Uygur Türkleri
Anasayfa » Duyurular » Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Tarihler 5 Temmuz 2009’u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi.

Yıllardır yaşanan zulümlere, haksızlıklara ve dahi hukuksuzluğu protesto etmek için meydanlara toplanan çoğunluğu üniversite gençliğinin oluşturduğu içlerinde pek çok kız ve hanımların da bulunduğu Uygur halkının üzerine Çin silahlı güçleri tarafından ateş açılarak hunharca katledildiler, esasen Allah’ın indinde şehadet şerbetini içtiler.
Bu vahşetin nasıl bir şey olduğunu bu aziz Türk millet; 15 Temmuz gecesi darbeci vatan hainlerinin halkımızın üzerine açtığı ateşler ile ancak bir nebze anlamış olmalıdır. Doğu Türkistan’da yaşananlar ise bunun çok ama çok fevkinde hadiselerdir.
Bu katliam ile diktatör komünist Çin devletinin ne kadar zalim ve acımasız olduğunu dünya kamuoyu bir nebze olsun anlamış olmalıdır. Öte yandan bu katliam, mazlum Doğu Türkistan halkını uyandırdı. Özgürlük iradesini arttırdı.
“5 Temmuz Urumçi Katliamı”nın 9. yılında hür dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamakta olan tüm Doğu Türkistanlılar, 5 Temmuz 2018 Perşembe günü diktatör Çin devletine karşı protesto ve basın açıklamaları yapacaklarını duyurdular.
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği de bu kapsamda İstanbul’da binlere Doğu Türkistanlı ve bu davaya gönül vermiş aziz Türk milletinin vefakar dostlarıyla birlikte İstanbul Çin Konsolosluğu önünde toplanarak basın açıklaması ve protesto eylemlerini gerçekleştireceklerdir.
Tüm Doğu Türkistan sevdalarını, Doğu Türkistan dava arkadaşlarını ve yaşanan bu zülme sessiz kalmayacaklarını bildiğimiz aziz ve vefakar halkımızı bu protestoya katılmaları önemli rica olunur.

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği

PROTESTO VE BASIN AÇIKLAMASI
TARİH: 5 Temmuz 2018 Perşembe,
SAAT:12:00
YER: İstanbul Sarıyer Tarabya Çin Konsolosluğu.

İrtibat: 0(536)835 45 23

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ: AĞLAMADIĞIMIZ BİR GÜN BİLE YOK!

Sistematik insan hakları ihlalleri suçlamalarıyla gündeme gelen Doğu Türkistan’da ki Müslüman Uygur Türklerinin çocuklarının yetimhanelere gönderildiği iddia ediliyor. Google+

Çin, Uygur asıllı enerji idaresi direktörünü gözaltına aldı

Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Uygur asıllı Nur Bekri, parti disiplin kuralları ve kanunları ihlal etmekle suçlanarak gözaltına alındı Google+