Nice yıllara Canım Doğu Türkistan!

66971512 Nice yıllara Canım Doğu Türkistan!Nice yıllara Canım Doğu Türkistan!

İnşaAllah huzurlu ve barış içinde geçecek yıllar çok yakın…

Öncelikle şunu belirtmek isterim Doğu Türkistan, Çin’in propagandaları sonucunda dünya kamuoyu tarafından ‘Xinjiang’ – Sincan- (Çince “yeni kazanılmış topraklar”) olarak tanınmaktadır. Ama bölgenin adı Doğu Türkistan’dır.

12 Kasım Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz için özel bir tarihtir. 12 Kasım 1933 tarihinde kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti Devleti’nin 78. ve yine 12 Kasım 1944 tarihinde kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti devletinin de 67. kuruluş yıldönümleridir. Öncelikle tüm Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yıldönümlerini kutluyor, Allah’ın yardımı, bereketi ve selamının onların üzerine olmasını diliyorum.

Bu gün Doğu Türkistan’dan bahsetmemin bir nedeni daha var. Zaten yaklaşık 63 yıldır Komünist Çin yönetimi tarafından eziyet gören, mağdur bırakılan Müslüman Doğu Türkistan halkı geçtiğimiz haftalarda yeni bir mağduriyet daha yaşadı. Türkiye’ de bulunan bazı Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları terör eylemleri düzenlemekle suçlandı. Uygurlu gençlerin bazı terör örgütleri tarafından eğitilip, Suriye’ye çatışmaya gönderildikleri iddia edildi.

Dolayısıyla bu iftiraya dayanarak, Uygur halkına zulüm yapmak için yeni bir meşru zemin hazırlanmış oldu. Toplu olarak bir araya gelmeleri, namaz kılmaları, hatta birlikte bayram namazını kılmaları bile yasaklandı.

Müslüman fıtratları gereği zaten sevgiden, huzurdan, barıştan yana olan dürüst ve asil Uygur halkının çatışma gibi bir isteği olmadığı gibi, bu asılsız iddiaları gerçekleştirebilecek teknik imkanlara da sahip olmadıkları açıktır. Onlar, sınırlı ve denetim altında olan haberleşme imkanları ile kendi haklarını savunacak, seslerini rahatça duyurabilecek durumda bile değiller.

Dünya onları Sincan olarak tanırken, bölgede yaşanan insanlık dışı dramdan tümüyle habersizler. Komünist Çin’in despot rejimine biraz daha yakından bakacak olursak; keyfi tutuklamalar, çalışma kampları, işkence, asılsız nedenlerden dolayı gerçekleştirilen idamlar, toplu katliamlar, kurşuna dizilmeler, ibadetlerinin engellenmesi, kadınlarının tacize uğraması Uygur halkının yaşamlarının bir parçası haline gelmiş durumda…

Yarım asırdır zulüm gören Uygur halkında can kaybının sayısı 10 binlerle ifade ediliyor. Bunun yanı sıra kendisinden haber alınamayan binlerce kardeşimiz var. Sadece 2009 yılında 100 bin Uygurlu kız kardeşimiz evlerinden alınıp bilinmeyen yerlere götürüldü.

Diledikleri gibi yaşama, ibadet etme hakları bulunmayan Uygur halkı ayrıca asimilasyon politikalarına da maruz kaldı. Doğu Türkistan’ı bir eyaleti haline getirmek isteyen komünist Çin rejimi kadınlara zorla kürtaj yaptırdı ve birden fazla çocuğa sahip olanların çocuklarını ellerinden aldı. Tüm bunlar yaşanırken bir yandan da Çinlilerin bölgeye yerleşmesi sağlandı. Öyle ki 1944’de bölgedeki Çinli nüfusu yüzde 4’iken şimdilerde bu rakam yüzde 80’lere kadar yükseldi.

Çin’in batıya açılan penceresi konumundaki Doğu Türkistan; verimli toprakları, zengin yeraltı kaynakları, petrol, uranyum, kömür, doğal gaz, altın ve gümüş madenleriyle Çin için vazgeçilmez bir bölge konumundadır. Dolayısıyla Müslümanların birlik olması gibi köklü bir çözüm olmadıkça Uygur halkına yönelik olan bu komünist zulmün sona ermesi de mümkün gözükmemektedir.

Tüm Dünya Müslümanlarının birlik olmasıyla kazanılacak güç ile, sadece Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin değil tüm İslam aleminin ve tüm dünyanın kurtuluşu sağlanmış olacaktır. İslam ahlakının hakim olduğu bir toplumda her dinden her etnik kökenden insanın huzur ve barış içinde yaşaması mümkün olacak inşaAllah.

Unutmamak gerekir ki, Divan-ı Lügat-it Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmud, Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib, Farabi, İmam Buhari, İmam Tirmizi, İbn-i Sina, gibi gururumuz büyük İslam alimlerinin, yazarların yetiştiği Doğu Türkistan bizim canımızdır. Seslerinin duyulmasına vesile olmak, onlara destek olmak bizlerin üzerine düşün önemli bir sorumluluktur.

Tekrar yıldönümün kutlu olsun Doğu Türkistan. Müslümanların birlik olduğu, tüm dünya gibi sizlerin de huzur, barış içinde vatanınızda özgürce yaşayacağınız, ibadet edebileceğiniz günler çok yakın inşaAllah.

www.serapakincioglu.com
www.facebook.com/SerapAkincioglu9
twitter.com/SerapAkincioglu
www.facebook.com/serap.akincioglu
[email protected]

Kaynak : http://www.haberhilal.com

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+