HAC ve Doğu Türkistan

1212914517 HAC ve Doğu Türkistanhayvanlara bile yapılmayan işkence ve zulmü kardeşlerimize reva gören emperyalist, zalim Çin’in mallarını satın almamalarını hacılarımıza tavsiye ediyoruz.

AYETLER

“… Yoluna gücü yetenlerin, o evi ( Kâbe’yi) hac etmesi, Allah’ın insanlar üzerin bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmelidir ki, Allah müstağnidir. Bütün âlemlere de ihtiyacı yoktur.” ( Ali -İmran Suresi Ayet: 97)

 “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak, Allah onları (cezalandırmayı), korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor. ( İbrahim Suresi, Ayet: 42)

HAC1212914517 HAC ve Doğu Türkistan

MUSTAFA KABÇI (E. Müftü)

ŞEVVAL AYI GİRDİ, HAC MEVSİMİ BAŞLADI

Hac Ayları

İslâm’da bazı ibadetler, mübarek geceler ve bayramlar hicri yılın aylarına göre yapılmaktadır. Hicri yılın onuncu ayı olan Şevval, Ramazan bayramının birinci günü başlar. Hac ayları, hicri yılın onuncu (şevval), on birinci (Zül-kade) ve on ikinci (Zülhicce) aylarıdır.

Haccın bu aylarda yapılmasını âlimler, mezhep imamları ve müçtehitler ortaya koymamıştır. Hacca hazırlığın bu aylarda başlayacağı ve bu aylarda yapılacağı Allahu Tealâ Hazretlerinin emri, Hz. Peygamberin de sünneti ve uygulamasıdır. Cenab-ı Hak hac aylarıyla ilgili şöyle buyurmuştur.

“Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda Hacca niyet ederse (ihramını giyerse), Hac esnasında kadına yaklaşmak, günah sayılan davranışlara yönelmek, kavga yapmak yoktur…” (Bakara Suresi, Ayet:197)

HACDA YAPILACAK ALIŞ-VERİŞ’E DİKKAT!

Hacda ticaret serbesttir: İslâm ticaret hukukuna göre bir Müslüman hacca gitmeden önce ticaret yaptığı gibi hac esnasında ve hacdan döndükten sonra da ticaret yapabilir. Ticaret İslâm’ın Müslüman’a tanıdığı önemli haklardan bir tanesidir. Cenab-ı Hakk hacda yapılan ticaretle ilgili şöyle buyuruyor:

“(Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizden gelecek bir lütfu (kazancı) aramanızda size herhangi bir günah yoktur…” (Bakara Suresi, Ayet: 198)

Hz. Peygamber (sav) de genel olarak ticareti teşvik ederek “Rızkın onda dokuzu ticarettedir.” buyurmuştur.

Hacda ticaret yapmak serbest olmakla beraber (Ticaretten, hacda yapılan alışverişi kastediyoruz.) Özellikle bu sene, hacı adaylarının yapacakları alışverişle ilgili uyacakları bazı önemli hususları hatırlatmayı dinî bir görev addediyorum. Hacılarımız hacca gitmeden önce çarşıyı ve pazarı gezerek, oyuncak dükkânlarını, halı mağazalarını, manifatura dükkânlarını ve zücaciye dükkânlarını görsünler. Hacda alacakları ve getirecekleri her şeyin en iyisi ve en güzelinin ülkemizde olduğunu göreceklerdir.

Suudi Arabistan’dan ülkemize getirecekleri hediyelik eşyalar daha çok Çin malıdır. Dünyanın gözünün önünde Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini vahşice katleden, hayvanlara bile yapılmayan işkence ve zulmü kardeşlerimize reva gören emperyalist, zalim Çin’in mallarını satın almamalarını hacılarımıza tavsiye ediyoruz.

Çin, 1949 yılında Doğu Türkistan Uygur Türk Devletini yıkarak Türkistan’ı işgal ettiğinde orada yaşayan Müslüman Uygur Türklerinin nüfusu otuz milyondu. Doğu Türkistan’ın gerçek sahipleri Müslüman Uygur Türkleri Çin’in baskısı ve katliamları neticesinde bugün on milyona düşmüştür. Bütün dünya Müslümanlarının Çin mallarını boykot etmesi gerekir. Çin ile diyalogu olan, alış veriş yapan Müslüman milletler ve devletler Çin’den, yaptığı bu zulme son vermesini istemelidir. Orada yaşayan Doğu Türkistan’ın gerçek sahiplerinin insanca yaşamalarını sağlanmak için gayret sarf etmelidir. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların hürriyeti ve kurtuluşu için çalışmak, Müslüman olmanın ve İslâm kardeşliğinin bir gereğidir.

EMPERYALİST ÇİN ZULMÜNDEN BAZI ÖRNEKLER

Doğu Türkistan’ın Yüzölçümü:1,828,418 km karedir. Bu topraklar Türkiye’nin 2,5 katı, bütün Çin topraklarının da beşte biridir.

Özellikle 40 yaşından küçük olanların camiye gitmesi, namaz kılması, hacca gitmesi yasaktır:

Bin senedir her şeyi olan İslâm Dini kanun dışıdır. İslâm’la ilgili eğitim ve ibadet kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Okullarda ise dinsizlik dersi verilmektedir. İslamiyet zengin Arapların fakirleri, işçileri köleleştirmek için uydurdukları bir sistemdir diye Müslüman çocukları dinsizleştirmeye çalışılmaktadır.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların mutlaka domuz beslemeleri zorunludur. Müslüman Uygur Türk kızlarını Çinlilerle zorla evlendirmektedir. Özellikle Müslüman Uygur Türk kızlarını ailelerinden zorla koparıp binlerce kilometre uzaklıktaki fabrikalara ve işyerlerine götürerek çalıştırmaktadırlar. Fabrikalarda ve maden ocaklarında çalıştırdığı Müslüman erkeklere ve kadınlara hayvanlara bile reva görülmeyen zulüm ve işkence yapılmaktadır. Doğu Türkistan’daki Türklere ait tarihi yerler ve eserler yok edilerek Türkistan’ın Türklere ait olduğu sinsice unutturulmak istenmektedir.

