Kılıçdaroğlu’na Sincan Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

uygur1 Kılıçdaroğlu’na Sincan Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na Urumçi’de Sincan Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Üniversitede düzenlenen törende yaptığı konuşmada; seçkin ve köklü bir geleneğe sahip Sincan Üniversitesi’nin kendisini fahri doktora ünvanına layık görmesinin hayatının hep en onurlu anları arasında olacağını belirterek, üniversite yönetimine teşekkür etti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu; ”Sincan Uygur Özerk Bölgesi zengin insan ve doğal kaynakları ile iki ülke arasındaki ilişkilerde dostluk köprüsü olması barış, huzur ve güvenliğin inşasında rol oynaması hem iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine hem bölgesel istikrara katkıda bulunacaktır” dedi.

-Urumçi dostluk ve kardeşliğin yurdu-

”Devrimimizin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin Genel Başkanı olarak Çin Komünist Partisi’nin daveti üzerine yaptığı ziyaretin her bakımdan ilham verici ve geleceğe dönük umutlarla dolu olduğunu” ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Urumçi bizim için ayrıca dostluk ve kardeşliğin yurdu olarak özel bir anlam taşımaktadır. Ev sahiplerimizden ziyaret boyunca gördüğümüz sıcak konukseverlik için şükranlarımı bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz bin yıl evvel bu toprakları terk ederek Anadolu’ya, Türkiye’ye göç etmişiz. Sizler bu topraklarda kalarak, burada Çin’in etnik zenginliği içinde bu büyük ülkenin gelişmesine ve yükselmesine önemli katkılarda bulundunuz ve bunu bugün de sürdürüyorsunuz. Türkiye ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi arasındaki mesafe 4 bin 300 kilometre. Ancak bölgeyle tarihi beraberliğe ve ortak kültüre dayanan birlikte paylaştığımız birçok değerlerimiz var. Şimdi bizler de bu dostluk ilişkilerine katkıda bulunmak için huzurunuza geldik. Türkiye’den sizlere yürekten selamlar getirdim. Türkiye’den size yürekten selamlar getirdim.”

-”İki ülke ilişkileri 2010 yılında, stratejik ortaklığa dönüştü”-

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Kılıçdaroğlu, 1971 yılında kurulan Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin, her alanda büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi. 5 bin yıllık köklü ve zengin bir geçmişe sahip iki ülke ilişkilerinin 2010 yılında, stratejik ortaklığa dönüştüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, ”İlişkilerimizin 40. yılı dolayısıyla her alanda işbirlikleri artmış, bu çerçevede Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin de kapıları Türkiye’ye açılmıştır. 2012 yılında Türkiye’de Çin Yılı etkinlikleri düzenlenmiştir. İçinde bulunduğumuz 2013 yılı ise Çin’de Türkiye Yılı olarak kutlanmaktadır” diye konuştu.

-Çin Türkiye’nin üçüncü büyük ticari ortağı-

Köklü medeniyete sahip iki ülke arasında ilişkilerin artarak ilerlemesinin, karşılıklı siyasi güvenin de güçlenmesine neden olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 2000 yılında 1 milyar dolar olan ticari hacim bugün 20 milyar dolara ulaştığını, Çin’in, Türkiye’nin üçüncü büyük ticari ortağı haline geldiğini, belirtti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, uzmanlar tarafından, 2016-2017 yılında dünyanın bir numaralı ekonomisi olacağı söylenen Çin Halk Cumhuriyeti gibi büyük ve dost bir ülke ile stratejik ortaklığın her alanda geliştirilmesinden memnun olduklarını vurguladı.

-Eğitim alanında işbirliği-

Çin’de öğrenim gören Türk öğrencilerin sayısının da hızla arttığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ”Aynı şekilde Türkiye’de öğrenim gören Çinli, Uygur, Kazak öğrencilerin de sayısı artırılmalı, karşılıklı dil okulları, sanat kursları açılmalı, Türk–Çin ve Uygur edebiyatçıların romanları karşılıklı tercüme edilerek yayınlanmalıdır” dedi.

