Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Çin’de Türklere yönelik baskı ve yasaklar sürüyor

Çin’de Türklere yönelik baskı ve yasaklar sürüyor

in’in Doğu Türkistan’daki Türklere ve diğer Müslümanlara yönelik baskıları devam ediyor.. Türklerin, eğitim kamplarına kapatılmasının ardından şimdi de isim yasağı başladı… Aiyi Nehri’nin adı, Hazreti Muhammed’in eşi Ayşe’yi çağrıştırdığı için Diannong yapıldı..

Çin’de, Türklerin yaşadığı bölgelerden olan Ningşia’da “Aiyi” nehrinin adı, “İslami çağrışımları” nedeniyle Diannong olarak değiştirildi.

Peygamber Hazreti Muhammed’in eşi Ayşe’nin adını çağrıştıran nehrin adıyla ilgili kararının, bölgede İslam’ın etkisini sınırlamak amacıyla alındığı belirtildi..

Özerk Ningşia Hui hükümeti, kararın kamusal alanların adlarıyla ilgili mevzuat çerçevesinde, yerel su kaynakları biriminin talebi üzerine alındığını duyurdu.

2013’te yerel hükümet, kamusal alanlara yabancı kişi ve yerlerin adının verilmesini yasaklaşmıştı.

2 ay önce de, bölgedeki Çin kökenli Hui Müslümanları, inşaat izni olmadan inşa edildiği öne sürülen camilerinin yıkılması kararını protesto için eylem yapmıştı.

Bölgedeki camilerin kubbeleri yıkılırken, hilâl işaretleri de kaldırılmıştı..

x

Check Also

Çin’in Uygur Türkleri’ni zorla tuttuğu kamplar yasalaştı

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da  Çin’in Uygur Türkleri’ni keyfi gözaltılarla zorla tuttuğu gözetim kampları yasallaştı. Google+

Malezya Başbakanı: Doğu Türkistanlılar herhangi bir yanlış yapmadığı için serbest kaldı

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Çin’in tüm baskılarına rağmen bu ülkeye iade edilmeyerek geçen hafta serbest bırakılan 11 Uygur Türkü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Google+