Uygur Türkleri
Anasayfa » Faaliyetler » 10. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması”

10. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması”

İSTANBUL (AA) – Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası’nın düzenlediği ve 3 gün sürecek ”10. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması”, başladı.

Kaya istanbul Fair & Convention’daki programın açılışı, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Başkanı Hidayet Oğuzhan’ın konuşmasıyla gerçekleşti. Oğuzhan, Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti’nin 2009 yılında kısıtlı şartlar ve imkansızlıklara rağmen kurulduğunu, Çin’in dayattığı zorluklara rağmen mücadelelerine devam ettiklerini ve bu bağlamda strateji ve yol haritaları çıkardıklarını anlattı.

 

Oğuzhan, ”Doğu Türkistan davasını omuzlayan teşkilatlarımızın mevcudiyetini ve etkisini arttırmak için, gerekli olan kardeşlik ve birliğin devam etmesi için, sürdürdüğümüz bu kardeşlik meş’alesini sebat ve kararlılık ile günümüze dek başarıyla taşıdık.” diye konuştu.

Uygur Türklerinin büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirten Oğuzhan, tüm dünyanın bu konuya karşı hissiz, duyarsız ve donmuş bir halde olduğunu savundu.

Üç gün sürecek etkinlik, çeşitli oturumlarla devam etti.

x

Check Also

Doğu Türkistan’da zulüm bir kez daha belgelendi: 30 bin kişilik yeni toplama kampının uydu görüntüleri!

Doğu Türkistan’da 1 milyonu aşkın kişinin toplama kamplarında tutulduğu iddiaları günden güne artarken, konu ile ilgili kanıtlar da ortaya çıkmaya başladı. Google+

Çin baskısı bu sefer Uygur kültürünü tanıtan restoranın şubelerini hedef aldı

Doğu Türkistan’ın başkenti Ürümçi’de bulunan Miraç adlı restoran, Uygur kültürünü görünür kıldığı için bütün şubeleriyle birlikte Çin rejimi tarafından kapatıldı. Google+