Türkiye ve Çin arasında, Türkiye aleyhine artan ticari açığın kapatılmasının ve Çin’den Türkiye’ye gelen az sayıdaki turist sayısının artırılmasının önemine değinen Kılıçdaroğlu, ”Ortadoğu ve Afrika pazarlarında ortaklık ve özellikle teknoloji ağırlıklı Çin yatırımlarının Türkiye’ye transferi gibi konularda Pekin Hükümeti’nin yaklaşımı şüphesiz ki her iki ülkenin menfaatlerini yakından ilgilendirmektedir. Çünkü Türk-Çin ilişkileri artık küresel bir boyut kazanmış olup, tüm dünyayı yakından ilgilendirmektedir” şeklinde konuştu.

-“Yatırımların ve ticari ortaklıkların artması için teşvikler artırılmalı”-

İki ülke arasındaki kültürel, siyasi ve ticari ilişkilerin, henüz gerçek potansiyele ulaşmadığını düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

”Karşılıklı yatırımların ve ticari ortaklıkların artması için teşvikler artırılmalıdır. En önemlisi de Türkiye ile Çin arasındaki siyasi güven perçinlenmelidir. Uygurlar, iyi, çalışkan verimli Çin vatandaşları olarak, Çin’in yükselmesine katkıda bulunmaya devam edecekler ve bu bölgeli en müreffeh bir konuma getireceklerdir. Uygurlular, Türkiye ile Çin’i birleştiren kaynaştırıcı unsur olacaklardır.

Bu, hem bölgenin kalkınmasını sağlayacak hem ülkelerimiz arasındaki bağların zenginleşmesi ve güçlenmesine yol açacaktır. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda sizleri stratejik ortaklığımıza katkı sunmaya davet ediyorum. Sizler bu zengin topraklarda dostluk, kardeşlik tohumları ekerek, Türk-Çin dostluğunu, Türk-Uygur kardeşliğini geleceğe taşıyacaksınız. Sincan Uygur Özerk Bölgesi zengin insan ve doğal kaynakları ile iki ülke arasındaki ilişkilerde dostluk köprüsü olması barış, huzur ve güvenliğin inşasında rol oynaması hem iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine hem bölgesel istikrara katkıda bulunacaktır.”

-”‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ düsturu sizin de ilkeniz olmalı’-

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 23 bin öğrencinin eğitim gördüğü Sincan Üniversitesi’nin kurulduğu 1924 yılından bu yana azınlık milliyetlere mensup çok sayıda yönetici yetiştirdiğini, reform ve dışa açılım konularında ciddi ilerlemeler kaydettiğini belirterek, Türk-Çin ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında üniversiteye önemli görevler düştüğünü söyledi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ”Halklar arasında, azınlık milletler arasında diyalog ve hoşgörü ortamının oluşması noktasında üniversite yönetimini ve siz değerli öğrencileri büyük görevler beklemektedir. Bizim devrimimizin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ düsturu sizin de ilkeniz olmalıdır. Hoşgörüye, sevgiye dayalı, laik bir düşünce her zaman her yerde sağlıklı huzurlu ve istikrarlı bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Bu bağlamda genç nesillere önemli sorumluluk düştüğüne işaret eden Kılıçdaroğlu, Çin’in daima uygarlık ve gelişme alanında insanlık tarihi boyunca gösterdiği üstün başarının sırrının eğitim, bilim ve bilgiye verilen öncelik, önem ve ağırlık olduğunu bildirdi.

– Ekonomiden kültüre, spordan siyasete her alanda ebedi dostluk-

Problemlerin çözümünde diyaloğun önemine de değinen Kılıçdaroğlu, ”İnsanlar birbirlerini tanıdıkça, ülkeler ilişkileri geliştirdikçe sorunlar daha da azalacak ve hoşgörü ortamı oluşacaktır. Hoşgörü içinde, barış içinde, kardeşçe, dostça yaşamanın hiç kimseye zararı olmaz. Sizleri hoşgörü içinde, dostça kucaklaşmaya ve Türk-Çin ilişkilerine her alanda katkılarınızı sürdürmenizi istiyorum. CHP olarak siz kardeş yoldaşlarımızla beraber ekonomiden kültüre, spordan siyasete her alanda ebedi dostluk ve kardeşlik ilişkilerini geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.

Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin gelişmesinde Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayanların ve Sincan Üniversitesi’nin şüphesiz önemli rolü olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ”İnanıyorum ki, Türk ve Çin halkları arasında kurulacak stratejik ortaklık, hem bölgesel hem de küresel istikrara katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda kendisine verilen unvanı her zaman gururla taşıyacağını söyledi.

-”Gelip ders vermekten onur duyarım”-

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ”Önümüzdeki yıllarda Sincan Üniversitesi’nde derslere girmeyi düşünür müsünüz?” sorusu üzerine, ”Politikayı bıraktıktan sonra, Sincan üniversitesi davet ederse gelip ders vermekten gurur duyarım” dedi.

Üniversitelerin toplumlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Sincan Üniversitesi’nin iki ülke dostluğuna önemli katkılar sunacağını kaydetti.

Türkiye’de Çinceye ilgi duyulup duyulmadığının sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki önemli üniversitelerde Konfiçyüs bölümleri olduğunu söyledi.

Geçen yılın Türkiye’de Çin Yılı olarak kutlandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, başta sinema olmak üzere iki ülke arasında çoğu alanda işbirliği yapılabileceğine dikkati çekti.

Akademik Diploma verilmesine ilişkin üniversite kararını okuyan Rektör Prof. Dr. Taşpolat Tayirbey, daha sonra diplomayı Kılıçdaroğlu’na sundu. Kılıçdaroğlu törende kep giydi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na ilk kez bir üniversite tarafından fahri doktora unvanı verildiği bildirildi.

-Uygur Özerk Bölgesi Müzesi’ni ziyaret etti-

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, daha sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi Müzesi’ni ziyaret etti. Müzede Uygurların geçmiş dönemdeki yaşamlarına ait eserlerin yanı sıra 800 yıllık olduğu belirtilen insan mumyaları dikkati çekti.

– Sincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Lideri Chunxian ile görüştü-

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, daha sonra konakladığı otelde Sincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Lideri Zhang Chunxian ile görüştü. Görüşme öncesi basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasına izin verildi.

kaynak: CHP

x

Check Also

Fenerbahçe’de bir dünya yıldızı: Mesut Özil Uygur Türkleri

Uygur Türklerine destek çağrısı Mesut Özil, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) Uygur Türklerine yönelik yapılan insan hakları ihlallerine ...

Dernek Başkanımız TBMM Başkanı ile körüştü

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Heyeti TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP beyi makamında ziyaret etti. Uluslararası Doğu Türkistan ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ile Türkiye arasında imzalanan Anlaşmayı’ değindi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı dış politika değerlendirme toplantısında Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ile imzalanan anlaşmaya değindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı dış politika değerlendirme toplantısında Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ...

Türkiye, Uygur Türklerini iade etmiyor! Anlaşmanın maddeleri ortaya çıktı

Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ‘Suçluların İadesi Anlaşması’ Pekin yönetimi tarafından kabul edildi. Türkiye ise ...

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Doğu Türkistan’daki acı gerçekler.

İnsan Hakları Günü her yıl, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin BM Genel Kurulu tarafından 1948 yılında kabul edildiği gün olan 10 ...

Avcılar’da Uygur Türkü’nün silahla saldiran iki cani tutuklandı

Avcılar’da Uygur Türkü’nün silahla saldiran iki cani tutuklandı İSTANBUL (AA) – Avcılar’da Uygur Türkü Yusuf A’nın silahlı saldırıda yaralanmasına ilişkin ...

UYGUR TÜRKÜ İSTANBUL’DA SUİKASTE UĞRADI

İstanbul Avcılar’da daha önce Çin’in ajanlık teklifini reddettiği iddiasıyla gündeme gelen Uygur Türkü Yusufcan Emet (Amat) kimliği belirsiz kişiler tarafından ...

DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI DEKLERASYONU

DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI DEKLERASYONU (özet raporu) 12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve ...