini Doğu Türkistan’da yayımlanan internet sitelerinden kaldırdı ve bunları pazarlayanları cezalandırdı

Türkiye ve Çin arasında yapılan bir anlaşma ile 2012 yılında Türkiye’de Çin Kültür yılı ve 2013 yılının ise, Çin’de Türkiye Kültür yılı olarak ilan edilmesi karalaştırılmıştı. Çin kültür yılı 2012’de Türkiye’de bir dizi etkinliklerle kutlanmıştı.

Çin yönetimi 2013 yılında yapılması gereken Türkiye Kültür yılı etkinliklerine işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da Türk filmleri ve dizilerini yasaklayarak başladı. Türk film ve dizilerini sitelerden kaldırıldı ve bu dizileri çoğaltanlar ve dağıtanlar tutuklandı.

17 Ocak’ta yayınlanan Uygur sitelerindeki  “Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinin bütün bölümleri ile bütün filmlerin silindiği bildirildi.

FİLMLERİ PAZARLAYANLAR TUTUKLANDI, 16 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR

Doğu Türkistan’daki bir Uygur site yöneticisi, Türk film ve dizilerinin tamamının Çin’in resmi servis sağlayıcıları olan YUKU ve SİNA tarafından silindiğini bildirdi. Adı geçen yönetici kendilerinin daha önce işgal yönetimince Türk film ve dizilerinin sitelerden kaldırılması yolunda uyarıldıklarını ancak, halkın yoğun talebi sebebiyle kaldırmadıklarını ifade etti.

Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit yaptığı basın açıklamasında; Kaşgar’da Türk film ve dizilerini çoğaltarak pazarlayan kişilere ağır para cezaları verildiği birçoklarının tutuklandığı, bunlardan 16 kişinin akıbetlerinin bilinmediğini ifade etti.

Uzmanlar, bu yasaklama, tutuklama ve cezalandırmaların geçtiğimiz günlerde toplanan  Eyalet Komünist Partisi toplantısında konuşan Komünist Partisi Genel Sekreteri Cang Cu Şen’in “İdeolojik olarak milli bölücülerin toplumu zehirlemesine kesinlikle müsaade edilmeyeceği ve bölücülerle mücadelenin şiddetinin arttırılması gerektiği” yönündeki açıklamalarından sonra uygulanmasına dikkat çekiyor.

kaynak: http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=244003