Xinjiang değil Doğu Türkistan

mahmutosmanoglu Xinjiang değil Doğu TürkistanXinjiang değil Doğu Türkistan

4. Dünem Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması İstanbulda gerçekleşti. Bu önemli faaliyetin mihmandarlığı İstanbul merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti yapıyor. Cemiyet ayrıca 9-14 Temmuz tarihleri arasında bir de kamp düzenliyor. Faaliyetlere 17 ülkeden Uygur diasporasına mensup akademisyen, düşünür, kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileri katılıyorlar.

Bu münasebetle, Çin’in kültürel hegemonyasının bir uzantısı olarak Xinjiang ya da okunduğu şekliyle ‘Şincan’ olarak dünyaya sunulmaya çalışılan Doğu Türkistan üzerinde durmakta yarar var.

Tüm toprakları göz önüne alındığında Türkiye’nin iki katı yüz ölçüme sahip Doğu Türkistan tabii kaynaklarla da dopdolu.

2 Temmuz 1996 tarihli Dow Jones verilerine göre Çin petrol rezervlerinin üçte birini bünyesinde barındırıyor. Enerji için yurtdışında kendini parçalayan Çin için bu rezervler bulunmaz bir nimet. Çin’in çoğu uranyum, kömür ve diğer birçok tabi kaynağının merkezini oluşturuyor Doğu Türkistan toprakları.

Ayrıca ve bölge halkı açısından çok daha endişe vereni Doğu Türkistan’ın orta bölgelerinin füze ve nükleer silah deneme üssü haline getirilmiş olmasıdır.

2010 yılı itibariyle 22 milyona yakın nüfusa sahip Doğu Türkistan’da demografik istilanın da etkisiyle Çinli nüfus neredeyse Müslüman nüfusu yakalamak üzere. Çin gibi dünyanın en büyük nüfusuna sahip bir ülkeye Doğu Türkistan büyük bir demografik uzantı imkânı sunuyor. Dur denilemezse, ileriki yıllarda Uygurlar ve diğer Müslümanların kendi topraklarında azınlık durumuna düşmelerini görmek sürpriz olmaz.

Tabii ki Çin’in yaptığı sadece demografik dayatma değil. Kendi toplumunda uyguladığı ‘Kültür Devrimini’ bu topraklarda da başarmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Uygurları dil ve kültür bağlamında asimile etmek istiyorlar.

Kültür asimilasyonunu açmak gerekirse, bunu din ve dini yaşam ve gelenek / görenek olarak görmek gerekiyor. Doğu Türkistanlı insan hakları gruplarına göre, din üzerinde baskılar artıyor: Müslümanların dini hayatına müdahale edildiği gibi kılık kıyafet de bu baskılardan nasibini alıyor.

Müslümanlığın kutsal kitabı Kur’an’ı öğretmek faaliyeti gösteren Kur’an Kurslarına müsamaha gösterilmiyor, baskınlar düzenleniyor.

Çin’in bu yöndeki son dönem politikalarının sertleştiğini, dil ve kültüre yönelik sınırlama getirdiğinin altını çizmek gerekiyor. Yine de bunun bir faydası olmuş: Bir zamanlar Çin’in siyasi sınırlamalarını bölgesel ekonomik gelişmenin bir mükâfatı olarak isteksizce de olsa kabul eden ılımlı Doğu Türkistanlıları bu sert politika yaralamış.

Çin’in on yıllardır süren baskıları zaman zaman sosyal patlamaları da beraberinde getirmiyor değil. Etnik bazlı gibi gözükse de hükümet karşıtı 2009 Urumçi hadiseleri bunun canlı bir örneğini oluşturuyor.

Geldiği nokta ve Çin’in gitgide daha belirgin bir büyük güç haline gelmesinin oluşturduğu negatif atmosferde gitgide yalnızlaşan ve soyutlanan Doğu Türkistan davasına daha fazla sahip çıkma zamanıdır.

Bu konuda birbirine geçmiş halde üç halka üzerinden faaliyet gösterilmelidir. Türk Dünyası, İslam Dünyası ve uluslararası kurum ve platformlar üzerinden Doğu Türkistan meselesi gündemden düşürülmemelidir.

Bu konuda Uygur diasporası ile Doğu Türkistan davasına sahip çıkan çevrelerin koordineli olarak oldukça sıkı çalışması gerekiyor.

Dolayısıyla, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti’nin yaptığı türden etkinlikleri nicelik ve nitelik olarak artırmak ve yaymak gerekiyor.

kaynak: http://yenisafak.com.tr

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+