Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Tümtürk:

dogu-turkistan-heyeti-baskan-nevzat-paltayi-ziyaret-etti-CHA-892703-2-t Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Tümtürk:Seyit Tümtürk, bugün Doğu Türkistan’ın 35 milyonluk Müslüman Türk nüfusu ile Türkiye‘den sonra ikinci büyük Türk yurdu olduğunu söyledi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, bugün Doğu Türkistan’ın 35 milyonluk Müslüman Türk nüfusu ile Türkiye‘den sonra ikinci büyük Türk yurdu olduğunu söyledi.

Bir konferansa katılmak için Aksaray‘a gelen Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk ile AnkaraÜniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet ve Milli Türk Talebe Birliği Başkanı Ömer Faruk İncegül BelediyeBaşkanı Nevzat Palta’yı ziyaret etti.

1933’de Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, 1944’de de Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı altında iki ülke kurulduğunu belirten Tümtürk, Türkiye’den başka dünyada ikinci bir bağımsız devlet yokken, Doğu Türkistan da iki bağımsız devletin var olduğunu ifade etti.

Ancak 1949’daki komünist ihtilal ile birlikte doğu Türkistan’ın 63 yıldır fiili olarak Çin işgali altında ve sistematik olarak asimilasyon politikasına maruz bırakıldığını dile getiren Tümtürk, şunları kaydetti:

“Tabii ki Doğu Doğu Türkistan halkının önce Allah sonra Türkiye ve Türk milleti en büyük umudu. 5 Temmuz 2009’da biliyorsunuz Doğu Türkistan’da büyük bir katliam yaşandı. Buna dünyada bir tek Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk Milleti ‘dur’ dedi. Bugün Doğu Türkistan 35 milyonluk Müslüman Türk nüfusu ile Türkiye’den sonra ikinci büyük Türk yurdu. Coğrafi olarak da Kazakistan’dan sonra da ikinci büyük Türk-İslam beldesi.”

Türkiye’nin tarihteki Selçuklu, Osmanlı gibi bütün coğrafyada güçlü bir konuma gelmesinin, hakkın, adaletin temsilcisi görevini üstlenmesinin en büyük dilekleri olduğunu belirten Tümtürk, “Bizim duamız, niyazımız Türkiye’nin hembölgesinde hem de uluslararası alanda çok güçlü hale gelmesinden yanadır. Türkiye dünyanın değişikcoğrafyalarındaki bütün mazlum milletlerin Türk olmayan milletlerin de umudu durumundadır” dedi.

Muhabir: Ersin Altınsoy

Anadolu Ajansı
x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+