Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Çin, Uygur asıllı enerji idaresi direktörünü gözaltına aldı

Çin, Uygur asıllı enerji idaresi direktörünü gözaltına aldı

Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Uygur asıllı Nur Bekri, parti disiplin kuralları ve kanunları ihlal etmekle suçlanarak gözaltına alındı

Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri hakkında Çin Komünist Partisinin (ÇKP) disiplin kurallarını ve kanunları ihlal etmekten soruşturma açıldı.

ÇKP Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonundan yapılan açıklamada, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Enerji İdaresi Direktörü ve Çin’in ulusal kömür politikalarının mimarı olan  Nur Bekri’ye ÇKP’nin disiplin kurallarını ve kanunları ihlal etmekten soruşturma açıldığı belirtildi.

Soruşturmanın nedenine yönelik kısa bilgi verilen açıklamada, Bekri’nin parti disiplin kurallarını ve kanunları ciddi şekilde ihlal ettiğinden şüphelenildiği ifade edildi.

Çin’in 2012 yılından bu yana kömür fiyatlarındaki düşmeyi azaltmak için önemli adımlar atan Bekri, Sincan kömürüne olan talebi korumak için Avustralya ve diğer ülkelerden kömür ithalini engellemek için en büyük mücadele verenlerden biri olarak tanınıyor.

Çin işgal altındakı Doğu TürkistanUygur bölgesi, Çin’in kömür ihtiyacinin yüzde 40’ını enerji ihtiyacinin yüzde 32% temin ediyor.

Sincan Uygur Özerk Valisi idi

Çin’in Uygur kökenli yetkilisi Nur Bekri, 2008-2014 yıllarında (Doğu Türkistan) Uygur Özerk Bölgesi’nin başkanlığını yürütmüş ve Aralık 2014’te Ulusal Enerji İdaresinin başına getirilmişti.

Doğu Türkistanda başkanlık yaparken, sert politika yürütmek ve Uygur Türkleri alayhide Çin ile işbirliği yapmakla suçlunuyordu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2012 yılında ÇKP liderliğini devralmasının ardından yolsuzlukla mücadele edeceğini açıklamış, yolsuzluğu “partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit” olarak nitelendirmişti.

Şi, göreve geldiğinden bu yana yolsuzlukla mücadeleyi ülkenin öncelikli gündemi olarak gösteriyor.

x

Check Also

Beşiktaş Kaymakamı ziyaret ettik

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığından Beşiktaş Kaymakamlığına Atanan yiğit ve adam gibi adam kardeşimiz sayın Önder BAKAN beye bugün mesaisini başladığı makamında Doğu Türkistan Stklar Birliği üyesi bir gurup heyetle hayırlı olsun ve İstanbul’a hoş geldin karşılaması yaptık. Google+

Çin İşgalinin 69.yıl dönemi dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 69. yıl dönümü dolayısıyla Sarıyer’deki Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından polis bariyerlerini aşmak isteyenler kısa süreli arbedeye neden oldu. Google+