Takriben 2 milyon km kare büyüklüğünde olan Doğu Türkistan maden yatakları, altın rezervleri ve petrol yatakları bakımından oldukça zengindir. Emperyalist Çin zenginliklerini sömürdüğü, insanca davranmadığı Doğu Türkistan Müslümanlarını asimile etmektedir. Dünya ve İslâm âlemi (şayet varsa) sadece seyretmekte, Çin ile her türlü ilişkiyi sürdürerek ve her türlü ticareti yaparak bir bakıma emperyalist Çin’in zulmünü alkışlamaktadır.

Çin’in 2009 ağustosunda Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerinden binlercesini öldürmüş ve on binlercesini de tutuklamıştır. Ne yazık ki Dışişleri Bakanlığı bir muhtıra vererek Çin’i protesto edememiştir. Maalesef ülkemiz Çin’in en sadık müşterilerindendir. 2008 yılında Çin’den ülkemize kırk milyon ayakkabı ithal edilmiştir.

Dünya Müslümanları Çin zulmünü önlemek için herhangi bir faaliyette bulunmadığı gibi Doğu Türkistan’ın adını bile doğru dürüst telaffuz etmemektedirler. Çin 1949 yılında, Doğu Türkistan Uygur Türk Devletini yıkıp ülkesine ilhak edince Doğu Türkistan’a, yeni sömürge anlamına gelen “Sinkiang” demiştir. Biz de bunu“Sincan Özerk Bölgesi”(!?) diye değiştirdik.

DOĞU TÜRKİSTAN ÖZERK Mİ?

Doğu Türkistan’da kukla bir Türk genel valisi bulunmaktadır. Bütün dünya da Doğu Türkistan’ın özerk olduğunu zannetmektedir. Aslında Doğu Türkistan, Çin Komünist Partisi ve on binlerce Çinli asker tarafından yönetilmektedir. Doğu Türkistan’ı tanımadan ve onun emperyalist zalim Çinliler tarafın nasıl yönetildiğini bilmeden, orada yaşayan Müslüman Uygur Türk kardeşlerimize yardım etmek mümkün değildir.

Her gün Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistanlı esir kardeşlerimize şimdilik herhangi bir yardımda bulunamamanın ıstırabı ve üzüntüsü içinde “Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı ve ahı vardır.” diyerek teselli bulmaktayız.

Doğu Türkistan’da emperyalist, zalim Çin’in zulmüne maruz kalan, esir Müslüman Uygur Türkleri ve Güney Doğuda şehit olan kahraman güvenlik güçlerimizin unutulduğu bu günlerde; biz, esir kardeşlerimizi ve kahraman şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız da. Kahraman şehitlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, mağfiret, ailelerine sabır ve milletimize de başsağlığı diliyoruz.

http://bayrakyayincilik.com/

Cevapla

x

Check Also

İstanbul’da Doğu Türkistanlılardan Çin işgaline tepki

İstanbul’da Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalini protesto etti. Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen protesto gösterisine katılan çok sayıda kişi, ellerinde Doğu ...

Doğu Türkistan Esaretinin 71 Yıldönümü Münasebeti ile yapacağımız Basın Açıklamasına Davet

1 Ekim Doğu Türkistan işgalinin 71. Yıl dönümü dolaysıyla İstanbul Beyazıt Meydanı’nda  basın açıklaması Düzenlenmektedir. Doğu Türkistanlı STK’lar öncülüğünde yapılacak ...

Macron: Çin’in Uygurlara yaptığı baskı kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çin’in Şincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur ve diğer azınlık gruplara yapılan baskı ve yasaklamaların kabul edilemez ...

İngiltere Musülmanlarının kuruduğu İnsani Yardım Vakfı heyeti Doğu Türkistan Stk Temsilcileri ile İstanbulda görüştü

İngiltere Musülmanlarının kuruduğu “Ummah Welfare Trust” İnsani Yardım Vakfının yönetim kurulu üyelerinden uluşan bir heyet 26 Ağustos Çarşambe günü Doğu ...

ABD, Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ diyecek

Sistemli işkencede rolü olan Çinli yetkililere yaptırım uygulayan ABD, bu kez Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri için isim arayışında. Konu, ...

Çin’deki ‘organ tacirleri’nin kan donduran görüntüleri! Çocukların organlarını…

Çin’de ocak ayında çekildiği belirtilen ve Hong Kong basınında ortaya çıkan bir görüntü tüm dünyada infiale neden oldu. Organ ticareti yapan Çinliler ile ...

ABD’DEN ÇIN HÜKÜMET KURULUŞU VE YETKILILERINE DOĞU TÜRKISTAN YAPTIRIMI

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolleri olduğu gerekçesiyle Çin yönetimine ait 1 kuruluş ile 2 ...

Çin’de gözaltında kaybolan Uygur modelden mesaj ve görüntüler: ‘Sorgu odalarından çığlıklar geliyordu’

John SudworthBBC News Dev Çin internet giyim şirketi Taobao için modellik yapan Merdan Ghappar kameralara poz vermeye alışkın biri. Fakat ...

Çin, Doğu Türkistan’da ‘bağımsız insan hakları gözlemi’ teklifini reddetti

Çin’in Paris Büyükelçiliği, Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız insan hakları gözlemine izin verilmeyeceğini bildirdi. Ankara Çin‘in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın ...