Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti İDSB Ziyareti

dogu-turkistan-maarif  Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti İDSB ZiyaretiDoğu Türkistan Maarif Cemiyeti İDSB Ziyareti

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)’nin aktif bir üyesi olan DoğuTürkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve Satuk Buğra Hanİlim ve Medeniyet Vakfı kurucu başkanı Dr. Alimcan Atuallah gerçekleştirdiği ziyaretteGenel Sekreter Av. Ali Kurt ile görüştü. Doğu Türkistan’daki son durum hakkındabilgiler veren heyet aynı zamanda İstanbul’da dördüncüsü düzenlenecek olan DünyaDoğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşmasıyla ilgili gelişmeleri paylaştı.

  Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da ayrımcılık ve zulmün tüm hızıyla sürdüğünden bahsederekkonuşmasına başlayan dernek başkanı Hidayet Oğuzhan: “Bizler diasporadaki Müslüman Uygular olaraksonuna kadar vatanımızı, dinimizi, kimliğimizi ve kültürümüzü muhafaza etmek için mücadele edeceğiz. Bizleriyok saymakla, şerefli ve altın harflerle yazılan medeniyetimizi, alimlerimizi, tarihi şahsiyetlerimizi, dilimizi, dinimizive kültürümüzü hedef almakla Çin rejimi bunları silmiş olmuyor. Aksine bizler tüm gücümüzle iftihar ettiğimizdinimize, dilimize, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkıyoruz.” dedi.

 

 

Din, dil ve kültürün başat unsurlar olduğunu ifade eden Oğuzhan: “Bu çerçevede bizler buradaki Uygur kökenlievlatlarımız başta olmak üzere ailelerimize, gençlerimize yönelik eğitim, kültür ve sosyal alanlarda faaliyetler iledestek oluyoruz. Bu çerçevede birlik ve beraberlik içerisinde farklı alanlarda yetişmiş insanlarımızla yolharitamızı ve stratejilerimizi belirlemek için Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşmasını gerçekleştiriyoruz.Bu yıl inşallah 8 Temmuz 2012, Pazar günü Zeytinburnu Kültür Merkezinde buluşmanın dördüncüsünüyapacağız. Buraya 17 ülkeden Doğu Türkistan kökenli alim, akademisyen, düşünür, aktivist ve sivil toplumkuruluşu temsilcileri katılacak. İDSB ve TGTV gibi çatı kuruluşların destek olduğu bu tür buluşmaların çokönemli ve ciddi sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 Öte yandan görüşmede yer alan Satuk Buğra Han İlim ve Medeniyet Vakfı Kurucu başkanı Dr. Alimcan Ataullahda söz alarak şunları söyledi:

“Demin başkanımın ifade ettiği gibi gerek bu buluşma gerekse vakıflar, dernekler aracılığıyla UygurMüslümanların yetişmesi ve Doğu Türkistan davasının ayakları yere basan bir şekilde muzaffer olması içinçalışmalar yürütülüyor. Bu anlamda bizler köklü bir İslam medeniyetinin takipçileri olarak ilim mirasımızadönülmesi gerektiğine inanıyoruz. Kalem erbabı olan bizler dinimiz İslam’ı daha iyi bilmek, öğrenmek veyaşamak durumundayız. Bu çerçevede ilmi kitapların çevrilmesi ve basılması, bunların halkımıza ulaştırılmasıgerekiyor. Bunun için yapılan çalışmalar ne yazık ki güç ve imkanlarla paralel olarak düşünüldüğünde oldukçayetersiz ve zayıf kalıyor. Ama biz yılmayarak ve azimle imkanlarımız nisbetinde bu zorlu ama yapılması gerekenalanda tercüme ve basım işlerini yapıyoruz. Örneğin daha öncesinde hadis-i şerifleri içeren Cemul Fevadid adlı10 ciltlik bir kitap hazırlanmıştı Uygurca. Şimdi Allah’a şükürler olsun tüm sahih hadislerin toplandığı Sihah es-Sünne adlı beş ciltlik Uygurca bir kitabı bastık. İnşallah bu hizmet sizlerin de destek ve dualarıyla dahasistematik, daha geniş kapsamlı ve daha uzun soluklu olarak devam edecektir.”

Doğu Türkistan coğrafyasında ve dışarıda yaşayan Uygur halkının Müslüman kimliğine sıkı sıkıya bağlıolduğunu söyleyen Dr. Ataullah sözlerini şu şekilde bitirdi. “Yıllarca süren Çin devletinin dinsizleştirme, kimliksizleştirme ve asimilasyon politikalarına karşı durmanın en etkili ve en sağlam yolu Uygurlulara dinini en doğru ve iyi şekilde öğretmektir. Bunun yolu da kitaplardan, iyi yetişmiş alimler ve akademisyenlerden, kalifiye elemanlardan geçmektedir. İşte bu açığı kapamak için de kurucu başkanı olduğum Satuk Buğra Han Eğitim veMedeniyet Vakfını kurduk.”

İDSB Genel Sekreteri Avukat Ali Kurt da Doğu Türkistan heyetine ziyaretinden ve verdiği bilgilerden, nazik davetlerinden ötürü teşekkür etti. İDSB’nin kuruluşundan bu yana Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’nin yanında olduğunu ifade eden Genel Sekreter: “Uygurlu Müslüman kardeşlerimizin meselesi coğrafyanın uzaklığına bakmaksızın bizim en önemli meselemizdir. Haklı ve meşru taleplerinde tamamen siz değerli kardeşlerimizi destekliyoruz. İfade ettiğiniz gibi hanif dinimizin, dilinizin ve kültürünüzün muhafazası için işaret ettiğiniz çalışmalar gerçekten çok ama çok önemli.

 

 

Özellikle Dr. Alimcan Beyefendinin beni heyecanlandıran beş ciltlik Uygurca Hadisi Şerif kitabından ötürü kendisini ve sizleri, ekibinizi tebrik etmek istiyorum. İnşallah nice nice eserlerimiz Uygurcaya çevrilir ve Doğu Türkistan İslam Medeniyetine yeniden alimlerin, Allah dostlarının ve kahraman mücahit liderlerin yetiştiği bir coğrafya halini alır.” şeklinde konuştu.

Görüşmede Genel Koordinatör A. Cihangir İşbilir ve Uluslararası İlişkiler Direktörü M. Fatih Öner de hazır bulundu.

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım hakkında açıklama

Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu Türkistanlılar İstanbul Beyazıt meydanında protesto etti. Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar birligi öncülüğünde düzenlenen protesto ve Basın toplantısında protestocular, Zalim Çin ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım suçlarını artık gizleyemez.

Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan Basın Açıklamasına Davet

Doğu Türkistan Basın açıklamasına davet

Doğu Türkistan’da Soykırım devam ediyor Çin Dışişleri Bakanı Wang Yİ’nin Türkiye Ziyaretine karşı Ankara’da protesto ve basın açıklaması yapılacaktır. Tarih: 25 Mart Perşembe Saat: 11:00 Yer: Ankara Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Google+

Doğu Türkistan’daki soykırıma Apple da sessiz kalmadı! O firmayla sözleşme feshedildi

Apple, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Çin tarafından zorla çalıştırılmasına kayıtsız kalmadı. Dünyaca ünlü şirketten Çin’e Doğu Türkistan boykotu geldi. Apple’ın kendisine kamera ve parça sağlayan Ofilm Group şirketiyle sözleşmelerini sonlandırdığı ifade edildi. Sözleşmenin feshine, Çin’in ...

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Yaptırımları Kararı

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesi, Katil Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan bölgesindeki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri için 1989’dan bu yana ilk yaptırım kararı aldı. Reuters’e konuşan 2 AB diplomatı, 27 üye ülkenin büyükelçilerinin, ...

Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti

8 mart Dünya Kadınlar günü dolaysıyla İstanbul Tarabiye’deki Çin konsolosluğuna yakın sahilde , Doğu Türkistan’da kadın olmak konulu Protesto ve Basın açıklaması gerçekleşti. Doğu Türkistandaki işkence, tecavüz ve infaza maruz kalan Hanım kızlarımızın sesini duyurmak ...

Doğu Türkistanda Soykırım yapılıyor

Doğu Türkistan’da Soykırım yapılıyor Google+