Xinjiang değil Doğu Türkistan

mahmutosmanoglu Xinjiang değil Doğu TürkistanXinjiang değil Doğu Türkistan

4. Dünem Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması İstanbulda gerçekleşti. Bu önemli faaliyetin mihmandarlığı İstanbul merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti yapıyor. Cemiyet ayrıca 9-14 Temmuz tarihleri arasında bir de kamp düzenliyor. Faaliyetlere 17 ülkeden Uygur diasporasına mensup akademisyen, düşünür, kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileri katılıyorlar.

Bu münasebetle, Çin’in kültürel hegemonyasının bir uzantısı olarak Xinjiang ya da okunduğu şekliyle ‘Şincan’ olarak dünyaya sunulmaya çalışılan Doğu Türkistan üzerinde durmakta yarar var.

Tüm toprakları göz önüne alındığında Türkiye’nin iki katı yüz ölçüme sahip Doğu Türkistan tabii kaynaklarla da dopdolu.

2 Temmuz 1996 tarihli Dow Jones verilerine göre Çin petrol rezervlerinin üçte birini bünyesinde barındırıyor. Enerji için yurtdışında kendini parçalayan Çin için bu rezervler bulunmaz bir nimet. Çin’in çoğu uranyum, kömür ve diğer birçok tabi kaynağının merkezini oluşturuyor Doğu Türkistan toprakları.

Ayrıca ve bölge halkı açısından çok daha endişe vereni Doğu Türkistan’ın orta bölgelerinin füze ve nükleer silah deneme üssü haline getirilmiş olmasıdır.

2010 yılı itibariyle 22 milyona yakın nüfusa sahip Doğu Türkistan’da demografik istilanın da etkisiyle Çinli nüfus neredeyse Müslüman nüfusu yakalamak üzere. Çin gibi dünyanın en büyük nüfusuna sahip bir ülkeye Doğu Türkistan büyük bir demografik uzantı imkânı sunuyor. Dur denilemezse, ileriki yıllarda Uygurlar ve diğer Müslümanların kendi topraklarında azınlık durumuna düşmelerini görmek sürpriz olmaz.

Tabii ki Çin’in yaptığı sadece demografik dayatma değil. Kendi toplumunda uyguladığı ‘Kültür Devrimini’ bu topraklarda da başarmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Uygurları dil ve kültür bağlamında asimile etmek istiyorlar.

Kültür asimilasyonunu açmak gerekirse, bunu din ve dini yaşam ve gelenek / görenek olarak görmek gerekiyor. Doğu Türkistanlı insan hakları gruplarına göre, din üzerinde baskılar artıyor: Müslümanların dini hayatına müdahale edildiği gibi kılık kıyafet de bu baskılardan nasibini alıyor.

Müslümanlığın kutsal kitabı Kur’an’ı öğretmek faaliyeti gösteren Kur’an Kurslarına müsamaha gösterilmiyor, baskınlar düzenleniyor.

Çin’in bu yöndeki son dönem politikalarının sertleştiğini, dil ve kültüre yönelik sınırlama getirdiğinin altını çizmek gerekiyor. Yine de bunun bir faydası olmuş: Bir zamanlar Çin’in siyasi sınırlamalarını bölgesel ekonomik gelişmenin bir mükâfatı olarak isteksizce de olsa kabul eden ılımlı Doğu Türkistanlıları bu sert politika yaralamış.

Çin’in on yıllardır süren baskıları zaman zaman sosyal patlamaları da beraberinde getirmiyor değil. Etnik bazlı gibi gözükse de hükümet karşıtı 2009 Urumçi hadiseleri bunun canlı bir örneğini oluşturuyor.

Geldiği nokta ve Çin’in gitgide daha belirgin bir büyük güç haline gelmesinin oluşturduğu negatif atmosferde gitgide yalnızlaşan ve soyutlanan Doğu Türkistan davasına daha fazla sahip çıkma zamanıdır.

Bu konuda birbirine geçmiş halde üç halka üzerinden faaliyet gösterilmelidir. Türk Dünyası, İslam Dünyası ve uluslararası kurum ve platformlar üzerinden Doğu Türkistan meselesi gündemden düşürülmemelidir.

Bu konuda Uygur diasporası ile Doğu Türkistan davasına sahip çıkan çevrelerin koordineli olarak oldukça sıkı çalışması gerekiyor.

Dolayısıyla, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti’nin yaptığı türden etkinlikleri nicelik ve nitelik olarak artırmak ve yaymak gerekiyor.

kaynak: http://yenisafak.com.tr

Cevapla

x

Check Also

3. DOĞU TÜRKİSTAN MİLLİ BİRLİK ŞURASI DÜNYA DOĞU TÜRKİSTAN TEŞKŞLATLAR ARASI DAYANIŞMA BEYANNAMESİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 3. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasına katılan dava öncüleri, sivil toplum kuruluşları başkanları, ...

İstanbul’da Doğu Türkistanlılardan Çin işgaline tepki

İstanbul’da Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalini protesto etti. Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen protesto gösterisine katılan çok sayıda kişi, ellerinde Doğu ...

Doğu Türkistan Esaretinin 71 Yıldönümü Münasebeti ile yapacağımız Basın Açıklamasına Davet

1 Ekim Doğu Türkistan işgalinin 71. Yıl dönümü dolaysıyla İstanbul Beyazıt Meydanı’nda  basın açıklaması Düzenlenmektedir. Doğu Türkistanlı STK’lar öncülüğünde yapılacak ...

Macron: Çin’in Uygurlara yaptığı baskı kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çin’in Şincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur ve diğer azınlık gruplara yapılan baskı ve yasaklamaların kabul edilemez ...

İngiltere Musülmanlarının kuruduğu İnsani Yardım Vakfı heyeti Doğu Türkistan Stk Temsilcileri ile İstanbulda görüştü

İngiltere Musülmanlarının kuruduğu “Ummah Welfare Trust” İnsani Yardım Vakfının yönetim kurulu üyelerinden uluşan bir heyet 26 Ağustos Çarşambe günü Doğu ...

ABD, Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ diyecek

Sistemli işkencede rolü olan Çinli yetkililere yaptırım uygulayan ABD, bu kez Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri için isim arayışında. Konu, ...

Çin’deki ‘organ tacirleri’nin kan donduran görüntüleri! Çocukların organlarını…

Çin’de ocak ayında çekildiği belirtilen ve Hong Kong basınında ortaya çıkan bir görüntü tüm dünyada infiale neden oldu. Organ ticareti yapan Çinliler ile ...

ABD’DEN ÇIN HÜKÜMET KURULUŞU VE YETKILILERINE DOĞU TÜRKISTAN YAPTIRIMI

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolleri olduğu gerekçesiyle Çin yönetimine ait 1 kuruluş ile 2 ...

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...